2019. március 6., 14:57

Ismét romlott az idei és a jövő évre szóló gazdasági előrejelzés

A Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) ismét rontott az idei és a jövő évre szóló gazdasági előrejelzésén. Az intézet szerint a világban zajló üzleti viták és a Nagy-Britannia EU-ból való kilépésével kapcsolatos bizonytalanság negatívan érintheti a világkereskedelmet, és így a világgazdaságot is.

gazdaság illusztráció
Fotó: Pixabay

Az OECD jelenleg 3,3%-os világgazdasági növekedést vár az idei évben, ami a novemberi 3,5%-hoz képest visszaesés. A jövő évi előrejelzés is negatívabb 0,1 százalékponttal.

„A gazdasági növekedés lelassulását több tényező befolyásolta: a politikai bizonytalanság, az állandó kereskedelmi konfliktusok, valamint a vállalkozói és fogyasztói bizalmatlanság" – tájékoztat az OECD. Az Európai Unióra leginkább a brexit van nagy hatással, amely – abban az esetben, ha nem sikerül megegyezésre jutni – plusz költségeket okozhat az európai gazdaságnak. A brexiten kívül az Egyesült Államok és Kína kereskedelmi háborúja, valamint az olaszországi válság is negatívan befolyásolja az EU gazdasági mutatóját.

Az euróövezet gazdasági előrejelzése is kedvezőtlenebb a novemberi előrejelzéshez képest: novemberben 1,8%-os idei növekedéssel számoltak, jelenleg ez a szám már csak 1%. A 2020-as előrejelzés is romlott, 1,6%-ról 1,2%-ra.

Németország, Európa vezető gazdasága is rontott a becsléseken: a novemberi 1,6%-hoz képest ez a szám jelenleg már csak 0,7%. Ennek főleg az az oka, hogy az erősen exportközpontú országra negatívan hatnak a világban lejátszódó üzleti harcok. 2020-ra mérsékelt, 1,1%-os növekedést jósol az OECD, de ez a szám még változhat, attól függően, hogy az Egyesült Államok mekkora behozatali vámot szab ki az EU-ból származó autókra.

Olaszország esetében egyenesen gazdasági csökkenésről beszélhetünk: míg novemberben az OECD 0,9%-os növekedést jósolt, jelenleg már 0,2%-os csökkenésről beszél. Ennek oka – Németországhoz hasonlóan – az erős külkereskedelmi orientáció.

Franciaországot ennél kevésbé befolyásolja a világgazdaság állása. Bár az OECD Franciaország esetében is kisebb növekedést jósol, a változás jóval mérsékeltebb (1,5%-ról 1,3%), mint például Németország vagy Olaszország esetében.

Nagy-Britannia gazdasági mutatói a brexit miatt romlottak: novemberben az OECD még 1,4%-os idei növekedést jósolt, jelenleg már csak 0,8%-osat. Mindez azonban csak arra az esetre vonatkozik, ha az EU-ból megegyezéssel sikerül kilépniük. Amennyiben ez nem sikerül, az OECD szerint „jelentősen romlanak az ország gazdasági kilátásai".

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.