Magyar7 - 2024/31.
Magyar varázsmeséink nyomában, népfogyatkozás helyett néptölte és párizsi reményeink
Magyar7 - 30. száma
2019. június 9., 16:06

A baromfiudvar parazitái (I.)

Folytatjuk sorozatunkat a baromfiudvar leggyakoribb betegségeiről. Ezúttal a paraziták különböző fajtáiról szeretnénk információkat közölni olvasóinkkal.

tyúk
Madártetűatka 

A madártetűatka, más néven piros madáratka vagy tyúktetű rendszertanilag az ízeltlábúak törzsébe, a pókszabásúak osztályába, annak gamasida rendjébe tartozik. A petéből kikelő első lárva a tetvekhez hasonlóan három pár lábbal rendelkezik. Az ezután következő fejlődési formák viszont a pókszabásúakkal megegyezően, négy pár lábbal bírnak. Napközben az istálló berendezéseinek rejtett zugaiban bújnak el, és éjszaka támadják meg a madarakat táplálkozás, vérszívás céljából. Egyaránt előfordulhatnak a modern, fémből készült, többszintes tojóketreces és a mélyalmos, fából készült tojófészkes épületekben is. A brojlercsirkét tenyésztő istállókban sem ritkák.

Ez az élősködő szabad szemmel alig észrevehető. Jobbára csak akkor tűnik fel, ha nagy tömegben jelenik meg, és egyedei a madarakból szívott vértől piros színűek. Többnyire a világítás kikapcsolása után figyelhetők meg, amikor az ülők felületén tömegesen megjelennek. A kifejlett atkák táplálkozás nélkül több mint 11 hónapig életképesek maradnak.

A madártetűatka kártétele több tényezőből áll. A közvetlen kártétel egyik oka a vér szívása után a test felületén jelentkező pettyezettség a mellkasi és az alsó combi tájékon. Az atkák fizikai nyugtalanságot idéznek elő az állományban, ezért negatívan hatnak a tojástermelésre és a testtömeg gyarapodására. A gyakori és rendszeres vérszívás következtében a fertőzött állományban kóros vérszegénységet figyelhetünk meg.

A legyengült, vérszegény baromfi kevésbé képes ellenállni a fakultatív patogén kórokozóknak, ezáltal a madártetűatka a fertőző betegségek terjesztésében is szerepet játszik. A parazitával fertőzött állományokat kezelő személyeket elkerülhetetlenül megtámadja a parazita.  Ezért ezt a betegséget zoonózisként kezelhetjük.

A bőrre hullott atkák mászkálása erősen viszkető érzést okoz. Az atkákat borító szőrök allergiás reakciót váltanak ki, ami a bőrön pírt, hólyagos kiütést okoz. Az elpusztult, kiszáradt atkákat az istálló szellőztetésére szolgáló ventillátorok felkavarják és a légtérbe juttatják. Ezek belélegzése légúti tüneteket, asztmát idézhet elő. A védekezés a madártetűatka ellen nem egyszerű, mivel a szigorú EU-s szabályok nagyon leszűkítik a felhasználható szerek körét. Nagy hangsúlyt kell fektetni a megelőzésre, a tyúkólak tisztán tartására, rendszeres szellőztetésére, a tiszta, száraz levegő biztosítására. Használhatók az engedélyezett rovarirtó szerek.

Tolltetű

Táplálékát a bőr elhalt hámrészei és a toll alkotják. A tyúkok vakaróznak tőlük, esetleg elkezdenek kopaszodni, nyugtalanok lesznek és fogékonyakká válnak egyéb betegségekre. A tetvek mindig az állat testén tartózkodnak, onnan leesve hamar elpusztulnak. Petéikből a lárvák 8-10 nap alatt kelnek ki. Védekezni az ólak tisztán tartásával lehet, esetleg engedélyezett rovarirtó szereket használhatunk. Az üres ólakban kb. két hét után pusztulnak el az élősködők.

Pleva László állatorvos

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.