2022. április 9., 07:54

A határon túl kell már vásárolnunk is?

Furcsa ellentétek országa Szlovákia, akárcsak a gazdasága. Annak ellenére, hogy az utolsó válság óta eltelt évtized fejlődést hozott, sok területen mégsem érte meg belföldön megoldani a vásárlásokat, vagyis a Szlovákiában megkeresett eurók külföldre vándoroltak.

vásárlás
Fotó: Pixabay

Annál is inkább, hogy az ország lakosságának jelentős hányada nem több mint 50 kilométerre él valamelyik államhatártól, és tudja, mi mennyibe kerül külföldön. Ennek eredménye, hogy élelmiszert vagy akár más termékeket is egyre gyakrabban a határ túloldalán vásároltak. Egyrészt azért, mert olcsóbbak, vagy jobb minőségűek voltak, mint idehaza.

Minőségi eltérés

Emlékeznek még arra a többéves harcra, amely a koronavírus előtt zajlott a kettős minőség ellen? Hogy például egy nagy gyártó csokija vagy joghurtja ne legyen rosszabb minőségű Szlovákiában, mint Ausztriában?Tudjuk, ezek a küzdelmek is rámutattak arra, amiről napjaink világpolitikai csatái is szólnak. Nevezetesen azt, hogy hol és mit engedhet meg magának egy-egy tőkeerős gazdasági szereplő, s vele szemben hol és hogyan próbálja a határokat meghúzni az adott állam kormánya.

A szlovák kormány részéről alig látunk proaktív politikai lépéseket az állampolgárok érdekében a nemzetközi tőke előretörése ellen, ami nem valamilyen „kommunista” tőkeellenességet jelentene, sokkal inkább a piaci mechanizmusok védelme mellett, a polgárok érdekvédelmét. Ezért aztán nincs miért meglepődnünk azon, hogy napjainkban az ország jelentős hányada Magyarországon és Lengyelországban tankol, s ha már ott van, mást is vásárol.
Tovább várunk

Ez azonban nem különösebben zavarja a gazdasági minisztert, a pénzügyi tárcavezetőről nem is beszélve, akik leginkább egymással vannak elfoglalva. Azt már többször nyilvánvalóvá tették, hogy a kormány csak a polgárok egy részén kíván majd segíteni az infláció elszabadulása miatt. Vagyis segítségre a leginkább rászorulók számíthatnak majd.

Ezzel a hozzáállással nem is lenne baj, ha az aktív lakosság felé is tenne a gazdasági kormányzat gesztusokat.

Ezek viszont hiányoznak, így már nemcsak hét végén, hanem hét közben is tele vannak a magyar és lengyel határ menti települések szlovák rendszámú autókkal.

Magyar földön és üzletben

Nem mellékes, hogy nekünk, felvidéki magyaroknak más érzés a magyar határt átlépve közlekedni, vásárolni, hiszen az anyaország nem csupán a közös nyelvet és kultúrát jelenti. Sokaknak vannak kellemetlen tapasztalatai az elmúlt hetekből, mert túl hosszú volt a sor a benzinkúton, máshol elfogyott az üzemanyag, vagy éppen nem engedték a felvidéki magyart a szlovák rendszám miatt tankolni.

Egy biztos, egyre inkább megéri a magyarországi tankolás, mert a jelenlegi euró-forint árfolyam mellett nagyságrendileg 1,30 euró körül van a gázolaj és a benzin ára. Ez literenkénti több mint 40 cent, teli tanknál akár 20 eurós megtakarítást is jelenthet. Sokan pedig kihasználják a maximális lehetőséget, és akár 100 litert is „csapolnak”, hiszen megéri.

A benzinkúton túl

Ez a megtakarítás legegyszerűbb és legkönnyebb módja, s ma már akár 70 kilométerre a határtól is megéri az autósnak, hogy átránduljon Magyarországra egy tankolás erejéig. A költséghatékony külföldi vásárlást pedig folytathatja az élelmiszerboltban.

Az árstop alatt álló kristálycukor, búzafinomliszt, finomított napraforgó-étolaj, házi sertéscomb, csirkemell, tej olcsóbb, de a tapasztalt határon túli vásárló azt is tudja, számos olyan termék van, amit egyébként is megéri Magyarországon vásárolni.

Nyilván ez leginkább egyéni igények függvénye, s ha a különbség nem is olyan nagy, mint a lengyel és szlovák árak között, de sok esetben a minőségi különbség hasonló, mint a szlovák–osztrák összehasonlításban. Ez leginkább a feldolgozott hústermékekre igaz.

Mindenhol van különbség

Leggyakrabban a nagyobb üzletláncokat választja a felvidéki vásárló, hiszen egy helyen akarja elintézni a heti bevásárlást. Így aztán a szlovákiaihoz hasonló kínálattal, csak éppen más beszállítói hálózattal találkozik. Ez főként a Szlovákiában is jelen lévő Tesco és a Lidl boltjaira igaz. Ami pedig a fogyasztó számára a legfontosabb, a végső ár, amit talán a legkifizetőbb jelenleg bankkártyával téríteni, hacsak nem vásároltunk be a 380 Ft/euró felletti árfolyam idején forintból.

A bankkártyás fizetéskor nem marad felesleges apró a zsebünkben. Ha bankkártyával fizetnek, azt ajánljuk, hogy forintban kérjék az összeg lehívását a számlájukról, mert így jobban járnak, mint ha euróban kérnék.

A szlovák kormánynak is lépnie kellene

A jelenlegi gazdasági helyzetben tehát a szlovák állampolgároknak megéri a határon túl tankolni és vásárolni.  Ez viszont nemcsak a forint alacsony árfolyamának köszönhető, hanem annak a szlovákiai tétlenségnek, amit a gazdaságpolitika részéről látunk.

Magyarország ebben is előttünk jár, ahogy sok más területen is.

Mi pedig nem sajnáljuk, hogy az euróban megkeresett jövedelmünkből magyarországi nemzettársaink jutnak majd fizetéshez, de azzal is tisztában vagyunk, hogy ettől a szlovákiai kiskereskedelem szenved, és számos felvidéki magyar boldogulása is veszélybe kerül. Hogy ez ne így legyen, a szlovák kormánynak kell lépnie.

Megjelent a Magyar7 2022/14. számában.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.