lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. december 3., 21:09

PISA: Átlagon aluli a szlovákiai diákok szövegértési képessége

A diákok olvasási-szövegértési képességét, valamint természettudományos műveltségét felmérő 2018-as PISA tesztelésen a szlovákiai diákok átlagon aluli teljesítményt nyújtottak, akárcsak 2015-ben. A matematikai műveltség terén viszont statisztikailag szignifikáns javulás figyelhető meg, a diákok teljesítménye ezen a területen már megegyezik az OECD országainak átlagos eredményével.

A 15 éves magyarországi tanulók teljesítménye minden területen - szövegértésben, matematikában és a természettudományokban is - javult a legújabb PISA-felmérés szerint - mondta Maruzsa Zoltán köznevelési államtitkár.

Szlovákia

Az olvasási-szövegértési képességet felmérő PISA tesztelésen Szlovákia 458 pontot szerzett,

az OECD-átlag 487 pont. Ahogy az összes eddigi mérési ciklusban, a szlovákiai tanulók ezúttal is átlagon alul teljesítettek ezen a téren. A szlovákiaihoz hasonló eredményt könyvelhet el Chile, Görögország és Ukrajna.

A 2015-ös mérési ciklussal összehasonlítva a tanulóink átlagos teljesítménye öt ponttal jobb volt, ami azonban nem tekinthető statisztikai szempontból jelentős különbségnek. A 2009-es felméréssel összehasonlítva viszont, amely szintén az olvasási-szövegértési képességre helyezte a fő hangsúlyt, a 15 éves diákjaink jelentősen rosszabbul teljesítettek. Mostani eredményük 19 ponttal marad el az akkoritól.

A matematikai műveltség terén a szlovákiai diákok átlagban 486 pontot szereztek, az OECD átlaga 489 pont.

Szlovákia teljesítménye tehát ezen a téren átlagosnak mondható. A szlovákiaihoz hasonló eredményt könyvelhet el Portugália, Ausztrália, Oroszország, Olaszország, Luxemburg, Spanyolország, Litvánia, Magyarország és az Amerikai Egyesült Államok. A 2015-ös mérési ciklussal összehasonlítva a tanulóink átlagos teljesítménye 11 ponttal jobb volt, ami jelentős különbségnek tekinthető.

A természettudományos műveltség terén a szlovákiai diákok átlagban 464 pontot szereztek, az OECD átlaga 489 pont.

A szlovákiai tanulók tehát átlagon alul teljesítettek ezen a téren. A szlovákiaihoz hasonló eredményt könyvelhet el Ukrajna, Olaszország, Törökország és Izrael.

A 2015-ös mérési ciklussal összehasonlítva a tanulóink átlagos teljesítménye három ponttal jobb volt, ami azonban nem tekinthető statisztikai szempontból jelentős különbségnek. Ezen a területen a szlovákiai diákok 2006 óta átlagon alul teljesítenek.

Martina Lubyová (SNS) oktatási miniszter szerint a szlovákiai diákok eredményei optimizmusra adnak okot, hiszen mindhárom vizsgált területen javulás mutatkozik a 2015-ös eredményekhez képest. Hozzátette:

a tanulóink teljesítménye hosszú évekig csökkenő tendenciát mutatott, most ez megfordult. Üdvözölte azt is, hogy a matematikai műveltség terén Szlovákia felküzdötte magát az OECD-átlag szintjére.

A tárcavezető állítása szerint mindez az oktatási minisztérium által bevezetett pozitív intézkedéseknek köszönhető.

Lubyová egyben rámutatott:

az országos átlagot a marginalizálódott csoportokból érkező gyerekek által nyújtott teljesítmény rontja le. Úgy véli, amíg nem sikerül megoldást találni erre a problémára, jelentős javulás nem várható a PISA teszteléseken.

Magyarország

Maruzsa Zoltán, államtitkár kiemelte:

Magyarország eredménye megközelíti a világ legfejlettebb országait tömörítő OECD átlagát. Szintén pozitív, hogy a családi háttér miatti különbségek egyre kevesebb szerepet játszanak a magyar tanulók teljesítményében, kevesebb az iskolai hiányzás és a magyar tanulók 68 százaléka nyilatkozott úgy, hogy elégedett az életével.

Szerinte a javuló tendenciák mögött ott vannak a köznevelésben elindított fejlesztések, az állami felelősségvállalás az iskolák fenntartásáért, a pedagógusok, a gyermekes családokat és az iskoláztatást segítő kormányzati intézkedések.

Az OECD elemzése kiemeli, hogy a magyar tanulók szövegértésben a szociokulturális hátterükhöz képest jobban teljesítenek.

A magyar tanulók szövegértésben a 2015-ben elért 470 pont helyett 476 pontot, matematikában 477 helyett 481 pontot, a természettudományok területén 477 helyett 481 pontot értek el.

Ezzel Magyarország a résztvevő 79 országból a szövegértésben a 29-38. helyet (2015-ben 35-47.), a matematika területén a 31-37. helyet (2015-ben 35-39.), a természettudományokban a 29-34. helyet (2015-ben 34-39.) érte el - ismertette.

Szövegértésben a magyar eredmény Olaszországéval egyező, 8 ponttal elmarad Ausztriáétól, de 6 ponttal jobb Luxemburgénál. 
Matematikából Spanyolországéval egyezik meg, 3 ponttal jobb az Amerikai Egyesült Államok, de 6 ponttal rosszabb Olaszország eredményénél. 
A természettudományok területén a magyar eredmény 2 ponttal gyengébb a spanyolnál, ugyanakkor 3 ponttal jobb Oroszországénál és 13 ponttal jobb Olaszországénál - részletezte.

Elmondta: a szomszédos országok közül - társadalmi, anyagi helyzetünknek megfelelően - Ausztria (bár mindhárom területen romlott) és Szlovénia eredménye jobb a magyarnál. Horvátország szövegértésből, Szlovákia matematikából ért el néhány ponttal jobb eredményt, Szerbia, Románia, Ukrajna minden mutatója érdemben gyengébb a magyarnál.

A PISA-mérés ismét rámutatott arra az évtizedes állapotra, hogy a magyar oktatási rendszerben nagyok az eltérések, a kiváló és a gyengébb teljesítmények egyaránt jelen vannak. Csökkent ugyanakkor 2015-höz képest az alulteljesítők aránya: a szövegértés területén 27,5 százalék helyett 25,3 százalék (OECD átlag: 22,7 százalék), a természettudomány területén 26 százalék helyett 24,1 százalék (OECD átlag: 22 százalék), a matematika terén 28 százalék helyett 25,6 százalék (OECD átlag 24 százalék) teljesített a második képességszint alatt. A mindhárom területen alulteljesítő tanulók aránya 15,5 százalék, az OECD átlag 13,3 százalék - közölte.

PISA teszt 2018
Fotó:  MTI
PISA teszt 2015

Az OECD egyes tagállamaiban háromévenként elvégzett PISA teszteléseken, ezúttal 79 ország vett részt. A vizsgálatokat 2000 óta tartják, és egyre több ország csatlakozik hozzájuk, a kezdetekhez képest már kétszer annyi állam kapcsolódott be. A 15 éves diákok ismereteit és képességeit mérik fel három területen: olvasás-szövegértés, matematika és természettudományok. Szlovákiában 2018. április 16. és 27. között lebonyolított tesztelésen 385 iskola 6770 tanulója vett részt. Közülük 3423 volt a lány és 3347 a fiú.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.