2022. március 9., 10:04

Megszűnt a szabad véleménynyilvánítás Oroszországban – egy hatodikos gyerekért is kijöttek a rendőrök

Egy hatodikos moszkvai kisdiák ellenkezett a tanítónőjével, mondván, hogy nem mond igazat Ukrajnáról.

háború ellen tüntető
Egy háború ellen tüntető elhurcolása Szentpétervárott
Fotó: TASR/AP

A 12 éves Kirill nehezen viseli a háborút, mivel rokonai élnek Ukrajnában. A tanítónő azt mondta a gyerekeknek az iskolában, hogy Ukrajnában nincs háború csak egy „speciális hadművelet”, amelynek sikeresnek kell lennie, mert egyébként tovább folytatódik az ukrán agresszió. Beszélt nekik az ukrán nácizmusról, arról, hogy ott kicsi koruktól azt tanítják a gyerekeknek, hogy Ukrajna szupernagyhatalom. Kiril jelentkezett, és azt mondta, sok barátja van Ukrajnában, és tudja, hogy nem tanulnak ilyesmit az iskolában. Az óra után pedig azt kiáltotta a folyosón, hogy „Dicsőség Ukrajnának”, amihez néhány osztálytársa is csatlakozott.

Még aznap egy ismeretlen nő felhívta Kirill édesanyját, hogy menjen be a rendőrségre, mert szeretnének vele a fiáról beszélni.

Az asszony letette a telefont. Másnap a tanítónő is felhívta, hogy menjen be az iskolába, mert szeretnének vele beszélni. Az asszony hazavitte a gyereket az iskolából, és a rá következő nap, amikor Kirill egyedül maradt otthon, rendőrök jöttek érte, dörömböltek az ajtón, de mivel senki sem nyitott ajtót neki, lekapcsolták az áramot. Kirill azt mondja, nem félt.

Csak azon csodálkoztam, hogy egy tizenkétéves fiú miatt kijöttek, aki kimondta a véleményét”

– mondta Kirill a Novaja Gazeta riportere szerint.

A lap szerint a mai orosz gyerekek számára a helyzet még nagyobb kihívást jelent, mint azok számára, akik még átélték a kommunizmust. Akkoriban ugyanis a szüleik azt mondták nekik, hogy ne mondják el azt az iskolában, amit otthon hallanak. A mai gyerekek azt hiszik, hogy szabadon beszélhetnek az iskolában. Ennek lett most vége, állítja a lap.

Az orosz társadalom ugyanis hallani sem akar a háborúról, és az orosz televízió azt az illúziót kelti, mintha mi sem történne.”

A legtöbb orosznak azonban nincs ezzel gondja, mert elhiszi, amit a televízióban lát és hall. „Ez az öreg és szegény emberek országa” – állítja Lev Gudkov, a Levada Közvélemény-kutató Központ igazgatója, aki szerint ma Oroszországban több a 45 év feletti ember, mint az annál fiatalabb, és ezek nézik a televíziót.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.