2021. április 23., 14:50

Igen jó volt az iskolában. Kilencedikesek beszélnek a nagy visszatérésről

Véget ért az első tanítási hét, mikor közel féléves online oktatás után a nyolcadikos és kilencedikes diákok visszaülhettek az iskolapadba. Tanulókat és tanárokat kérdeztünk arról, miként küzdöttek meg „egymással” és az adaptációs kérdésekkel a nagy visszatérés kezdeti szakaszában.

iskola, diákok, koronavírus
Illusztrációs felvétel
Fotó: MTI

A nyolcadikos, kilencedikes diákok április 19-én, hétfőn ültek vissza az iskolapadba, találkoztak újra egymással és tanáraikkal hét hónapnyi kihagyás után. Tapasztalataikról mátyusföldi tanárokat és diákokat kérdeztünk.

Furcsa időszak van mögöttünk

A diákok tapasztalatairól a nagymácsédi Mészáros Dávid alapiskola kilencedikes lányai: Bognár Anna, Cséfalvay Anna, Risnyovszky Dorina és Matusek Dóra meséltek nagy lelkesedéssel.

Mint mondják, „igen jó” volt az első hét, mert nagyon hiányzott nekik, hogy az egész osztály együtt legyen, hiszen a kilencedik az ő utolsó együtt töltött évük, a szünetekben tudják hozni a formájukat. Elárulják, hogy az ő osztályuk egy nagyon jó, összetartó társaság, mindenki benne van a közösségben, ezért ők nagyon hiányoztak egymásnak.

A kilencedik évben csiszolódik leginkább össze egy osztály, olyankor élvezik ki legjobban az utolsó együtt töltött időt”

– meséli Anna, a többiek pedig egyetértenek abban, hogy a közös bulik, az utolsó osztálykirándulások, a nagy „marháskodások” az ő életükből most hosszan kimaradtak.

Nekem csak az a rossz, hogy korán fel kell kelnem, megszoktam, hogy tovább aludhatok, ide meg mégse jöhetek be csak úgy pizsamában, itt nem lehet kikapcsolni a kamerát”

– nevet Dorina. Ennél a pontnál mindannyian elmesélik a kis online órás csínytevéseiket, mint mondják, hasonlóképpen élték meg az órákat, mint egy jó podcast adást. Egyetértenek abban, hogy nagyon furcsa időszak van a hátuk mögött, nem volt ez egy örömteli időszak, mint ahogy máskor örülni szoktak az influenzajárvány miatti szüneteknek vagy a nyári szünetnek. Megviselte őket a folyamatos bizonytalanság, az állandó, hirtelen változások.

Adaptáció. Semmi vizsgáztatás

A pedagógusok mögött nehéz hét áll, hiszen a diákok, gyerekek adaptációját egy ismeretlen szituációba kerülve kellett levezényelniük,

kreatív és játékos újrakezdéssel megszínezve, hiszen a minisztérium szabályozása szerint nem lehetett feleltetni, dolgozatot íratni, számon kérni, osztályozni. Az első hét leginkább a rendszerezés jegyében telt, ellenőrizték, kinek, milyen tananyag maradt ki, melyik diák mit nem értett meg, melyik tanuló hol tart éppen tudásilag és szociológiailag a hosszas kiesés után, a kilencedikesekkel pedig a rohamosan közelgő felvételikre való felkészítést is be kellett iktatni.

A mátyusföldi tanárok leginkább azt emelték ki, hogy azok a diákok, akik akartak tanulni a távoktatás alatt, minden segítséget megkaptak, hiszen több hete a szociálisan hátrányos helyzetű diákok hatos csoportokban bejárhattak az iskolába, ahol biztosították számukra az online órákon való jelenlétet vagy feladatokat.

Több régióbeli iskolában tapasztalják, hogy ugyanúgy azok a tanulók hanyagolták el teljes mértékben a távoktatást, és nem teljesítettek semmilyen kiadott feladatot, akik békeidőben is problémás, iskolakerülő diákoknak számítanak. A tanárok szerint nagyon meglátszik a gyerekek viselkedésén az, hogy szinte teljesen lenyelte őket az online világ, sok tanuló lett rabja a számítógépes játékoknak, ami azt eredményezi, hogy éjszaka nem alszanak, hanem játszanak a gyerekek.

Sérültek az iskolai viselkedésformák is, a diákok szétszórtak, nehezebben követik a tanárok utasításait, nehezen tudnak visszatérni az alap viselkedési normákhoz, helyenként nehezebben is kommunikálnak.

Úgy tűnik azonban, hogy a diákok örülnek egymásnak, a klasszikus iskolai közegnek.

 „Az első napokban az osztályfőnökök igyekeztek biztonságos környezetet teremteni, ahol a tanulókat minimális stresszhelyzet éri, hangsúlyt fektetnek a szocializációra, a pozitív légkör kialakítására. Tapasztalataink szerint a kezdeti napok bizonytalansága után a tanulók fokozatosan visszatérnek a megszokott iskolai ritmushoz” – nyilatkozta Keresztesi Ildikó, a vágfarkasdi alapiskola igazgatója, tanára.

A módszertan

Az oktatásügyi minisztérium külön módszertani útmutatót dolgozott ki az alapiskolák számára a tanulók iskolába való visszatérésének levezényléséhez.

A már magyar nyelven is elérhető útmutató főként az általános iskola felső tagozatával foglalkozik, elsődleges célja, hogy segítse az iskolákat a zökkenőmentes és fokozatos áttérésben a jelenléti oktatásra. A minisztérium szabályozása szerint be kell iktatni az osztályfőnöki órákat, és a tanulókat a visszatérésüktől számítva egy, jobb esetben két hétig nem szabad feleltetni, vizsgáztatni, dolgozatot íratni velük, és csak szóban lehet értékelni.

A tanároknak ebből kifolyólag nehéz dolguk van, hiszen éppen a háromnegyedéves konferenciák időzónájában vagyunk,

és sok olyan tanuló van, akik különböző okokból nem, vagy csak ritkán vettek részt a távoktatás egyes formáiban, ezért ezeknek a tanulóknak érdemjegyük sincs. Arról, hogy mi vár a pedagógusokra osztályzás szempontjából a tanév végén, még korai lenne nyilatkozni, jelenleg könnyebb az iskolai helyzeteket heti lebontásban átlátni, sőt a helyzet a világjárvány fényében akár napról napra is változhat.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.