2020. március 17., 19:40

Tapasztalatok a digitális távoktatással az alapiskolákban

A központi válságstáb döntése alapján hétfőtől minden szlovákiai óvoda, iskola legalább két hétig zárva marad, az új koronavírus terjedésének korlátozása érdekében. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy az oktatás is szünetel, hiszen a tananyaggal haladni kell ebben a kaotikus időszakban is. De vajon hogyan működik a gyakorlatban ez az oktatási módszer és mennyire lehet hatékonyan eljuttatni a diákoknak a tanulnivalót? Utánanéztünk!

Távoktatás
Otthonról tanulni?
Fotó: pixabay

A napokban hatalmas kihívással néznek szembe a pedagógusok, hiszen rendkívüli gyorsasággal kell átállniuk a távoktatásra és megtalálni a megfelelő oktatási módszert, amelyre eddig nem volt kidolgozott útmutatás vagy központi terv. A helyzetet továbbá az is nehezíti, hogy nem volt országos felkészítés és nem minden diák rendelkezik megfelelő digitális eszközökkel a tanuláshoz.

Mészáros Zsuzsanna, a diósförgepatonyi Móricz Zsigmond Alapiskola és Óvoda pedagógusa lapunknak elmondta, hogy az iskolájukban a tanári kar közös erővel próbálja megoldani ezt az új helyzetet és online módszerrel eljuttatni a tananyagot a gyerekeknek. A Messenger alkalmazáson keresztül küldik a szülőknek a tananyagot, de számos ingyenes internetes oldalt és alkalmazást is igénybe vesznek, hogy megkönnyítsék az otthoni tanulást.
Fontosnak tartom, hogy a tananyag mellé magyarázatot is küldjek a gyerekeknek, emellett angol szakos tanárként több hang- és videóforrás is rendelkezésemre áll, amelyek nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy zökkenőmentesen működjön a távoktatás. Véleményem szerint a matematika szakos kollégáim vannak nehezebb helyzetben, hiszen vannak olyan matematikai tananyagok, mint például a geometria, ahol szükség van a különböző feladatok megértésére is, de igyekeznek erre is megfelelő megoldást találni

- hangsúlyozta.

A hátrányos helyzetű családokban persze nem biztos, hogy a gyerekek hozzáférnek a tananyaghoz, hiszen nem minden háztartásban áll a tanulók rendelkezésére internet és számítógép. A diósförgepatonyi tanintézményben erre is találtak megoldást. A pedagógusok kinyomtatják a tananyagot és a diákok segítségével eljuttatják a hátrányos helyzetben élő gyerekeknek.

Természetesen ahhoz, hogy ez az új rendszer működőképes legyen, mindenképp be kell vonni a szülőket is a távoktatásba, hiszen ők azok, akik felügyelik a tanulás folyamatát, amely valljuk be, nem lesz könnyű feladat, mivel otthon, a négy fal között nem minden esetben uralkodik akkora fegyelem, mint egy iskolában, ahol pontos ütemterv alapján zajlik a tanítás.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.