2022. szeptember 7., 10:29

Lábon lőtte magát a szankciókkal az Európai Unió

Miközben folyamatosan növekednek az energiaárak Európában, az ősz beköszöntével egyre több szankciópárti politikus számára válik nyilvánvalóvá, hogy az elmúlt félévben bevezetett oroszellenes intézkedések nagy része visszafelé sült el. Az egyre súlyosabb energiaválság miatt a legtöbb európai ország így már biztosan nehéz időszak elé néz a következő hónapokban, ami több mint ötven éve nem látott állapotokat okozhat a kontinensen.

Emberek, fizessetek
Illusztráció
Fotó: unsplash.com

Fél éve zajlik háború a szomszédunkban, ami alatt számos oroszellenes szankciót vezettek be az Európai Unió politikusai. Az eddig meghozott intézkedések azonban mindezidáig közel sem váltották be a hozzájuk fűzött reményeket, sőt, azok negatív hatásai Oroszország helyett, sokkal inkább Európában érezhetők.

Az orosz gazdaság kedvező adatai mellett (munkanélküliség csökkenése, infláció csökkenése), ezt leginkább a Gazprom teljesítménye igazolja, ami már most rekordbevételt könyvelhet el.

Az orosz kormányhoz szorosan kötődő gázipari óriás a bevezetett energetikai szankciók ellenére 2022 első félévében ugyanis rekordszintű, 2,5 billió rubel (41,75 milliárd dollár) nettó nyereséget ért el, ami a vállalat korábbi éves bevételeit is jelentősen meghaladja. A példátlan nyereségnek köszönhetően a Gazprom ráadásul a nettó adósságát is minimálisra tudta csökkenteni, és jelenleg sokkal stabilabb lábakon áll, mint fél évvel ezelőtt.

Ezzel szemben az Európai Unió tagállamai már több hónapja súlyos energiaválsággal küzdenek, aminek mértéke az ősz beköszöntével várhatóan tovább növekszik majd.

A szankciók következtében kialakult energiahiány miatt sok helyen már így is energiaügyi vészhelyzet van érvényben, több nagyvárosban pedig már most a közlekedési lámpák és az épületek világításának éjszakai lekapcsolásával és uszodák bezárásával igyekeznek csökkenteni az energiafogyasztást.  A hidegebb idő beköszöntével ráadásul az emberek a folyamatosan csökkenő reálbérek mellett, a megmaradt pénzük egyre nagyobb részét lesznek kénytelenek a megnövekedett villany- és gázszámlákra költeni, ami a gazdasági károk mellett, komoly politikai feszültséget is eredményezhet az egyes országokban.

Mindez sok helyen már most érzékelhető, hiszen több szankciópárti politikus támogatottsága is jelentősen csökkent az elmúlt hónapokban, Olaszországban pedig – vélhetően nem utoljára – pár napja tüntetést is tartottak a megnövekedett rezsiárak miatt, ahol a résztvevők a számláik nyilvános elégetése mellett követelték a magas energiaárak mérséklését.

Komolyabb változás nélkül azonban az árak csökkenése helyett, sokkal inkább azok további emelkedésére lehet számítani Európában. Mindez pedig komoly kihívás elé állítja az országok vezetőit, akiknek egyes szakértők szerint arra is fel kell készülniük, hogy az egyre rosszabb körülmények miatt vagy a lakosságnak, vagy az iparnak jut majd csak energia a következő hónapokban. Ez pedig az 1970-es évek olajválsága óta nem látott helyzetet eredményezne Európában, aminek kezelésére jelenleg egyik tagállam vezetője sincs felkészülve.

Nem véletlen, hogy az utóbbi hetekben rohamtempóban kezdték meg a gáztározók feltöltését az egyes tagországok, amivel kapcsolatban számos pozitív hír jelent meg a nyugat-európai sajtóban. Csakhogy a tározók töltöttségi szintje nem feltétlen mutat valós képet, ugyanis a lényeg inkább az, hogy az azokban tárolt gáz mennyi időre elegendő az ország szükségleteihez képest. Ebből következik tehát, hogy a nagy kapacitással rendelkező, de kevésbe feltöltött tározók a fogyasztás szempontjából arányaiban nagyobb energiabiztonságot adhatnak, mint a kis kapacitással rendelkező, de szinte teljesen feltöltött társaik.

Ezeket az adatokat vizsgálva pedig már közel sem olyan pozitív a kép, mint ahogyan az elsőre tűnik.

Hiába haladta meg ugyanis például Franciaországban a gáztározók töltöttségi szintje szeptemberre már a 90 százalékot is, ha ez csupán az ország teljes gázfogyasztásának mindössze 26 százalékát teszi ki. De a franciák mellett említhetnénk Németországot (21%), Hollandiát (26%), vagy épp Belgiumot is (4%), ahol a fogyasztásarányos adatokat vizsgálva szintén komoly gondokkal néznek majd szembe az emberek a téli hónapokban. (Ugyanez az arány egyébként Magyarország esetében már 38, Szlovákia esetében pedig már több mint 50%, ami miatt a két ország már így is sokkal nyugodtabban várhatja a téli hónapokat a legtöbb EU-s tagállamnál) A földgáz árának folyamatos emelkedésével és a szállítás (talán szándékos) akadozásával ráadásul egyre nehezebb helyzetbe is kerülnek az említett országok, aminek hatásai a következő hónapok villany és gázszámláit is még tovább növeli majd.

Nem meglepő tehát, hogy az egyre tarthatatlanabb energiaválság miatt, péntekre – szokás szerint picit megkésve – egy uniós csúcsot is összehívtak az EU vezetői, aminek célja egy összeurópai intézkedés meghozatala az elszabaduló energiaárakkal szemben. A legvalószínűbb forgatókönyvek szerint az EU tagállamai egy uniós extraprofit adó mellett, egy gázárplafon elfogadását tervezik, aminek értelmében az EU megszabna egy maximum árat, aminél magasabb szinten nem lehet majd kereskedni az uniós gáztőzsdéken.

Fontos azonban, hogy noha egy ilyen lépés átmenetileg tényleg segíthetne a tagországokon, könnyen visszafelé is elsülhet, hiszen a veszteségek és a politikai nyomás miatt akár további csökkenést is előidézhet az orosz gázszállításban, ami az eddiginél is rosszabb helyzetbe sodorhatja Európát. Az uniós bürokráciát ismerve ráadásul egy ilyen horderejű lépés megtétele több hetet, sőt akár hónapokat is igénybe vehet, így finoman szólva is kérdéses, hogy sikerül-e időben érdemi megoldást találni a jelenlegi helyzetre.

A pénteki uniós csúcs összehívása mindenesetre arra enged következtetni, hogy már az EU vezetői is kezdenek ráébredni, hogy teljesen lábon lőtték magukat az eddig meghozott szankciókkal.

Kérdés persze, hogy mindezt időben be is ismerik-e maguknak, vagy pedig továbbra is kitartanak a sok esetben értelmetlen intézkedések mellett. Az egyre növekvő energiahiány, és infláció miatt ugyanakkor tartós megoldás híján biztosan nehéz hónapok elé néznek a tagországokban élő emberek, akik a növekvő energiaszámlákat látva közel sem biztos, hogy megértőek lesznek a hónapok óta önsorsrontó politikát folytató vezetőikkel szemben.

A szerző politikai elemző.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.