Washington ismét követelte Pekingtől, hogy engedje szabadon a dalai láma által kiválasztott pancsen lámát
Az Egyesült Államok ismét felszólította csütörtökön a kínai vezetést, hogy engedje szabadon a dalai láma által kiválasztott 11. pancsen lámát.
"Továbbra is nyomást gyakorlunk a kínai hatóságokra annak érdekében, hogy elárulják, hol tartják fogva (a fiatalembert), és hogy engedjék szabadon. Nem a kínaiak joga kiválasztani a dalai lámát sem, de a következő pápát sem" - jelentette ki újságíróknak nyilatkozva Sam Brownback, az amerikai külügyminisztériumnak a vallásszabadság ügyeivel foglalkozó tisztségviselője.
A jelenlegi, 14. dalai láma, az indiai száműzetésben élő Tendzin Gyaco mint a legfőbb tibeti buddhista vallási méltóság 1995-ben választotta ki egy hatéves kisfiú, Gedun Csöki Nyima személyében a második számú vallási méltóságnak, a pancsen lámának a 11. reinkarnációját. Miután ezt Tibetben kihirdették, a kínai hatóságok eltüntették a fiút, és azóta ismeretlen helyen tartják, megakadályozandó, hogy a tibetiek őt is Indiába szöktessék.
Sam Brownback amerikai külügyi tisztségviselő tájékoztatóján arról is beszélt: Washington szerint aggasztó, hogy a koronavírus-járvány miatt a zömmel hinduk lakta Indiában zaklatják a kisebbségi muszlimokat. Az indiai közösségi médiában hamis információk terjednek a járvány terjedésével kapcsolatban - mondta. Nem állította, hogy az indiai kormány áll e mögött, sőt, üdvözölte, hogy Újdelhi többször elhatárolódott a jelenségtől. Narendra Modi miniszterelnöknek a pártja, a Bháratíja Dzsanata azonban több százezer olyan üzenetet továbbított a Twitteren, amelynek a címe a CoronaJihad volt, utalva arra, hogy e betegség és a dzsihád összefügg.