2018. szeptember 25., 09:45

Kína szorosabbra fűzi gazdasági kapcsolatait Oroszországgal és az EU-val

A kínai kormány bővíti gazdasági kapcsolatait Oroszországgal, az Európai Unióval és Japánnal, hogy ellensúlyozza az Egyesült Államok részéről növekvő kereskedelmi-gazdasági nyomást - jelentette ki Kína központi gazdaságtervező szervezete, a Nemzeti Fejlesztési és Reformbizottság (NDRC) alelnöke.

selyemut.jpg
Fotó: geopolitika.hu

Lien Vej-liang egy keddi pekingi sajtóértekezleten azt mondta, hogy "minden kétséget kizárólag közvetve és közvetlenül is hatnak a kínai gazdaságra a kínai termékekkel szemben hétfőn elrendelt újabb amerikai büntetővámok". "A washingtoni intézkedés komoly hatással lesz egyes ágazatokra és Kína egyes térségeire" - tette hozzá.

 Az illetékes ugyanakkor rámutatott arra, hogy bár az amerikai döntés hatásai elkerülhetetlenek, a "kormány ellenőrzése alatt tartja a helyzetet".

Az NDRC alelnöke szerint "az amerikai döntés fényében még inkább arra van szükség, hogy a kínai cégek nyissanak a külföld felé, bővíteni kell a kölcsönösen előnyös együttműködést az Európai Unióval, Japánnal, Oroszországgal, a Délkelet-Ázsiai Országok Szövetségével (ASEAN) és az afrikai országokkal".

Az amerikai kormány hétfőn újabb mintegy 200 milliárd dollár értékű kínai terméket sújtott az év végéig 10 százalékos, januártól pedig 25 százalékos pótvámmal. Peking válaszul mintegy 60 milliárd dollár értékű amerikai termék vámtarifáit emelte meg.

Ezt megelőzően az amerikai kormány 50 milliárd dollár értékű kínai termékre vetett ki 25 százalékos pótvámot, július elejétől 34 milliárd, augusztus utolsó hetétől pedig további 16 milliárd dollár értékű, több százféle árut sújtanak büntetővámmal. Kína rendre a washingtoni döntésekkel megegyező ellenlépésekről döntött.

Bár az Amerika által elindított vámháború hozott gazdasági és belpolitikai sikereket Trump számára, de a harc következményei hosszú távon beláthatatlanok. A rövidtávú sikerek miatt összezuhanni látszik a több évtizedes amerikai stratégia, amely eddig sikeresen gátolta Eurázsia egymásra találását. Ez a stratégia amerikai szemszögből teljesen logikus volt, hiszen egy európai-orosz, vagy egy kínai-orosz egymásra találás olyan ellenfél kialakulásának lehetőségét vetíti elő, amely sikeresen veszélyeztetné az USA vezető pozícióit.
Bár a hármas egymásra találásnak egyelőre kevés a realitása, viszont az EU irányultsága is változhat egy esetleges európai politikai jobbratolódás esetében. A liberalizmus térvesztése könnyen az angolszász orientációtól való eltávolodást jelentené, ami talán Európa pragmatikus érdekeit jobban is szolgálná.
Úgy tűnik a folyamatok eddig igazolják a kínaiak selyemút stratégiáját.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.