lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2024. március 16., 10:00

Mennyit ér majd a bérünk?

Tény, hogy a 2024-es évben gazdasági kihívások sokaságával nézünk szembe, de már két hónap elteltével is láthatjuk, hogy az inflációs folyamatok jó irányba haladnak. Optimistán azt is gondolhatjuk, talán túl vagyunk a válság nehezén. Már csak az a kérdés, hogy vajon a fizetésünkön is meglátszik-e majd ez a tendencia, vagy folytatódik az életszínvonal csökkenése.

 

egyeztetés - munkahelyi gyűlés
Fotó: unsplash

Az elmúlt két évben ugyanis hiába növekedett a legtöbb ágazatban az átlagos nominálbér, a valóságban szinten minden ágazatban kevesebbet vittünk haza, a 2022-es inflációs mélyrepülésnek köszönhetően. Ez pedig azt is magával hozta, hogy a jelentős áremelkedést nem követte a bérek emelkedése, vagyis kevesebbet engedhettünk meg magunknak.

Az elemzők várakozása szerint idén ennek a folyamatnak akár vége is lehet, mert a hazai vállalatok munkaerőhiánnyal küzdenek. Hogy megtartsák alkalmazottaikat, a bérek emelésére kényszerülnek, miközben sok, erre képtelen gazdasági szereplő akár be is csukhatja a kaput.

Napjainkban már 100 ezer külföldi munkavállaló dolgozik Szlovákiában, 40 százalékuk a háborúban álló Ukrajnából érkezett, de nyilvánvaló, hogy ők sem maradnak feltétlenül az országban, ha lehetőségeik nem javulnak.

 

 

Kedvezőbb év van mögöttünk

 

Az elmúlt évben az átlagos nominálbér a statisztikusok által vizsgált összes ágazatban növekedett. Legnagyobb mértékben a legrosszabbul fizető ágazatokban, nevezetesen a közétkeztetésben és a vendéglátásban, ahol tavaly 14,4 százalékkal emelkedett a bruttó átlagbér és elérte a 706 eurót. Tegyük hozzá, a 706 eurós átlag csak hat euróval több, mint a 2023-as minimálbér, vagyis nyilvánvaló, a gasztroszektorban lényegében az alkalmazottak többsége hivatalosan csak a legalacsonyabb fizetést kapta. 13,8 százalékkal emelkedett a szálláshelyeken dolgozók átlagfizetése is, és elérte az 1082 eurót.

Kétszámjegyű volt a növekedés az építőiparban is, ahol 1025, a kiskereskedelemben 1086, egyes piaci szolgáltatásokban 1395, a nagykereskedelemben 1466, végül az iparban 1511 euróra emelkedett az átlagfizetés. Kisebb mértékben, de nőttek a bérek a legjobban fizető ágazatokban is. Az információs és kommunikációs szektorban tavaly 7,2 százalékkal emelkedtek a fizetések, ami havi 2449 eurót jelent.

 

 

Valódi növekedés

 

Az infláció növekedése 2023-ban fokozatosan lelassult, éppen ezért kisebb mértékben hatott a fizetések reálértékére, mint az előző évben. A reálbér a statisztikusok által megfigyelt tíz iparágból hatban nőtt. A növekedés a nagykereskedelemben mért 0,6 százaléktól az éttermi és vendéglátói tevékenységben bekövetkezett 3,5 százalékig terjedt.Ugyanakkor 3 százalékkal alacsonyabb reálbért regisztráltak az információs és kommunikációs szektorban, a szállítás és raktározás, a gépjármű-értékesítés és -javítás, valamint az ipar területén. Ha a reálbérek alakulását vesszük, 2009, a pénzügyi válság éve óta 2022 volt a legrosszabb év, amikor egyetlenegy ágazatban, a szállásiparban volt csupán némi növekedés.

 

 

Még mindig kevés a minimum

 

A felsorolt adatok is azt mutatják, hogy már tavaly is valódi bérnövekedést tapasztalhattunk számos területen, de ennek mértéke csekély volt. Ami az idei esztendőt illeti, a minimálbért nem a törvényben meghatározott automata szerint emelték, hanem erőteljesebben, így már 750 euró. Az elemzők szerint rövid időn belül, 3-4 év múlva a szlovákiai minimálbér megközelítheti az 1000 eurót.

A 2024-es valóság egyébként 4,31 eurós minimális órabért jelent. Ezt azért is fontos kiemelni, mert legkevesebb ezt az összeget kell megkapnia a rendes bér felett annak, aki vasárnap is dolgozik, a szombati munkavégzés esetén pedig ennek legalább a felét.

Az elmúlt évben a minimális nettó fizetés 568,97 euró volt, ami idén havonta 46,53 euróval nő. A minimálbérért dolgozók havi nettó fizetése tehát 2024-ben 615,50 euró.

 

 

Miniszterek, közalkalmazottak

 

Az tehát egyértelműnek tűnik, hogy már csak a minimálbér emelkedése miatt is javulnia kell az átlagjövedelmek mértékének. A társadalomban nagy vitát váltott ki és a parlamenti ellenzék bírálta, hogy a kormány jelentősen emelte a miniszteri költségtérítéseket, ugyanakkor a közalkalmazottakról megfeledkezett.  Ezt a szakszervezetek is kifogásolták, mondván, nem helyes és nem népszerű, ha a kormány emeli a miniszterek fizetését anélkül, hogy a közalkalmazottak és a köztisztviselők fizetését is emelné. Tegyük hozzá, az elmúlt időszakban a tanárok és az egészségügyben dolgozók fizetése is jelentősen emelkedett.

 

 

Akik könnyen váltanak

 

Egy friss felmérés szerint a lakosság többségének anyagi helyzete nem sokat változott 2020 és 2024 között. A megkérdezettek 44 százaléka elégedetlen az anyagi helyzetével. 27 százalék azoknak az aránya, akik már hosszú ideje rossznak érzik a helyzetet, további 17 százalék pedig úgy érzi, a nevezett években romlott az anyagi helyzete.

Ami pedig a bérek vonzerejét illeti, az elmúlt évben az alkalmazottak 39 százaléka gondolkodott azon, hogy alacsony fizetése miatt munkát vált. A válaszadók 11 százaléka mondta azt, hogy anyagi gondok miatt hamarosan új állást kell keresnie. Csupán 5 százalék azoknak az  aránya, akik azt mondták, nem adnák fel a munkájukat pusztán a pénz miatt.

A vállalatoknak különösen nehéz a 25-34 éves korosztályba tartozók megtartása. Ezek a fiatal munkavállalók általában aktívak, produktívak, már némileg tapasztaltak, máshonnan is vannak ajánlataik, ugyanakkor még nem gyökereztek meg annyira a cégükben, ami visszatartaná őket, nem volt idejük magas pozíciókat, s az ezzel járó magasabb anyagi megbecsültséget elérniük. Ennek a korosztálynak az 58 százaléka tavaly munkahelyváltást tervezett anyagi helyzete miatt, pedig éppen ezeknek a fiataloknak a megtartása lenne kulcsfontosságú a vállalatok és az ország szempontjából is. Az új munkahely ugyanis már külföldi állást jelenthet, ami hosszú távon az ország lehetőségeit negatívan befolyásolhatja.

 

Az írás megjelent a Magyar7 2024/10. számában.

 

 

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.