2020. március 24., 12:23

A digitális oktatás kihívásai

A központi válságstáb döntése alapján az új koronavírus terjedésének korlátozása érdekében ugyan március 16-ától zárva vannak az oktatási intézmények épületei, a tanítás mégsem szünetel.

Képünk illusztráció!
Fotó: shutterstock

A pedagógusoknak hamar át kellett állniuk a távoktatásra, megtalálva azt az oktatási módszert, aminek segítségével eljuttathatják a különböző tananyagrészeket, magyarázatokat, feladatokat a – megfelelő digitális eszközökkel nem mindig rendelkező – tanulók számára. A virtuális oktatási folyamat persze úgy működik a legjobban, ha a tanulótól visszajelzés is érkezik... Vannak pedagógusok, akik már korábban is használták a távoktatást elősegítő digitális eszközöket, a legtöbben azonban most ismerkednek velük.

A pedagógusok a legtöbb esetben a Facebook különböző platformjait, a Messengert és az EduPage-et hívják segítségül. Az utóbbi használatában már van némi gyakorlata a pedagógustársadalomnak, hiszen a legtöbb alapiskola esetében ezt az alkalmazást használva vezetik az elektronikus osztálykönyvet.

A kényszerszünet első hetére a diákok még személyesen kapták meg feladataikat a tanáraiktól. Az iskola vezetése az elektronikus módon történő oktatást március 23-tól vezette be az EduPage alkalmazás felhasználásával. A programmal a pedagógusok időben megismerkedtek; volt, aki már korábban is ezen keresztül kommunikált a diákjaival“

– fogalmazta meg az ipolysági Pongrácz Lajos Alapiskola igazgatója, Bóna Zsolt, aki abban bízik, hogy hamarosan minden visszatér a régi kerékvágásba, hiszen – ahogy azt lapunknak is elmondta – a személyes kontaktuson alapuló oktatás hatékonyságával a távoktatás nem veheti fel a versenyt.

farnadi pedagógusok elsősorban a Messengeren és az EduPage-en tartják a kapcsolatot a tanulókkal és a szülőkkel. Néhányan videón vagy hangfájlon keresztül feleltetnek, olvastatnak, videokvízeket használnak, de igyekeznek kihasználni a világháló egyéb lehetőségeit is. Alkalmazzák többek között a Wordwallt, a www.gyakorolj.hu-t, a Nemzeti Köznevelési Portált, az OkosDobozt, a YouTube-ot, de ismerkednek más oktatási felületekkel, a Redmentával, a GoogleForms-szal, valamint a Zoommal, aminek segítségével online tanórákat is lehetséges tartani. Így tesznek a régió más iskoláiban, Léván és Zselízen is.

Mivel úgy mértük fel, hogy hosszabb lesz az otthonlét ideje, minden pedagógus kézhez kapta az átellenőrzött aSc Agenda-kódját, ami a tanulókkal való kapcsolattartást teszi lehetővé az iskola honlapján keresztül. Az első hétre a pedagógusok papíralapú feladatokkal látták el a diákokat. Az iskola honlapján jelentetjük meg az új információkat, valamint minden olyan oldal elérhetőségét, amelyet a tananyagok átadására tudunk használni“

– mondta a lévai Juhász Gyula Alapiskola igazgatója, Andruska Csilla.

Nagyon örülök annak, hogy lehetőségünk nyílt hozzájutni a magyarországi tananyagokhoz. Remélem, ez a lehetőség nemcsak a krízis idejére fog szólni, hiszen ez nemcsak egy nagy segítség az iskoláink számára, hanem egy lehetőség a szlovákiai oktatási minisztérium számára is, hogy megegyezzen a magyarországi féllel, és ezzel nagy lépést tegyen a nemzetiségi iskolák oktatási színvonalának emelése felé, óriási segítséget nyújtva így a szlovákiai magyar pedagógusok számára

– fogalmazta meg Pólya Zsolt, a farnadi alapiskola igazgatója, aki a YouTube-videók és az OkosDoboz nevű alkalmazás mellett a Colorado Egyetem szimulációit is használja. Mint mondta, a munka nagy részét mégis inkább az EduPage-et használva végezné el:

Ezen az oldalon lehetőségünk van házi feladatot adni, tananyagot küldeni, továbbá tesztelni a tanulókat úgy, hogy az eredményekről a szülő rögtön tájékoztatást kapjon.

Azt is tudatosítani kell, hogy mivel nem minden család rendelkezik számítógéppel, okostelefonnal, táblagéppel, így nem is tudnak hozzáférni a virtuális tananyaghoz.

Kinyomtatott formában ugyan bárkihez el lehet juttatni az adott feladatokat, ezzel viszont korántsem oldódik meg a távoktatás. A nagysallói iskolavezető, Tóth Gábor is erre mutatott rá:

Ami a mi esetünkben talán a legnagyobb gondot okozza, az a technikai része a távoktatásnak. Rengeteg pénz ment a digitalizáció fejlesztésére, sokszor értelmetlen, túlárazott projektekre. Pedig ha most, az utolsó tanítási napon csak ki kellett volna osztanom a mobil internettel ellátott táblagépeket, benne a megfelelő szoftverekkel, akkor sokkal könnyebb lenne az átállás.“

A nagysallói tanulók jelentős része szociálisan hátrányos helyzetű családból származik,

így esetükben sem adottak a távoktatás megfelelő körülményei. Ehhez járul még hozzá, hogy sokszor maguk a szülők sem tudnak mit kezdeni a digitális világgal, így segíteni sem tudnak a gyerekeknek; főleg az alsó tagozatosok esetében jelent ez gondot.

Mindezek ellenére mindent megteszünk, kialakítottunk egy virtuális tantestületit, egyeztettük a tanulók elérhetőségeit, készítettünk egy új órarendet, megbeszéltük a visszacsatolás lehetőségeit, s így különböző csatornákon keresztül kommunikálunk a tanulókkal

– tette hozzá a nagysallói intézményvezető hangsúlyozva az alkalmazott módszerek és az oktatási formák tárházának bőségét.

Az új koronavírus tehát feladta a leckét a pedagógusoknak is, akik a lehető leghasznosabban igyekeznek kihasználni a virtuális tér adta lehetőségeket, s ők is csak bízni tudnak abban, amint azt Andruska Csilla is megfogalmazta, hogy ezek az embert próbáló kihívások helyes irányba terelik majd azt az „elcsúszott” értékrendet, ami jellemzi a fogyasztói társadalmat...

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.