lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2023. november 24., 15:20

Meredeken nőnek a globális hadikiadások és a fegyvergyártó cégek részvényeinek árai

Világszerte meredeken emelkedtek és emelkednek a katonai célú kiadások, a német Focus magazin szerint a fegyverkezésre és az ezzel összefüggő karbantartásra szánt globális kiadások rekordot döntöttek tavaly és először lépték át a 2 billió dolláros határt.

 

Patriot
Fotó: TASR/AP

A háborúvá fajult konfliktusok világszerte nőtt az elmúlt időszakban, s ezek említésekor az ukrajnai és a gázai háború kihatásai mellett olyan konfliktusgócokról sem lehet elfeledkezni, mint az azeri-örmény vagy a jemeni háború és más ezeknél kevesebb médiafigyelemmel kísért konfliktus. A háborús konfliktusok számának növekedése természetesen jelentős befolyással van a katonai célú kiadások emelkedésére is, aminek látványos jeleit az utóbbi másfél évben Európában is figyelemmel lehet kísérni.

Nem szép, de tény, hogy a háborúknak a tragédiát elszenvedők mellett megvannak a maga nyertesei is. A háborús konfliktusok hátterében lévő geopolitikát alakító hatalmak mellett a hadiipar az egyik ilyen nyertes, ami érthetően a szegmensben működő vállalatok értékemelkedésén is meglátszik. A számok pedig nem csalnak.

A világ száz legnagyobb hadiipari cégéből negyven az Amerikai Egyesült Államokban van. Az egyik legnagyobb közülük a vadászgépeket gyártó Lockhead Martin, amely részvényeinek értéke csak az idei évben közel 40 százalékkal nőtt. Ugyanezen idő alatt az ugyancsak amerikai – mások mellett légvédelmi ütegeket gyártó – Raytheon részvényei 15 százalékkal emelkedtek, a bombázók gyártásáról híres Northrop Grumman pedig ugyancsak 40 százalékos részvényár-emelkedésre számít az idei évben.

Nem állnak rosszabbul az európai fegyvergyártók sem, például a brit BAE System részvényárfolyama az ukrajnai konfliktus kezdete óta 45 százalékkal, a francia Thales részvényeinek árai 60 százalékkal, a más mellett radarokat gyártó Hensoldt papírjai pedig 70 százalékkal lettek drágábbak.

A vizsgált időszakban a tankok gyártásával is foglalkozó német Rheinmetall részvényeinek árai nőttek a legnagyobb mértékben, 125 százalékkal. A cég be is jelentette, hogy az európai országok növekvő védelmi kiadásai és fegyverzet-korszerűsítési programjai által kínált lehetőséggel élve, meg akarja duplázni az árbevételét 2026-ig, amikor is 13 és 14 milliárd euró közötti forgalom elérését tervezik.

Az említett vállalatok mellett jelentős a dél-koreai, a kínai és természetesen az orosz hadiipar is, amelyek esetében ugyancsak érzékelhető forgalom emelkedés feltételezhető.

 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.