lapajánló 20
A jól végzett munka, az új etnikai centrum és a tévutak
Magyar7 - 20. száma
2022. március 18., 14:41

Tizenöt pontos béketerv vethet véget az orosz-ukrán háborúnak?

Alakul a megegyezés? A brit Financial Times napilap szerint már létezik egy Ukrajna és Oroszország által kidolgozott előzetes béketerv. A lap öt, a béketárgyalásokban részt vevő forrásra hivatkozik.

orosz-ukrán háború
Fotó: TASR/AP

A dokumentum 15 pontot tartalmaz és magában foglalja a tűzszünetet, az orosz fegyveres erők visszavonását, ha Kijev bejelenti a semlegességet és fegyveres erőinek korlátozását. Mekkora esélye van annak, hogy az oroszok kivonulnak Ukrajnából?

A béketervet az illetékes tárgyalók online megbeszélésen „hozták össze”, ami több napig tartott.

A Financial Times azt írja, hogy a béke feltétele az is, hogy Ukrajnának le kell mondania a NATO-tagságról és meg kell ígérnie, hogy területén semmilyen idegen hadsereg nem fog állomásozni és annak fegyverzete sem lesz ott.

Ezért cserébe a szövetségesek, mint az USA, Nagy-Britannia és Törökország védelme járna ki. Az ukrán fél meglehetősen szkeptikus azt illetően, mennyire őszinték Putyin tárgyalási szándékai. Zelenszkij irodája azt közölte, hogy az Oroszországgal való tárgyalásokon abszolút biztonsági garanciákat kérnek és elutasítják a svéd, illetve az osztrák semlegességi modellt.

Az ukrán elnök tanácsadója, Michajlo Podolak szerint bármilyen egyezség lesz is, annak tartalmaznia kell, hogy

az Orosz Föderáció katonái minden esetben elhagyják Ukrajna területét”,

kivonulnak a déli területekről, az Azovi- és Fekete-tenger térségéből, valamint a Kijevtől keleti és északra fekvő területekről.

Volodimir Zelenszkij ukrán elnök ezen kívül azt akarja, hogy Ukrajna határait az 1991-es állapotban ismerjék el, amikor elnyerte önállóságát – beleszámítva a Krímet és Donbaszt is, de elfogadhatónak tartja a háború előtti helyzethez való visszatérést is. Dmitrij Peszkov, a Kreml szóvivője kijelentette, az orosz delegáció sok energiát fektet a béketárgyalásokba. A napvilágra került terven azonban vannak

helyes és teljességgel helytelen elemek is.”
Mi lesz kulcsfontosságú?

A Cseh Köztársaság Hadseregének volt vezérkari főnöke, Jiří Šedivý kételkedik a tervezet sikerében. Mint, ahogy a Nový Čas-nak elmondta, nem ismerjük pontosan a benne foglaltakat. A 15 pontos béketervben szerinte a két fél nem fog megegyezni, változtatásokra lesz szükség.

Úgy véli, a másodlagos ügyek bonyolultsága fogja megnehezíteni a megegyezést. Ilyen a nemzeti kisebbségek és jogaik, amiről a dokumentumban is szó esik, vagyis az orosz nyelv használata, amit a múltban törvény tiltott.

Nem is beszélve arról, hogy egy csomó olyan dolog is szerepel benne, amit az ukránok egyszerűen nem fogadhatnak el, főleg ami a biztonságot illeti, ilyen a Krím orosz kézben levése és a magukat függetlennek kikiáltó államok Ukrajna területén.

Šedivý szerint, ha nem is önállóság, de a nemzeti kisebbségi önkormányzás fontos téma lehet, akárcsak a nyelv egyenrangúvá tétele.

Hozzátette: az ukránoknak meg kell változtatniuk a magyarokhoz való hozzáállásukat is, ami komplikált.

Kijev azt állítja, hogy a béketerv, amit a Financial Times nyilvánosságra hozott, csak az orosz követeléseket tartalmazza.

Semmi többet. Az ukrán félnek megvannak a maga pozíciói”

– tette hozzá az ukrán elnök tanácsadója Michajlo Podolak.

Ezt is tartalmazná a béketerv:

- tűzszünet

- az orosz katonák kivonása

- Kijev semlegességet hirdet

- ígéret, hogy Ukrajna területén nem lesznek külföldi katonai egységek és fegyverek, a szövetségesek (USA, Nagy-Britannia, Törökország) védelméért cserébe

- nyilatkozat arról, hogy az Orosz Föderáció katonái elhagyják a február 24-én megkezdett invázió óta elfoglalt ukrajnai területeket – főleg a déli területetek az Azovi- és Fekete tenger térségében, és a Kijevtől keletre és északra fekvő területet.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.