2019. november 22., 13:54

A számvevőszék szerint pazarló az útdíj-beszedési rendszer

A számvevőszék felhívta a figyelmet, hogy nem hatékony és gazdaságtalan rendszerben folyik a szlovákiai autópályadíjak beszedése. Mindez az útdíjrendszer működését célzó ellenőrzés eredményeiből következik. Megállapították, hogy 2014-től 2018-ig az autópályadíjként befizetett minden euró után csupán 10 centet használtak fel új autópályák építésére.

utdij.jpg
Fotó: Pravda.sk

Egy euró útdíjból a Nemzeti Autópálya Társaság (NDS) 45 centet kap, és 48 cent ment a SkyToll számlájára, amely 2010 óta működteti az útdíjrendszert.

Hét centet más vállalkozók kaptak. A Számvevőszék szerint a jövőbeli kockázatot jelent, a felállított rendszernél, az autópályadíj-beszedés teljes technikai hátterének tulajdonjoga. Ebből fakadóan korlátozottak lesznek az Autópálya Társaság lehetőségei 2022 után, amikor a SkyToll-lal kötött szerződés lejár, és amikor dönteni kell az új autópályadíj-üzemeltetőről.

A magánvállalat által üzemeltetett elektronikus útdíjszedési rendszer biztosítja a tehergépjárművek és buszok autópályákon, gyorsforgalmi utakon és első osztályú utakon történő áthaladási díjainak beszedését. A stratégiai miniszteri dokumentumokban meghatározott útdíjrendszer bevezetésének fő célkitűzése szerint, a díjaknak nemcsak az NDS irányítása alatt lévő közúti infrastruktúra javítására és fenntartására kell szolgálniuk, hanem az autópályák vagy autópályák új szakaszai építésének finanszírozására is.

Kilenc év alatt autópályadíjakból több mint 1,576 milliárd eurót szedtek be. Ennek az összegnek a 48%-a, vagyis 760 millió euró került a SkyToll számlájára az évek során. Ez az összeg tavaly már 44 millió euróval több volt, mint az az összeg, amit 2010–2022-es időszakra a teljes autópályadíj-beszedés szolgáltatásáért megszabtak.

108 millió eurót utaltak más szerződéses vállalkozók számláira, a fennmaradó 709 millió eurót pedig az Autópálya Társaság kapta. Ebben az összefüggésben az ÁSZ figyelmezteti a szlovák kormányt arról, hogy a megállapodás és annak módosításai szerinti útdíjbevételek csaknem fele a SkyToll felé irányul.

Az ellenőrzött 2014–2018-as időszakban az Autópálya Társaság begyűjtött  967 millió eurót az útdíjrendszerből, de csak 97 millió eurót használt új szakaszok, autópályák és gyorsforgalmi utak építésére. A Számvevőszék számításai szerint ez a százmillió euró 2-től 12 kilométerig terjedő autópálya építésére elég a terepviszonyoktól függően.

Az Autópálya Társaság útdíjból származó nettó bevételének felhasználásáról szóló felülvizsgálat rámutatott: nem volt teljes mértékben betartva a kormány azon döntése,

amelyben kötelezi a társaságot, hogy a teljes nettó bevételt az infrastruktúra építésére fordítsa.

A Számvevőszék figyelmezteti a kormányt, hogy a társaság még abban az időszakban sem használja fel a nettó jövedelmet e célnak megfelelően, amikor már az útdíj-rendszer beruházási költségei megtérültek.

A 2014–2018-as időszakban a nettó útdíj-bevétel meghaladta a 474 millió eurót, amelyből az Autópálya Társaság 123 millió eurót használt fel saját költségeinek fedezésére, azaz 26 millió euróval több, mint amit autópálya építésére fordított.

Ezt az összeget az útdíjrendszer logikája szerint a közúti infrastruktúra fejlesztésére és nem az Autópálya Társaság igényeire kellett volna felhasználni. A Számvevőszék ezért javasolja, hogy az Autópálya Társaság számára kötelező érvényű korlátokat szabjanak meg a nettó útdíjbevétel felhasználásáról.

A Számvevőszék azt is megállapította, hogy az elektronikus útdíj-beszedési rendszer nem teljesíti alapvető célját, és

minimális mértékben járul hozzá az új autópályák és gyorsforgalmi utak építéséhez.

Az új utak és autópályák építésének elsődleges finanszírozási forrásai továbbra is az állami költségvetésből származó pénzügyi hozzájárulások maradtak. Ezzel összefüggésben az ellenőrök szerint, ha az európai alapokból való finanszírozás jelentősen csökken vagy megszűnik , akkor Szlovákia esetleg nem lesz képes elegendő saját forrást generálni a közúti infrastruktúra korszerűsítéséhez kapcsolódó kulcsfontosságú állami beruházásokhoz.

Az útdíj-rendszeren belül az ingatlantulajdonlás szintén nagyon problematikus. Az államnak, amely az Autópálya Társaságon keresztül 256 millió eurót fizetett útdíj-rendszer kiépítésére, nincs tulajdonjoga sem a műszaki berendezésekre, sem magára a rendszerre. Az autópályadíj-rendszer árát az Autópálya Társaság kifizette, de az továbbra is a SkyToll tulajdonában maradt.

Az ellenőrök szerint ez a helyzet ellentmond a gazdaságosság elveivel.

Maga az szerződés előkészítése is felveti a közlekedési minisztérium vagy az Autópálya Társaság egyes tisztviselőinek

a hűtlen kezelés gyanúját, akik az útdíj-rendszer projektjét és a szerződést előkészítették.

 A Számvevőszék szerint az a tény, hogy az Autópálya Társaság nem tulajdonosa az autópályadíj-rendszer vagyonának, jelentősen befolyásolja az NDS döntését a SkyToll-lal kötött szerződés meghosszabbításáról. A jelenlegi szerződés 2022 végéig érvényes, ami 2027-ig hosszabbítható meg.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.