2019. november 21., 11:24

OECD: a vártnál is nagyobb ütemben lassul idén a világgazdaság növekedése

Rontotta idei világgazdasági növekedési előrejelzését a párizsi székhelyű Gazdasági Együttműködési és Fejlesztési Szervezet (OECD) szerdán ismertetett prognózisában.

Oecd
Galéria
+2 kép a galériában

Az OECD - évente kétszer kiadott - előrejelzésében, a májusban várt 3,2 százalékról 2,9 százalékra mérsékelte az idei és 3,4 százalékról 2,9 százalékra a jövő évi világgazdasági növekedés, és

azzal számol, hogy a GDP 2021-ben 3 százalékkal nő. Tavaly a globális GDP 3,5 százalékkal bővült.

A jelentés összeállítói szerint a globális gazdaság növekedése fokozatosan csökken, a kereskedelmi forgalom lassul, a beruházások érezhetően mérséklődnek, romlik az üzleti és a fogyasztói bizalom és kedvezőtlen hatással van a világgazdaságra a politikai bizonytalanság. Ugyanakkor a munkaerőpiaci körülmények javulnak, összességében mérséklődik a munkanélküliség.

A kereskedelmi ellentétek elmélyülése miatt a világkereskedelmi forgalom bővülése a globális gazdasági válság óta legalacsonyabb szintre, 1,2 százalékra lassul az idén a tavalyi 3,7 százalékról.

Májusban az OECD gyorsabb, 2,1 százalékos növekedést várt idénre. A jövő évi növekedési adatot 3,1 százalékról 1,6 százalékra vágta vissza az OECD, 2021-ben pedig 2,3 százalékos növekedést vár a világkereskedelmi forgalomban.

Tavaly a globális munkanélküliségi ráta 5,3 százalék volt.

Májusban az idei évre ugyancsak 5,3 százalékkal számolt az OECD, amely most ezt a várakozását 5,2 százalékra változtatta, a jövő évit pedig 5,2 százalékról 5,1 százalékra csökkentette. Az OECD 2021-re 5,1 százalékos globális munkanélküliséget becsül.

Az OECD a legfejlettebb G20-ak idei gazdasági növekedésével kapcsolatos várakozását 3,4 százalékról 3,1 százalékra, a jövő évit 3,6 százalékról 3,2 százalékra mérsékelte a tavalyi 3,8 százalékos bővülést követően. 2021-re 3,3 százalékos gazdasági növekedés várt a G20-ak esetében az OECD.

Az OECD-országok idei GDP-bővülésével kapcsolatos várakozását 1,8 százalékról 1,7 százalékra, a jövő évit 1,8 százalékról 1,6 százalékra mérsékelte. Tavaly az OECD országok GDP-je 2,3 százalékkal nőtt és várhatóan 1,7 százalékkal bővül 2021-ben.

A jelentés összeállítói nem változtattak az euróövezet idei GDP-növekedésével kapcsolatos előrejelzésükön, továbbra is 1,2 százalékot várnak a tavalyi 1,9 százalék bővülés után. A jövő évvel kapcsolatos becslést azonban 1,4 százalékról 1,1 százalékra rontotta az OECD, amely 2021-re 1,2 százalék növekedést valószínűsít.

Az Egyesült Államok gazdasági növekedése tavaly 2,9 százalék volt. Az OECD májusban az idei évre 2,8 százalékot várt, ami most 2,3 százalékra rontott, a jövő évit pedig 2,3 százalékról 2 százalékra csökkentette. 2021-ben várhatóan 2 százalékkal nő az amerikai GDP.

Kínában is lassul a GDP-növekedés a tavalyi 6,6 százalék bővülés után. Az OECD csütörtökön megerősítette az idei évre szóló, májusi 6,2 százalékos becslését. A jövő évit azonban 6 százalékról 5,7 százalékra csökkentette, és 2021-ben már csak 5,5 százalékos kínai gazdasági növekedést vár.

Az OECD javította az idei és a jövő évi magyar GDP-növekedési prognózisát

Tavalyhoz képest lassul, de a korábban vártnál gyorsabb lesz Magyarország idei és jövő évi gazdasági növekedése az OECD legfrissebb, csütörtökön megjelent előrejelzése szerint.

A párizsi székhelyű szervezet előző, májusi előrejelzésében lassabb, 2019-re 3,9 százalékos, jövőre pedig 3 százalékos gazdasági növekedéssel számolt.

Az OECD szerint még a 2021-ben várható 3,1 százalékos gazdasági növekedés is elég nagy ütem ahhoz, hogy bővüljön a foglalkoztatottság és csökkenjen a munkanélküliség.

Az OECD az idei inflációs várakozását 3,0 százalékról 3,3 százalékra, a jövő évit 3,8 százalékról 3,4 százalékra módosította, 2021-re 4,1 százalékot vár.

A jelentés összeállítói szerint a magyar gazdaság növekedésének hajtóereje a lakossági fogyasztás, amelynek bővülési üteme erős a foglalkoztatottság növekedése, a bérek emelkedése, a fogyasztói bizalom rekord magas szintje, a lakásvásárlási támogatás és a nagyon laza monetáris politika miatt.
Oecd
Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.