A lakosság megtakarítása 31, az adóssága pedig 29 milliárd euró
Az összes bankbetétet és hitelt összevetve ez azt jelenti, hogy Szlováki minden felnőtt lakosára átlagosan 6 548,55 euró adósság jut. Az átlag megtakarítás némileg magasabb, személyenként 7 021,23 euró.
„A nevezett eredmények mindenekelőtt a gazdasági fejlődésnek köszönhetők. A munkanélküliség csökken, a bérek emelkednek, ami a lakosság pedig egyre optimistább” – mondta Lýdia Žáèková, a Postabank szóvivője.
A lakosok számláin egyre több a pénz, de a takarékossággal párhuzamosan egyre inkább hajlamosak a hitelfelvételre is. A hitel rekord olcsó lett, a Postabank szerint ez az oka az építkezési kölcsönök dömpingjének is, illetőleg az ezt követő ingatlantulajdon növekedésének. A lakások iránti kereslet nem csökken. Egyre több lakást és családi házat vásárolnak otthonteremtési kölcsönre. A Postabank szerint nem véletlen, hogy az összes kölcsön kétharmadát éppen az otthonteremtési, illetőleg az ingatlanvásárlás céljából felvett hitelek képezik.
A bankbetétek 45 százaléka pillanatnyilag folyószámlán van. „Ennek több oka is van. Vannak, akik abban a tévhitben élnek, hogy a takarékszámlán tartott pénzükhöz nem juthatnak bármikor hozzá, vagy esetleg nem tudnak eligazodni a hiteltermékek hálójában, de az is lehet, hogy hiányzik a megtakarításhoz szükséges fegyelem” – fejtette ki Žáèková.
