Kik vásárolnak olcsóbban - németek vagy a szlovákiaiak?
Szlovákiában jóval többet költenek az emberek vásárlásra, mint Németországban – derült ki egy cseh újságírók által készített felmérésből. Összehasonlításképpen közölték néhány termék bolti árát Szlovákiában és Németországban:
A termékek bolti árai euróban
|
Áru (mennyiség) |
Szlovákia |
Németország |
|
Vaj (250 g) |
2,37 |
2,06 |
|
Milka tejcsokoládé (100 g) |
1,33 |
1,13 |
|
Nutella (350 g) |
3,31 |
1,35 |
|
Nescafé Classic (200 g) |
6 |
7,24 |
|
Hipp – rizs,vaj,zöldség (220 g) |
2,17 |
1,23 |
|
Persil Color Gel (50 mosás) |
16,15 |
13,88 |
|
Pampers Active Baby (76 drb) |
15,12 |
19,67 |
A nevezett felmérés szerint Németországban vagy Ausztriában inkább megéri vásárolni, mint Szlovákiában. A legtöbbet Lengyelországban lehet megtakarítani. A cseh újságírók szerint ez utóbbi országban nemcsak a drogériai termékek, de az élelmiszerek, mint például a kávé, csokoládé, tej vagy tejtermékek terén is óriásiak a különbségek, ami állítólag Lengyelországban az alacsony hozzáadott értékadónak, vagyis az ÁFÁ-nak (DPH) köszönhető.
„A megszabott ÁFA ugyan 23 %, de a csökkentett 8, a legnagyobb mértékben csökkentett pedig 5 %” – magyarázta Marta Nováková, a cseh Kereskedelmi Szövetség (Zväz obchodu) elnöke.
A csehek még a szlovákiai vásárlóktól is rosszabb helyzetben vannak. A felmérés szerint az említett országok közül vásárláskor ők fizetnek legtöbbet.
A szlovákiai vásárlók átlagfizetése 2016-ban 912 euró volt, Németországban pedig 3 911 euró.
