2019. december 11., 10:32

Trianoni centenárium: új projektjét tervezi a búcsi Digitális FABrikáló Műhely

Folyamatosan figyelemmel kísérjük a búcsi Katona Mihály Alapiskola Digitális FABrikáló Műhelyének sikeres tevékenységét, amely az intézmény és a Felvidék hírnevét összmagyar versenyeken is öregbíti. Nemrég annak vezetője, Henzel György pedagógus a budapesti Tempus Közalapítványtól másodszor kapta meg a Digitális Pedagógus Díjat. Közben a gyászos trianoni centenárium alkalmából már A Kárpát-medence magyar népe című újabb projektjét tervezgeti.

Galéria
+2 kép a galériában
Henzel György a budapesti Tempus Közalapítványtól másodszor kapta meg a Digitális Pedagógus Díjat
Fotó: Digitális FABrikáló Műhely

„A Tempus Közalapítvány egy évtizede teszi lehetővé az anyaországban és a határokon túl élő magyar pedagógusok számára azt, hogy IKT-eszközök kreatív és innovatív felhasználásával különféle témákat, módszertani ötleteket dolgozzunk fel. Miután azok bekerülnek a Digitális Módszertár elnevezésű online ötletgyűjteménybe, közkinccsé válnak, s a digitális nemzedék interaktív tanulását segítik” – mondta el portálunknak Henzel György.

Hozzáfűzte: az idén beérkező 54 projektmunka közül a legjobbaknak tartottak kidolgozóit a budapesti Digitális Konferencián Digitális Pedagógus Díjjal jutalmazták. Ő 2017-ben élt először e lehetőséggel, s mindjárt elnyerte a fő díjat, majd tavaly különdíjas lett, a LeonARdo da Vinci – az első STE@M Marker című idei projekttel pedig másodszor is a Digitális Pedagógus Díjra érdemesnek tartották őt az adományozók, akik között az Eötvös Loránd Tudományegyetem (ELTE) Pedagógiai és Pszichológiai Karának és az Osztályfőnökök Országos Szakmai Egyesületének képviselői is megtalálhatók.

A Digitális Pedagógus Díj az egyik legnagyobb magyar elismerés, amelyet a leginnovatívabb pedagógusok kaphatnak meg.

Mind a Díj presztízse, mind a Digitális Konferencián való megjelenés komoly szakmai elismerés és lehetőség pedagógusok számára, hogy szélesebb körben is megmutassák tudásukat, munkájukat. Ők e díjon és oklevélen kívül jelképes pénzjutalomban is részesülnek, amely pontos összege az adott évben díjazott ötletek mennyiségétől és feltöltő tanárok számától függ.

„Az ELTE Pedagógiai és Pszichológiai Karán nemrég megtartott egésznapos Digitális Konferencián hozzávetőleg 300 pedagógus hallgatta meg a tartalmas kisebb-nagyobb előadásokat. A szekció-előadások során a díjazott pályamunkáinkat is bemutattuk. Műhelyünk legutóbb az 500 éve elhunyt Leonardo da Vinci titkaival foglalkozott. E sokoldalú személyiség ugyanis nem csak a művészeti ágakban, hanem többek között a technika és a matematika terén is jeleskedett” – tudtuk meg a továbbiakban az interjúalanyunktól.

A budapesti előadása végén azt is elárulta, hogy az Emberi Erőforrások Minisztériuma (EMMI) 2020-ban zajló V. Digitális Témahetére – a gyászos trianoni centenárium, illetve a nemzeti összetartozás éve alkalmából A Kárpát-medence MAGyar népe című projektmunkával készülnek.

„A tervezett újabb projektünk kapcsán több vonalon indulunk el: az esetleges együttműködést a Digitális Témahét-csoportba tartozó kollégáknak, illetve a konferencia résztvevőinek is felajánlottam, valamint a szórványban tevékenykedő magyar csoportokat is szívesen bevonnánk a közös munkába. A magyarsággal kapcsolatos legendák és mesék világát, valamint a népi hagyományokat és hungarikumokat, továbbá a magyar tudósok érdemeit is belefoglaljuk majd e projektmunkába. Adatbázisszerű digitális térképeket készítünk, amelyek tartalmazzák majd a népi motívumokat, népviseleteket, népdalokat...” – magyarázta az ötletgazdag pedagógus, aki már több nemzetközi konferencián tartott előadást a projektpedagógiáról, illetve az olyan általa alkalmazott jó gyakorlatokról, melyek a továbbiakban a kollégái is alkalmazhatnak a tanítási órákon.

Az EMMI minden év tavaszán rendezi meg az összmagyar Digitális Témahetet, s májusban kerül sor az eredményhirdetésre. A búcsi műhely az előző témahetekről I. díjjal és több különdíjjal tért haza. Felkészítőjük mégis úgy véli, hogy bár azok öregbítik az iskolájuk és a Felvidék hírnevét, legfontosabb az, hogy a felvidéki magyar iskolák is reagáljanak korunk kihívásaira, és folyamatosan használják az információs-digitális eszközöket.

Ezen eszközök, például a táblagépek, mobil robotok, háromdimenziós nyomtatók és az ún. kiterjesztett valóság technológia használatánál is fontosabb lesz az említett összmagyarságot érintő, jövő évi témánk”

 –szögezte le Henzel. Érdemes követni a búcsiak példáját, hiszen a felvidéki kisiskolák számára is nagyszerű kitörési lehetőség az övékéhez hasonló korszerű műhely létesítése és működtetése.

Galéria
+2 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.