2018. június 3., 08:00

Rohamosan öregszünk – a mi nyugdíjunkat ki teremti majd elő

Az EU bizottság jelentése szerint Szlovákia hamarosan Európa harmadik leggyorsabban öregedő államává válik. Az egyik legjobb kor összetételű államából Európa nyolcadik legöregebbévé válunk.

oregedo.jpg
Galéria
+3 kép a galériában

A folyamatnak több negatív hatása van, az egyik közülük az, hogy az öregkorral járó kiadások 2070-re 16%-al nőhetnek, ami akár a GDP 3%-át is jelentheti, amit tompíthatnak pozitív demográfiai változások, vagy a munkaerőpiaci és migrációs folyamatok.

A Pénzügypolitikai Intézet (IFA) tanulmánya szerint, ezért a nyugdíjkorhatár plafonjának bevezetését strukturális reformoknak kellene követnie, és össze kell kötni a nyugdíjplafonról szóló alkotmánytörvényt a költségvetési felelősségről szóló törvénnyel.

Az Európai Bizottság a múlt héten hozta nyilvánosságra az AWG nevű munkacsoportjának előrejelzését 2070-ig, amely  folyamatosan vizsgálja a kiadásokat a nyugdíjakra, az egészségügyre, az oktatásra, a hosszú távú gondozásra vagy a munkanélküli segélyekre. Ennek alapján a demográfiai folyamatok a társadalom gyors elöregedését vetítik elő. Míg 2016-ban egy 65 éven felülire 3,2 aktív korban lévő jutott, 2070-ben várhatóan a produktív korban lévők aránya lecsökken 1,5-re. Az előrejelzés szerint a migrációnak kevés hatása lesz, így a lakosok száma csökkenni fog.

Az alábbi táblázatban láthatjuk a korosztályok arányát Szlovákiában az elkövetkező időszakban.

 

Forrás: IFA. Eurostat 2015

Az közkiadásokat érzékenyen érinti az elöregedés, amely várhatóan 2070-ig jelentősen növekedni fog. Az ilyen típusú kiadások 2016-ban elérték a GDP 18,9%-át, ami 2013-ban még csak 18,1% volt, de ez még mindig hátulról a nyolcadik az EU-ban. Várhatóan 2063-ra ezek a kiadások elviszik a 22,4%-át a GDP-nek, ami majd egy keveset csökkenhet 2070-re, amint az alábbi táblázatból látható, amely az eltérést mutatja 2016-hoz képest.

Forrás: IFA. 

A legnagyobb kiadások a nyugdíjak és az egészségügy területén várhatóak. A nyugdíjak területén hasonló, 2,2% feletti növekedést jósolnak Magyarországnak, Lengyelországnak csupán 1%-nyit, Csehországnak viszont 6,2%-nyit.

Szlovákia nyugdíj kiadásai az elkövetkező években csökkenni fognak, 2034-től várható növekedésük. A 2016-os 8,6% GDP arányos kiadás lecsökken 2034-re 7,6%-ra köszönhetően a 2012-es nyugdíjreformnak. 2034 után viszont a nyugdíj kiadások felugornak a GDP 10,1%-ra, mivel az akkor nyugdíjba vonuló korosztályok erősnek számítanak, egyben várhatóan magasabb nyugdíjjogosultsággal fognak élni, illetve ezzel egyidőben a jelenlegi gazdasági növekedés lassulásával is számolnak.

A tanulmánynak különös aktualitást ad az, hogy alkotmánytörvényben szeretnék biztosítani a nyugdíjkorhatárt. Ami kétségtelenül szimpatikus kezdeményezés, de ennek költségvetési vonzatai vannak.

A nyugdíjplafon bevezetése nem újdonság, a V4 többi országaiban már bevezették. Viszont egy országban sem tűnik fenntarthatónak ez a rendszer, vagy a nyugdíjak csökkenésével kell számolni. Ezért a  Pénzügypolitikai Intézetvjavasolja, hogy a nyugdíjplafonról való döntést mindenképp kompenzációs intézkedésekkel, reformokkal kell összekötni, amellyel fenntarthatóvá tennék a nyugdíjrendszert. Az alábbi területeken ajánlják a változtatásokat:

-        A termelékenység növekedése jobb feltételeket teremtene a finanszírozáshoz, ehhez viszont költeni kellene az oktatásra, a kutatásra és innovációk bevezetésére.

-        A foglalkoztatás bővülése, a marginalizálódott csoportok bevonása a munka piacára, a női munkavállalók erőteljesebb alkalmazása

-        Átgondolt célzott migráció alkalmazása.

De mindenesetre legfontosabb a folyamatok mellett a felelős költségvetési politika betartása.

oregedo.jpg
Galéria
+3 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.