2018. március 23., 13:45

Újabb konfliktus az amerikai-kínai vámháborúban

Kína a legnagyobb termelője, fogyasztója és egyben importőre a disznóhúsnak, ezért is lehet érzékeny a kínai Kereskedelmi Minisztérium bejelentése, amelyben 25%-os behozatali vámmal sújtják az amerikai sertéshúst.

Amerika -Kína vámháború

 

A kínai bejelentés azután érkezett, hogy Donald Trump vámokat vetett ki egyes kínai termékek amerikai behozatalára. A válaszlépésre több szakértő is figyelmeztette az amerikai kormányzatot, de elsősorban az amerikai szójakivitelt féltették, amely hozzájárul az ázsiai országban tenyésztett 400 millió sertés takarmányalapjához.

A kínaiak mintegy 3 milliárd dollárnyi árualapra tervezték meg az új vámtételeket, és úgy látszik a könnyebb célnak tartott sertéshúst választották. Ez azért is látszik logikus lépésnek, mert 2015 óta a nagykereskedelmi sertéshúsárak Kínában csökkentek, és ez érzékenyen érinti a hazai tenyésztőket.

Bár a 166 ezer tonnás amerikai sertéshús behozatal nem tűnik jelentősnek, hiszen csupán 13%-a a teljes behozatalnak és csak 0,3%-a az 55 millió tonnás teljes kínai sertéshús fogyasztásnak, de a 25%-os vám eléggé barátságtalan lépésnek tűnik.

Nagyobb hatása van az amerikai gyümölcsökre, dióra, borra és etanolra kivetett 15%-os behozatali vámnak, amely egymilliárd dolláros nagyságot érinthet. Hasonló vámtételt vezet be Kína az acélrudak, illetve az alumínium hulladék behozatalára. További vámokat vezettek be a szójára, autókra, autóalkatrészekre és félvezetőkre. Legnagyobb hatása mindezek közül az újrafeldolgozásra szánt alumíniumra lesz, amely felerősíti azt a kínai szándékot, hogy csökkenjen, a világ minden részéből odaszállított feldolgozásra szánt hulladék mennyisége.

Egyelőre Peking, csak jelzésértékűen mutatja meg erejét a vámháborúban, hiszen a három milliárd dolláros importot érintő javaslat az Amerikából jövő behozatal 2%-át érinti, míg az amerikai javaslat az oda irányuló kínai export 10%-át sújtja mintegy 50 milliárd dollár terjedelemben.

Annyiban is jelzésértékű, hogy olyan kulcságazatokban vezetik be, mint az élelmiszeripar, vagy a fémipar, amelyek legfőbb támogatói voltak Donald Trump kereskedelmi politikájának. Egy vámháborúban Kína strukturálisan is jobban áll, hiszen fő kiviteli árui – mobiltelefonok, ruhák, számítógépek, játékok – jelentős szerepet játszanak az amerikaiak életében és egyenesen az amerikai választópolgárok pénztárcáját fogja érinteni.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.