lapajánló
Gyorsuló uszonyok, a megújulás feltételei és a hazatérő Esterházy leszármazottak
Magyar7 - 36. száma
2024. május 31., 17:15

A szakképzésben motiváló lehet a duális képzés és az ösztöndíj is

Alig néhány éve vezették be a duális képzés lehetőségét a szakmunkásképzőkben és középiskolákban. Ennek lényege, hogy a szakképzés egy adott vállalkozónál, vállalatnál folyik, és ha a diák jól teljesít, akár még munkahelyhez is juthat. Vajon mennyire vált be ez a Felvidék egyik legnagyobb szakközépiskolájában? A dunaszerdahelyi Közös Igazgatású Szakközépiskola - Szabó Gyula 21 igazgatóját, Vajda Angelikát kérdeztük.

Közös Igazgatású Szakközépiskola - Szabó Gyula 21
Fotó: Közös Igazgatású Szakközépiskola - Szabó Gyula 21 közösségi oldala

Mint elmondta, olyan cégeket keresnek meg az utóbbi időben, amelyeknek már megvannak a szükséges dokumentumaik ahhoz, hogy diákjaikat fogadni tudják a duális képzésre. Egyelőre a szakmunkásképzőbe járó tanulóik „próbálták” ki ezt a fajta képzési módot. Azt is hozzáteszi, szakmunkás végzőseik, de a négyéves középiskolába járó diákjaik is többnyire gond nélkül el tudnak helyezkedni. Azok közül pedig, akik a duális képzés keretében tanulnak, sokan gyakran éppen az adott cégnél kezdik el munkás felnőtt életüket.

Diákjaink visszajelzéseiből tudjuk, hogy a pályakezdés a legtöbbjük számára zökkenőmentes. Úgy tapasztaljuk, hogy nemcsak a nagyobb vállalatok, de a kisebb vállalkozások is törekednek arra, hogy bekapcsolódhassanak a duális képzésbe. Főleg az építkezések területén dolgozók élnek ezzel a lehetőséggel.

Vegyünk például egy festő céget, aminek szüksége van alkalmazottra. Kineveli magának a fiatalt, aki aztán a munkatársuk lesz, aki már önállóan tud dolgozni. A szakvizsgát általában az adott vállalatnál teszik le a végzős diákok” – tudjuk meg tőle.

Akik duális képzésben vesznek részt, ösztöndíjat kapnak, és ingyen utazhatnak az autóbuszokon. A hiányszakmát tanulóknak, a kőműveseknek Nagyszombat megye nyújt ösztöndíjat, havi 50 euró értékben, és ők is ingyen buszozhatnak.

A festőtanulók pedig ún. motivációs ösztöndíjat kapnak. Ezekhez a pluszjuttatásokat azonban csak akkor juthatnak hozzá a diákok, ha rendesen járnak iskolába, nincs igazolatlan hiányzásuk.

Ami nagyon fontos a későbbi boldogulás és a pályakezdés szempontjából az az, hogy a diáknak legyen affinitása az adott szakmához. Ha egy fiatal már gyerekkorától bütyköl, mindig olajos a keze, abból hamarább lesz jó autószerelő, mint abból, aki nem tudja eldönteni, milyen iskolában tanuljon tovább és úgy gondolja, hogy talán az autószerelés érdekelné.

Sokszor menet közben jön rá, hogy rossz döntést hozott” – mondja.

Közös Igazgatású Szakközépiskola - Szabó Gyula 21
Fotó:  Közös Igazgatású Szakközépiskola - Szabó Gyula 21 közösségi oldala

Vajda Angelika beszél arról is, hogy évről évre egyre többen jelentkeznek a szakmunkásképző befejezése után a kétéves pluszképzésre, amivel érettségit tudnak szerezni.

Egyre több olyan munkakör van, ahová érettségi is kell. Két éve vezettük be a vállalkozás a szakmák területén nevű kétéves képzésünket, ami a magánvállalkozói létre készíti fel a szakmunkás végzettséggel rendelkezőket. Ezen megismerkednek a közgazdaságtan alapjaival, a könyveléssel, az üzleti terv készítésével, és ha később ki akarják váltani a vállalkozói engedélyüket, akkor már lesznek ismereteik.

De ha munkavállalók maradnak is, akkor is tudni fogják a jogaikat, hogy mi alapján kapják a fizetésüket és egyebeket. Mindig azt szoktam mondani a diákoknak, hogy bármikor jöhet egy olyan lehetőség, hogy kelleni fog az érettségi. Ezért nem árt mielőbb megszerezni. Nem egy olyan diákunk van, aki később még az egyetemet is elvégezte” – meséli.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.