lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. január 13., 08:00

Mit várhatunk a gazdaságban?

Az elmúlt évet a választások, a korlátozások, a háborúk és az infláció elleni harc jellemezte. Idén két választás is vár az országra, a kormányzás területén a tervek szerint túl nagy fordulatra nem kell számítanunk. Mégis mit jelenthet ez a gazdaság számára?

pénz - euró - 50 eurós bankjegyek
Fotó: unsplash

A képviselők karácsony előtt elfogadták az idei költségvetést, amelyet a már megszokott parlamenti harcok öveztek. A tervezett költségvetési hiány ezek alapján a GDP 5,9 százaléka, ami számszerűen eléri a 7,84 milliárd eurót. A hiány tehát 0,5 százalékponttal kisebb a 2023-as, a GDP 6,52 százalékát kitevő hiánynál. Az államháztartás összes tervezett bevétele eléri az 53,48 milliárd eurót, a kiadások pedig a 61,32 milliárdot.

Többet kereshetünk

A szakemberek úgy vélik, hogy jelentősebb fordulatra számítunk a reálbérek területén.

Idén az alacsonyabb inflációnak és a még viszonylag dinamikus béremeléseknek köszönhetően masszívan növekedhetnek a reálbérek.

A bérnövekedést a szűkös munkaerőpiac is segíti, ami a hazai munkaerő-kínálat enyhe csökkenésével növeli a bérekre nehezedő nyomást.

A munkáltatók tehát arra kényszerülnek, hogy emeljék a fizetéseket, miközben a lehetőségeik nem javulnak, így tehát a költségeik növekedését várhatóan az árak emelésével kompenzálják majd.

A munkaerőpiac alakulása szempontjából továbbra is meghatározó lesz a demográfiai alaphelyzet, vagyis a munkaképes korú népesség csökkenése. Ilyen körülmények között nem lesz könnyű munkaerőt szerezni, így a bevándorlás, a külföldiek alkalmazása teremti majd meg a foglalkoztatás növekedésének az alapját. Az új munkaerő egy része a munkanélküliek közül kerül ki, aminek köszönhetően a munkanélküliségi ráta enyhén csökken, ám még így is magas a betöltetlen állások száma. Vagyis a hazai munkanélküliek mellett egyre több külföldi munkaerőre van szükség Szlovákiában. Egyelőre azonban óvatosságot tapasztalunk a versenyszférában.

A bérnövekedéssel karöltve a háztartások fogyasztása is pozitívabban alakul, amely 2023-ban még éves szinten visszaesést mutatott.

Idén jelentős mértékben nőhetnek a beruházások, mutatnak rá az elemzők. Ezek hátterében elsősorban a katonai célú beruházások és a helyreállítási terv áll. A 2023-as visszaesést követően a szakértők a magánberuházások területén is enyhe élénkülésre számítanak.

Hogyan alakul az infláció?

2024-ben az energiaárak emelkedésének szabályozása lesz az infláció jelentős mérséklője. A szabályozás elősegíti az infláció jövő évi, 2,8 százalékra történő csökkentését, de az ezt követő fokozatos átállás a piaci energiaárakra 2025-től ismét emelheti a pénzromlást. A kormány adópolitikája is inflációt gerjesztő hatású.

A szlovák gazdaság jelentősebb növekedésére idén még nem, csak 2025-től lehet számítani.

Ennek a fő katalizátora a világkereskedelem, feltétele pedig az áruink és szolgáltatásaink iránti kereslet élénkülése.

Az euróövezet inflációjának 2024 közepéig stabilan három százalék alatt kell maradnia ahhoz, hogy az Európai Központi Bank megkezdhesse a hitelfelvételi költségek csökkentését a jelenlegi rekordmagas szintről. A pénzügyi piacok jelenleg 150 bázispontos EKB-kamatcsökkentést jósolnak 2024-re, ami a betéti kamatot 2,5 százalékra csökkentené a jelenlegi négy százalékról.

Optimista jegybank

Szlovákia adóssága nagyjából 70 milliárd euró, tehát minden szlovákiai állampolgár átlagosan 13 ezer euróval tartozik. A Szlovák Nemzeti Bank – amelyet Robert Fico korábbi pénzügyminisztere, Peter Kažimír vezet – szerint a kormány konszolidációs csomagja nem fojtja meg a szlovák gazdaságot. A jegybank arra számít, hogy Szlovákia gazdasága jövőre 2,8 százalékos növekedést produkál, a konszolidációs intézkedések nélküli forgatókönyv szerint ez 2,4 százalék lenne.

A nemzeti bank számításai szerint a szabályozott energiaárak támogatása 2,5 százalékra mérsékli az inflációt, egyúttal támogatja a családok reáljövedelmét, hiszen több forrás marad a fogyasztásra.

A következő két évben azonban a lakossági energiaárak fokozatosan megközelítik a piaci árakat, vélik a jegybanki elemzők.

Előrejelzés Szlovákiára

Az Európai Bizottság által közzétett őszi gazdasági előrejelzések kevésbé optimisták. Ezek szerint Szlovákia bruttó hazai terméke 2024-ben 1,7 százalékkal növekedik, amikor a fogyasztás kezd kilábalni az energiasokkból. A Bizottság arra számít, hogy a beruházásokat az EU strukturális alapjai, a helyreállítási program és a kormányzati beruházások hajtják majd.

A lakossági energiaárak piaci árakhoz való közeledése 2024-ben várhatóan 5,2 százalékra csökkenti az inflációt.

A magas energiaárak kompenzálása és az új szociális intézkedések 2023-ban, 2024-ben és 2025-ben növelik az államháztartás hiányát. 2025-től azonban az uniós fiskális szabályok várhatóan megkövetelik a hiány további, a GDP 1 százalékával történő csökkentését.

„Szlovákia esetében 2024-ben várhatóan életbe lép az uniós túlzottdeficit-eljárás, ami szigorúbb ellenőrzést von maga után. Ezért 2025-re a GDP 5, 2026-ra pedig a 4 százalékára kell csökkenteni a tervezett hiánycélt” – közölte a pénzügyi tárca.

Mindezek eléréséért a kormánynak 2026-ig további konszolidációs intézkedéseket kell elfogadnia a GDP 1,6 százalékának megfelelően, vagyis 2,3 milliárd euró összegben, közölte a pénzügyminisztérium. A következő évekre vonatkozó terveket azonban időszűke miatt még nem dolgozta ki a tárca.

Az írás megjelent a Magyar7 első idei számában.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.