2018. augusztus 3., 17:39

Munkáról is szólhat a vakáció

Egyre több diák dolgozik nyáron, legalábbis a statisztikák szerint. Ha körülnézünk a környezetünkben, akkor is azt tapasztalhatjuk, sok fiatal használja ki a vakáció egy részét pénzkeresésre. Szerencsére most dübörög a gazdaság, így néha már-már válogathatnak is a különféle munkalehetőségek között.

nyári munka
Galéria
+2 kép a galériában
Fotó: pixabay.com

Véget értek azok az idők, amikor nyári idénymunka csak a legügyesebbeknek vagy legkorábban intézkedőknek jutott. Munka most van bőven, eltérő területeken és különböző díjazással. Mini közvéleménykutatást folytattunk, amiből az derült ki, hogy vannak, akik még mindig csak 2,50-es órabérért szolgálnak fel, míg másoknak már 4,50-5 eurós órabér, esetleg még magasabb is jut. Egy négy éve minden nyáron dolgozó egyetemista arról számolt be – nem kis örömmel –, hogy idén ugyanoda megy dolgozni, ahol tavaly volt, ugyanazon a munkaközvetítő irodán keresztül, csakhogy most már 1 egész euróval magasabb órabérért fog kalapálni.

Igaznak bizonyulnak tehát a gazdasági elemzők állításai, miszerint a cégek a munkaerőhiány miatt kénytelenek egyre inkább emelni a munka- és órabéreket. Meg az is igaz, hogy jobban megéri nekik diákokat foglalkoztatni, hisz kevesebb utánuk az elvezetés. Még olyan véleményt is megeresztett valaki, az is előfordulhat, hogy a diák több fizetést visz haza, mint az alkalmazott…

Mindenki másra költi a fizetését

Nem állhat csak lebzselésből és fesztiválozásból a nyár. Sok fiatal gondolkodik így, és ezért dolgozik 1-2 hónapot nyáron. Nemcsak pénzt keres, hanem munkahelyi tapasztalatokat szerez, ami bizony számít akkor, amikor tanulmányai végeztével állandó munkát keres. A potenciális munkaadó ugyanis mindig jobban megbízik azokban, akik már letettek valamit az asztalra, akik már dolgoztak valahol. Az sem megy ritkaságszámba, hogy a brigádos állandó munkára kap ajánlatot, ha sikerül jól bevágódnia egy-egy cégnél. Ott tartunk, hogy az érettségizett, nyelveket beszélő fiatal után sok helyütt tíz körömmel kapnak.

Fotó:  pixabay.com

S hogy miért dolgoznak a fiatalok? Ahány diák, annyi felelet. Van, aki a megkeresett pénzből álmai utazását valósítja meg. Mások autóra gyűjtenek, vagy a megkeresett pénzből szeretnék befizetni az egyetemi évkezdés többszáz eurós költségeit, másoknak új laptopra van szükségük. De olyan is akad, aki keresete jó részét berakja a családi kasszába, így járulva hozzá a megélhetéshez. Mások ebből ruházkodnak fel, megkímélve szüleik pénztárcáját, vagy pedig a pénzt egyszerűen elteszik rosszabb időkre.

A koránkeléssel, fizikai munkával, fáradtsággal és verejtékkel járó diákmunka sok mindenre jó, de leginkább annak megtapasztalása, hogy a pénzért bizony meg kell dolgozni, az eurók senkinek sem hullanak az ölébe. A megkeresett pénz pedig nem arra való, hogy azonnal elköltsük, hanem meg kell próbálni okosan gazdálkodni vele.

nyári munka
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék