2022. október 26., 19:02

NATO-főtitkár: nem engedhető meg, hogy Oroszország megnyerje az ukrajnai háborút

Nem engedhető meg Vlagyimir Putyin orosz elnöknek, hogy megnyerje az ukrajnai háborút, egy ilyen fogatókönyv megvalósulása csapás lenne az ukrajnaiak számára, a NATO-ba tömörült szövetségeseket pedig sebezhetőbbé tetté - jelentette ki a NATO-főtitkár Brüsszelben szerdán.

Jens Stoltenberg, NATO
Fotó: TASR/AP

Jens Stoltenberg, aki Nicolae Ciuca román miniszterelnökkel folytatott megbeszélést a NATO székházában, sajtótájékoztatóján kijelentette: a legtöbb háború a tárgyalóasztalnál fejeződik be. Az azonban, hogy Ukrajna mit képviselhet egy béketárgyalás során, az a harctéren elért eredményektől, azaz a megtámadott országnak nyújtott katonai támogatástól függ - mondta.

A NATO-főtitkár hangsúlyozta: Oroszország tisztában van azzal, hogy el fogja veszteni az ukrajnai háborút, ezért még több ukrán települést támad, civileket vesz célba, létfontosságú infrastruktúrákat rombol le, és "veszélyes nukleáris retorikát" használ.

Kijelentette: Oroszország hamisan azt állítja, hogy Ukrajna arra készül: radioaktív "piszkos bombát" vet be saját területén". A NATO-tagállamok elutasítják ezt a hamis állítást - mondta a főtitkár, és hozzátette: Oroszország nem használhat hamis ürügyeket a további eszkalációhoz az ukrajnai konfliktusban.

Hangsúlyozta: Oroszország nem tudja elrettenteni a NATO-t Ukrajna önvédelméhez nyújtott támogatásának folytatását illetően.

A szövetségesek támogatásának köszönhetően az ukrán hadsereg napról napra erősebbé válik - emelte ki. A NATO emellett megerősíti jelenlétét a szövetség keleti szárnyán, a Balti-tengertől egészen a Fekete-tengerig. Ez azt az erős üzenetet hordozza, hogy a NATO kész megvédeni Romániát és minden más tagállamát - tette hozzá. Nicolae Ciuca a sajtótájékoztatón aggodalmát fejezte ki amiatt, hogy Oroszország ukrajnai háborúja, felelőtlen és veszélyes magatartása és kijelentései kihívást jelentenek a régió és az euroatlanti biztonság, valamint a globális stabilitás számára.

Kijelentette: a háború bizonyítja Románia stratégiai fontosságát a Fekete-tenger biztonsága szempontjából.

A román miniszterelnök fontosnak nevezte a katonai szövetség elrettentő és védelmi képességeinek fejlesztését, amely - szavai szerint - biztosítja a szövetséges országok azonnali és teljes körű védelmét bármifajta fenyegetés esetén. Hozzátette: a NATO-nak gondosan figyelemmel kell kísérnie a helyzetet a Fekete-tengeren, tekintettel a térségben zajló fejlemények dinamikájára, valamint Oroszország viselkedésének kiszámíthatatlanságára.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.