A mezőgazdáknak nem kell a milliós támogatás
A tanács a jövő évi állami költségvetés jóváhagyása kapcsán válságstábot hoz létre. Továbbra is ragaszkodnak az évi 70 milliós állami támogatáshoz – olvasható a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara (SPPK) állami költségvetést érintő állásfoglalásában, melyet Jana Holéciová, a kamara szóvivője bocsátott a TASR hírügynökség rendelkezésére.
Hidegzuhany a mezőgazdáknak
„Amennyiben az állam biztosítani szeretné a versenyképességet és az ágazat számára a környező országokhoz hasonló feltételeket, akkor az állami támogatás összege továbbra is 70 millió euró szintjén kell, hogy maradjon. A 2018. évre jóváhagyott állami költségvetés hidegzuhany a mezőgazdák és az élelmiszeripar számára” – olvasható az állásfoglalásban.
Mezőgazdaság, mező, szántóföld
A válságstáb első ülésére jövő év január 9-én kerül sor, melyen a Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Önkormányzatok Tanácsának (RPPS), tehát a Szlovákiában működő mezőgazdasági és élelmiszer-ipari szervezetek meghatározó képviselői is részt vesznek, konkrétan a Szlovák Mezőgazdasági és Élelmiszer-ipari Kamara, a Szlovák Agrárkamara (AK SR), a Szlovák Élelmiszer-ipari Kamara (PKS), Szlovák Köztársaság Mezőgazdasági Szövetkezeteinek és Kereskedelmi Társaságainak Szövetsége (ZPDaOS SR), valamint a Szlovák Földtulajdonosok és Agrárvállalkozók Szövetsége (ZVPAS).
Az ígéretek teljesítését követelik
A tanács állásfoglalásában a házelnök, Andrej Danko és közvetve Robert Fico kormányfő, illetőleg Gabriela Mateèná mezőgazdasági miniszter által 2017. november 27-én tett ígéretek teljesítését követeli, akik ígéretet tettek a mezőgazdák tanácsának, hogy 2018-ban zöld dízel formájában részesülnek a költségvetésen kívüli forrásokból. A tanács ugyanakkor követeli a kockázati alap munkálatainak fokozását is a jövő évben.
„Ha fogyasztóinkat nem szeretnénk kitenni a világban egyre szaporodó botrányoknak, ha Szlovákiában hozzáadott értékkel rendeklező élelmiszert szeretnénk gyártani, akkor valóban látnunk kell a mezőgazdasági és élelmiszer-ipari ágazat állam oldaláról történő támogatását. Ismételten, a Szlovák Köztársaság csak ekkor lehet az Európai Unió magjának a része, beleértve a mezőgazdaságot és az élelmiszeripart is” – olvasható az állásfoglalásban.
