Nehéz a boltosok helyzete Révkomáromban
Török Ágota, a Klapka téri könyv- és ajándékbolt tulajdonosa portálunknak elmondta: „Való igaz, hogy az olcsó forintnak köszönhetően nagyon sok révkomáromi család hétvégi programként iktatja be a dél-komáromi vagy győri nagy bevásárlásokat. Újabban az ajándéknak szánt könyveket és dísztárgyakat is odaát szerzik be az emberek. „Sokszor nem gondolják át, hogy a magyarországi áruházak felkeresése mekkora benzinköltséggel jár“ – állapítja meg a kereskedő.
Karácsony közeledtével Török Ágota is egyre jobban érzi az árfolyamváltozás negatív következményeit: a bolt forgalma mintegy 20-30 százalékkal visszaesett, pedig korábban az év végi hónapokban könyvelhette el a legnagyobb havi bevételét. A hiányt csak némileg tudja pótolni akciós könyvek árusításával, amelyek kapósabbak a teljes árúaknál. „Sokadmagammal együtt állíthatom: egyre nehezebb talpon maradnunk!“ – mondta portálunknak.
Nagy Károly élelmiszerbolt-tulajdonos is osztja Török Ágota véleményét: „Vevőink szerint háromszáz forint körüli euró árfolyamnál szinte mindent megéri Magyarországon vásárolni. Legtöbben alapélelmiszerekért és cigarettáért járnak át, míg a ruházati cikkeket és más ajándékokat inkább Győrben, Tatabányán vagy Budapesten vásárolják meg, ahol sokkal nagyobb a választék – mondta portálunknak a révkomáromi kereskedő.
Élelmiszerboltjában Nagy Károly igyekszik speciális szlovák termékeket (pl. juhtúrót) tartani, mert nála főként olyan árut keresnek, ami odaát nem kapható. „Más vállalkozókkal együtt pokolba kívánjuk a Révkomáromban is letelepedő külföldi áruházláncokat, amelyek tönkreteszik az itteni kisvállalkozókat! Lehetetlen az áraikkal versenyezni, ráadásul kiviszik a nyereségüket Szlovákiából, miközben alkalmazottaikat alacsony bérért dolgoztatják. A vásárlók többsége pedig a gazdasági válság idején nem azt nézi, hogy akár a hazai, akár a magyarországi áruházakban milyen minőségű termékeket árusítanak, hanem annak örül, hogy pár eurót sikerül megtakarítania“ – hangoztatja Nagy Károly.
Az egyik lakótelepi élelmiszerbolt eladói nevük elhallgatását kérve egyhangúan állították, régebben a fizetési napok táján többen sokféle terméket vásároltak náluk. Manapság viszont a vevőik csak apróságokat vesznek, így például tízórait a gyerekeknek vagy kenyeret, kiflit. A magyarországi vevők újabban teljesen kerülik az itteni boltokat. Már a sör sem vonzza ide őket, mert odahaza az ógyallainál is olcsóbb cseh sört vásárolhatnak!