2024. augusztus 26., 12:40

Szoros verseny várható az amerikai elnökválasztáson

A vártnál sokkal kiélezettebb a verseny a novemberi elnökválasztás előtt az Egyesült Államokban. Kamala Harris megjelenésével ugyanis a korábban komoly előnyt magáénak tudható Donald Trump támogatottsága jelentősen visszaesett az utóbbi hetekben, a demokrata jelölt pedig mára a közvéleménykutatások szerint is átvette a vezetést a legtöbb csatatérállamban.

amerikai zászló
Fotó: unsplash.com

Pár hónappal ezelőtt talán senki sem gondolta volna, hogy a republikánus előválasztáson megállíthatatlannak tűnő Donald Trump végül komoly versenyben lesz kénytelen megküzdeni az amerikai elnöki székért. Joe Biden folyamatos gyenge teljesítménye, valamint az elnökjelölti vitán nyújtott csúfos (le)szereplése után ugyanis sokan már borítékolhatónak tartották a republikánusok által jelölt Trump győzelmét a novemberi elnökválasztáson.

Kamala Harris színre lépése ugyanakkor úgy tűnik, hogy egyelőre komoly fejtörést okoz a volt elnök stábjának, aminek tagjai eddig láthatóan nem sok fogást találta a demokraták legújabb elnökjelöltjének kampányán.

A Biden-nél jóval fiatalabb és energikusabb Harris ugyanis bár nem tartozik a legnépszerűbb demokrata politikusok közé, jól láthatóan a korábban kételkedő demokrata szavazók egy részét is maga mögé tudta állítani, ezzel párhuzamosan pedig a párt vezetésének támogatását is sikerült megnyernie. Ennek legfőbb bizonyítéka, hogy Harris mögé már a demokraták körében nagy népszerűségnek örvendő és komoly befolyással rendelkező Obama házaspás is teljes mellszélességgel beállt, akik jól láthatóan mind anyagilag, mind pedig egyéb eszközökkel is igyekeznek tovább segíteni a korábbi alelnök kampányát. A nemrég lezajlott demokrata elnökjelölti konvención például mind Barack Obama, mind pedig felesége, Michelle Obama is hosszas beszédben biztosította a támogatásáról Harrist, miközben az eredményeit próbálták méltatni.

Az egyértelmű támogatás okai mögött vélhetően fontos szerepet játszik, hogy a konvención végül a várakozásoknak megfelelően hivatalosan is demokrata elnökjelöltté avanzsált Harris alig pár hét alatt tetemes hátrányt tudott ledolgozni a párt korábbi lemaradásából, mára pedig már a legtöbb csatatérállamban is sikerült átvennie a vezetést Trumppal szemben, amit a legújabb közvéleménykutatások is rendre alátámasztanak.

Az Egyesült Államok elnökjelöltjeinek támogatottsága 2024.08.23-án
Fotó:  abcnews.go.com

Az Egyesült Államok elnökjelöltjeinek támogatottsága 2024.08.23-án (forrás: abcnews.go.com)

A felmérésből jól látszik, hogy a két jelölt közti különbség folyamatosan nőtt az elmúlt hetekben, Harris pedig mára körülbelül 3.7 százalékos előnyre tudott szert tenni Trumppal szemben.

Ugyan a közvéleménykutatások pontossága az Egyesült Államokban is megkérdőjelezhető (az előző választások tapasztalataiból kiindulva előfordulhat tehát hogy valójában sokkal kisebb a különbség a két jelölt között), az eddigi trendekből az látszik, hogy Trump kampánya egyértelműen megrekedt Harris színre lépését követően.

Ennek oka vélhetően az új elnökjelölt által előidézett “újdonság varázsa” mellett az, hogy a Biden személyére és politikai teljesítményére kihegyezett kampány az új demokrata elnökjelölttel szemben szinte teljesen hatástalannak bizonyult és bár a republikánus szavazók körében Trump továbbra is hatalmas népszerűségnek örvend, a korábban Biden alkalmatlansága miatt a republikánusok felé hajló bizonytalan választók többségét már nehezen tudja megszólítani a párt.

Ezzel együtt azonban a korábbi elnök továbbra is komoly esélyekkel vág neki a novemberi elnökválasztásnak, egy ügyes kampánystratégia váltással ugyanis a jelenlegi különbség még könnyen ledolgozható a következő hónapokban.

Harris ugyanis amellett, hogy híján van a vezetői tapasztalatnak, alelnökként jelentős szerepe volt a jelenlegi Biden adminisztráció hibás döntéseiben, amik végül többek között a Covid-járvány félrekezeléséhez, és a fegyverszállítások miatt az orosz-ukrán háború eszkalációjához vezettek. A jelenlegi olyan üzenetek hangsúlyozása mellett, mint például a határvédelem fontossága és gazdaság fellendítése, ezeknek a gyengeségeknek a kiemelése és felerősítése márpedig könnyen elég lehet a bizonytalanabb rétegek meggyőzéséhez, ami végül elegendő szavazatot eredményezhet a győzelemhez a volt elnöknek.

Trump kampányát emellett Robert F. Kennedy Jr. nemrég bejelentett visszalépése is komolyan segítheti, akit sokan eddig a mérleg nyelvekének tartottak számon a novemberi elnökválasztást illetően. A folyamatosan 4-5 százalék között mért korábbi demokrata politikus a visszalépését követően nem sokkal már Trumppal egy színpadon állva biztosította a támogatásáról a republikánus elnökjelöltet, akivel a demokrata párt bírálata mellett, a határok biztonságossá tételét, valamint a szólásszabadság és a háborúk lezárásának szükségességét hangsúlyozták. Mindez komoly lökést adhat a republikánusok kampányának, amennyiben ugyanis Trumpnak sikerül meggyőznie a korábbi Kennedy szavazók jelentős részét, az a novemberi választási győzelmet is bebiztosíthatja neki.

A jelenleg a közvéleménykutatásokat vezető Kamala Harris tehát közel sem várhatja hátradőlve a novemberi elnökválasztást.

Noha Biden visszalépésével a vártnál szorosabb verseny várható a jelöltek között, a voksolásig hátralévő bő 70 napban még több tényező is könnyen változtathat a jelenlegi erőviszonyokon. A republikánusok tehát továbbra is joggal bízhatnak a novemberi győzelemben, ami nem csak az USA-ban, de – szuperhatalom révén – vélhetően a világpolitikai porondon is több területen változást eredményezne.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.