lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. november 16., 12:51

A felvidéki magyar közösséget gazdagítják tudással a Kincskeresők

Rengeteg fiatal előadó érkezett az idei Kincskeresők tudományos konferenciára. A diákok néprajzi, falutörténeti, személyismereti témákban kutatnak, de előkerültek már a modernebb előadások is. A telejsítményeket rangos szakmabeli zsűri értékeli.

Kincskeresők 2023
Galéria
+4 kép a galériában
Értékek őrei a kincskeresők
Fotó: Szomolai Andrea

Galántán zajlik november 15 - 16 között a 18. Kincskeresők tudományos konferencia.

A Kincskeresők országos konferencián diákok mutatnak be olyan értékőrző előadásokat, amelyeket mentoraik segítségével készítettek el, saját régiójukban végzett kutatások alapján. Az egyes diákok által kiválasztott téma lehet néprajzi, tudományos vagy történelmi jellegű, de nagyon gyakran foglalkoznak a tanulók jeles felvidéki személyiségek életével és tevékenységével.

A kivetített bemutatókat kezdetektől fogva szakemberek, történészek, néprajzkutatók, művészettörténészek vagy tanárok bírálják el, miközben jó tanácsokkal, építő jellegű kritikával látják el a diákokat és felkészítőiket egyaránt.

A Kincskeresők lényege nem a verseny és az értékelés, hanem a kutatómunkával eltöltött idő, a mikrorégió és a jelentős felvidéki személyiségek megismerése, a tanár-diák csapat közös munkája. Valamint az, hogy az előadó diákok ki merjenek állni a közönség és a szakmai zsűri elé és fejlesszék retorikai készségeket.

Több példa van arra, hogy valamikori kincskeresőből mára bölcsész, tudós ember vált, aki máig kamatoztatni tudja a szakmai konferencián szerzett tudást.

A Kincskeresők konferencia nagykorúságba lépett - jegyzi meg a mozgalom szülőanyja és motorja, Szanyi Mária, néprajzos, pedagógus, tehetségkutató, aki nagytudású szakmai zsűrit állított össze az idei Kincskeresők konferenciára is.

A zsűri elnöke, Pék László, pedagógus, a Mentor TT mozgalom egyik létrehozója, tagjai Novák Veronika, a Vágsellyei levéltár volt igazgatója, tanár, levéltáros és Takács Mihály régész, a Galántai Honismereti Múzeum igazgatója.
Kincskeresők 2023
A szakmai zsűri. Novák Veronika, Pék László, Takács Mihály és Szanyi Mária, a mozgalom édesanyja és szíve
Fotó:  Szomolai Andrea

Az értékelőbizottság örül annak, hogy a diákok gazdag ismeretszerzési eszköztárat használnak, jó módszerekkel dolgoznak, és az élő történelmet is beleviszik az előadásaikba.

Olyan modern témákkal is találkozhattak, mint a DAC jelenkori története, vagy a dunaszerdahelyi maffia -sztorik feldolgozása. Rendkívül színes a feldolgozott témák palettája, és többször lehetett találkozni a visszacsatolás tematikájával, amelynek idén évfordulója is van.

A konferenciát november 15-én Berényi József, Nagyszombat megye első alelnökének jelenlétében nyitották meg a galántai Pázmány házban. Nagyszombat megye örömmel támogatja anyagilag az értékeket felsorakoztató, Magyarországon és az Értéktár javára is rangos és híres mozgalmat. Nyitóbeszédet mondott Fekete Irén, a Szlovákiai Magyar Pedagógusok Szövetségének elnöke.

A „kincskeresők” elnevezés egyszerre utal a világra rácsodálkozó tanulókra, és az ezekből a tanulókból a legtöbbet felszínre hozó pedagógusokra. A „tanuló” kincskeresők a rég-, illetve a közelmúlt történéseit kutatják, az építészet, a természeti értékek csodáit tárják fel, a művészet, a vallás, az irodalom, a jeles személyiségek titkait kémlelik, a „pedagógus” kincskeresők pedig a tanítványaikban megcsillanó érdeklődés irányát kutatják szorgalmasan. A kettő összeadódva az egész felvidéki magyar közösséget gazdagító tudássá válik. Így tanít a szülőföld szeretetére, megbecsülésére mindannyiunkat”

- hangzott el az elnökasszony nyitóbeszédében.

A konferenciáról részletesen a Magyar7 hetilap jövő heti számában olvashatnak.

Kincskeresők 2023
Galéria
+4 kép a galériában
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.