lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. október 7., 16:10

Tótmegyeren visszavonták a sertéstelep engedélyét

Pénteken precedens értékű ítélettel szüntette meg a Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet a tótmegyeri Sándor tanyára tervezett sertéstelep működésének integrált engedélyét. A döntésüket a helyi önkormányzat megváltozott álláspontjával indokolták. 2016-ban még az önkormányzat engedélyezte a tervezetet, ezt a döntésüket a későbbiekben megváltoztatták.

201706022351200.000000000000000000000000001a_sertes.jpg

Öt éve folyik a vita a nagy kapacitású sertésfarm körül. 2015 első felében már befejeződött a környezeti hatásvizsgálat, és 2019 elején ki is adta az első fokú nyitrai hatóság az integrált működési engedélyt.  Ez ellen Tótmegyer új önkormányzata fellebbezést nyújtott be, mivel a helybeliek petícióval is tömegesen tiltakoztak a sertésfarm üzembe helyezését.

A Szlovák Környezetvédelmi Felügyelet döntése ellen már nincs mód fellebbezésre, a határozat kézbesítésekor lép  hatályba.

Precedens Gúta számára?

Mivel Gúta városa hasonló környezetszennyező beruházást próbál kivédeni, megkérdeztük Horváth Árpád polgármester véleményét, aki a városa szemszögéből előrelépésnek tekinti ezt a döntést a korábbi évekhez képest. Eddig úgy tűnt, hogy az önkormányzatok csak szélmalomharcot folytattak az ilyen és hasonló beruházások ellen, aminek a végén a környezetvédelmi minisztérium, az illetékes hivatal mindig kiadta a szükséges engedélyeket.

Gúta polgármestere még beszámolt arról, hogy a múlt héten voltak Pozsonyban, a környezeti hatástanulmány megvitatásának első körén, ahol további 20-25 kiegészítést tettek le azokhoz a megjegyzésekhez, amelyekben a környék lakói, önkormányzatai és érintettjei fejezték ki ellenkezésüket a beruházással szemben.

Horváth Árpád hangsúlyozta: 

Az önkormányzatunk továbbra sem ért egyet a beruházással. Úgy érezzük, hogy a minisztérium képviselete is hajlik arra, hogy a felvetéseinket tüzetesen átvizsgálják, és remélhetőleg figyelembe veszik érveinket. Az előírások szerint ez a környezeti hatásvizsgálat három évig elhúzódhat, de bízunk benne, hogy nem lesz ilyen hosszú ez az eljárás. Véleményem szerint olyan érveket hoztunk fel, amit nem lesz egyszerű lesöpörni az asztalról".
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.