2024. február 1., 11:47
Frissítve: feb. 4. 21:13

Orbán Viktor: kiharcoltuk! Magyarország pénzét nem adhatják az ukránoknak

Már az EU-csúcs kezdése után másfél órával sikerült megegyezniük a tagállamoknak a csúcs legkritikusabb kérdésében, Ukrajna további támogatásában.

2024-02-01 EU-csúcs Brüsszel Orbán Viktor Olaf Scholz
Fotó: MTI / Miniszterelnöki Sajtóiroda / Fischer Zoltán

Charles Michel Európai Tanács-elnök szerint Ukrajna stabil, hosszú távú és kiszámítható támogatásra számíthat az unió részéről - írja az Index.

Megegyeztünk. #egység – ezzel a rövid üzenettel kezdte Charles Michel, a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács elnök azt a rövid közleményét, amiben bejelentette, a 27 tagállam vezetői megegyeztek Kijev támogatásáról, ami keretében további 50 milliárd eurót kap Ukrajna.

A kiszivárgott dokumentum szerint kompromisszumos megoldás született. Egyrészt a tagállamok állam- és kormányfőit tömörítő Európai Tanács felszólíthatja az Európai Bizottságot a támogatás felülvizsgálatára, ugyanekkor erről szavazni fognak – azaz a tagállamok minősített többségének támogatnia kell egy ilyen javaslatot. Másrészt az elfogadott szöveg azt is megemlíti, hogy visszavonják a 2020 decemberi EU-csúcson elfogadott konklúziójukat a jogállamisági mechanizmus kapcsán.

Vagyis a magyar kormány kiharcolta, hogy könnyebben hozzáférhessen a jelenleg felfüggesztett uniós forrásokhoz - írja a Guardian értesüléseire hivatkozva az Index. A lap megjegyzi, más forrás eddig nem erősítette meg, hogy valóban ebben egyeztek meg a felek, és ez áll majd a zárónyilatkozatban.

Orbán Viktor: Magyarország pénzét nem adhatják az ukránoknak!

Kiharcoltuk! A magyarok pénzét nem adhatják az ukránoknak! A háborúban nem veszünk részt, fegyvert nem küldünk, továbbra is a béke pártján állunk! - írta Orbán Viktor a közösségi oldalán közzétett videójához csütörtökön.

A miniszterelnök Brüsszelben, az egynapos rendkívüli uniós csúcstalálkozót követően rögzített üzenetében elmondta, már szerda óta, hosszú órákon keresztül tárgyaltunk és ma kora reggel kezdtük a tárgyalásokat.

Orbán Viktor közölte: a téma Ukrajna volt, illetve az a kérdés, hogy támogassa-e az Európai Unió Ukrajnát és ha igen, hogyan és mennyi pénzzel. A tárgyalások itt szakadtak meg tavaly decemberben, mert két magyar problémára nem kaptunk megoldást - tette hozzá.

Féltünk attól, hogy a magyaroknak járó uniós pénzek, amit az Európai Bizottság eddig nem adott ide nekünk, előbb-utóbb Ukrajnában kötnek majd ki. És attól is féltünk, hogy túl hosszú távra, ellenőrizetlenül bocsátunk forrásokat Ukrajna rendelkezésére"

- fogalmazott.

Orbán Viktor elmondta, hogy tegnap éjszaka, ma reggel kaptunk egy ajánlatot, és végül kitárgyaltunk egy ellenőrző mechanizmust, amely garantálja a pénzek észszerű felhasználását, és garanciát kaptunk arra, hogy Magyarország pénze nem kerülhet Ukrajnába.

"Hosszú tárgyalás után ezt az ajánlatot elfogadtuk" - jelentette ki a kormányfő a videóban. Örülök, hogy a piacok, a gazdasági élet reakciója már most pozitív erre a megállapodásra - mondta Orbán Viktor.

Megkönnyebbültek az uniós vezetők

Ursula von der Leyen, az Európai Bizottság elnöke üzenetében azt hangsúlyozta, hogy az Európai Tanács meghozta a prioritások megvalósításához szükséges döntést - prioritásként az uniós bizottság elnöke Ukrajna támogatását, az illegális migráció elleni küzdelmet és az európai versenyképesség szavatolását sorolta fel.

Jó nap ez Európa számára!

- tette hozzá Ursula von der Leyen.

Roberta Metsola, az Európai Parlament elnöke sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott: „Európa ismét teljesített”, a döntés az EU szavahihetőségét bizonyítja, és kiszámíthatóságot szavatol Ukrajna számára. Az 50 milliárd eurós uniós pénzügyi csomag támogatja Ukrajnát a helyreállításban, az újjáépítésben, valamint reformok megvalósításában segíti az országot az EU-tagság felé vezető útján - mondta.

A megállapodás nem csak morális, hanem stratégiai kérdés is, „ezzel ugyanis tartoztunk Ukrajna népének és Európának, mert Ukrajna biztonsága Európa biztonságát is jelenti” - tette hozzá az EP-elnök.

Az unió 2021 és 2027 közötti hosszú távú költségvetésének féléves felülvizsgálatával kapcsolatban Metsola azt mondta, az Európai Parlamentnek górcső alá kell vennie a megállapodás részleteit, hogy az valóban megfelel-e az európai választók igényeinek. Marad-e elégséges támogatás azokra a prioritásokra, amelyekben a tagállamok korábban már megállapodtak, köztük a migráció kezelésére, a klímavédelemre és a versenyképesség szavatolására - tette hozzá az EP-elnök.

A rendkívüli tanácskozást Charles Michel, az Európai Tanács elnöke azért hívta össze, mert a legutóbbi, decemberi EU-csúcson nem született megállapodás a 2021 és 2027 közötti költségvetés felülvizsgálatáról. A csütörtökön elfogadott megállapodás szerint a hétéves uniós költségvetés négy éven át 50 milliárd euró támogatást juttat Ukrajnának. Az országnak szánt segélycsomag az uniós költségvetés terhére 17 milliárd euró vissza nem térítendő támogatásból, valamint 33 milliárd eurós hitelből áll. A finanszírozás támogatni hivatott az ország rövid távú helyreállítási szükségleteit, valamint középtávon az újjáépítést és korszerűsítést.

Uniós diplomaták tájékoztatása szerint a megállapodás előírja, hogy az Európai Bizottság Ukrajna pénzügyi támogatásának végrehajtásáról szóló éves jelentése alapján az Európai Tanács minden évben vitát tart a támogatás végrehajtásról, iránymutatás céljából. A kompromisszumos megállapodás alapján két év múlva felülvizsgálhatják a finanszírozást.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.