2024. június 2., 18:18

Kelet-Európa légvédelme kétségbeejtő állapotban van

A NATO európai országai nem rendelkeznek elegendő kapacitással arra, hogy biztosítsák a szövetség keleti szárnyának légvédelmét - derül ki a szövetség saját elemzéséből.

Kevés van belőle
Patriot légvédelmi rendszer
Fotó: Wikipédia

Egy Európát érő nagyobb orosz támadás esetén a szövetség közép- és kelet-európai országainak védelme nem lenne megfelelő - írja a Financial Times.

A tavalyi titkos védelmi terveket ismerő személyek szerint a NATO-országok a közép- és kelet-európai tagállamok számára szükséges légvédelmi képességek kevesebb mint öt százalékát képesek biztosítani egy Európát érő nagyobb orosz támadás esetén.

Egy magas rangú NATO-tisztviselő a Financial Timesnak azt mondta, hogy a rakéta- és légitámadások elleni védekezés képessége

kulcsfontosságú eleme a Kelet-Európa elleni invázió kivédésére irányuló tervnek.

Őszintén elismerte:

Jelenleg nem rendelkezünk ilyennel".

Egy másik NATO-tisztviselő hozzátette:

a légvédelem az egyik legnagyobb hiányosságunk. Ezt nem tagadhatjuk".

A brit kormány egy tavalyi értékelésében azt mondta, hogy "a támadás elleni védelem az elmúlt több mint 30 év legégetőbb kihívása".

Az Európai Bizottság elnökének, Ursula von der Leyennek küldött levélben Donald Tusk lengyel és Kiriakosz Mitszotakisz görög miniszterelnök a légvédelem jelenlegi állapotát "biztonságunk legnagyobb gyengeségének" nevezte. Hozzátették, hogy az ukrajnai háború "olyan tanulságokat hozott, amelyeket nem lehet többé figyelmen kívül hagyni".

Lengyelország helyzete még viszonylag jó - jelentette a Reuters. Az Egyesült Államok már 2023-ban jóváhagyta a Patriot rendszer eladását az országnak, 48 indítóállással és 644 PAC 3 rakétával, valamint az IBCS légvédelmi koordinációs rendszerrel, amely lehetővé tenné a Patriotok kombinálását a lengyel Wisla és Narev közepes és rövid hatótávolságú légvédelmi rendszerekkel.

A helyzet komolysága nyilvánvaló vált az Ukrajna elleni orosz támadás után. Az ukrán nagyvárosok és energetikai létesítmények ballisztikus rakétákkal, cirkálórakétákkal és drónokkal történő folyamatos bombázása megmutatta, hogy szükség van fejlett légvédelmi rendszerekre, amelyek képesek megvédeni a nagyvárosokat és a kulcsfontosságú infrastruktúrát. Kijev folyamatosan követelte, hogy a Nyugat további légvédelmi rendszereket és rakétákat szállítson neki, amelyekből lassan kifogy, de csak a töredékét kapja annak, amire szüksége van. A Nyugatnak valójában nincs elég légvédelmi rendszere ahhoz sem, hogy saját magát megvédje.

A problémát a drága rakéták és légvédelmi rendszerek kis készlete jelenti, amelyek gyártása szintén lassú. A NATO-tisztviselő elmondta, hogy a légvédelmi képességek és védelmi tervek titkosak, mégis elismerte, hogy "a légvédelmi eszközök készletei csökkentek". Ezzel együtt hangsúlyozta, hogy a lég- és rakétavédelem "első számú prioritás".
A NATO új védelmi tervei jelentősen növelik a lég- és rakétavédelemmel kapcsolatos követelményeket a mennyiség és a készenlét tekintetében"

- mondta a lapnak, megjegyezve, hogy a tagországok már most is beruháznak új légvédelmi képességekbe, és sugárhajtású repülőgépeket is vásárolnak.

Ezt teszi Csehország is, amely 24 darab F-35-öst rendelt. Ezek azonban csak 2035-ben lesznek teljesen harcképesek, miközben egyes európai vezetők és katonai tisztviselők arra figyelmeztettek, hogy Oroszország az évtized végére elegendő erővel rendelkezhet Európa megtámadásához.

Csehország ráadásul nem rendelkezik nagy hatótávolságú légvédelmi rendszerrel és rakétaelhárító rakétákkal, de más országok is küzdenek ezzel.

A brit Sky Sabre föld-levegő elleni rendszerek hatótávolsága mindössze 40 km. Bár a Királyi Haditengerészet hat Type 45 rombolója rakétaelhárító rendszerrel van felfegyverezve, maguknak a hajóknak számos hibája van.

Nagy-Britannia légvédelmi képességei teljesen elégtelenek"

- mondta Jake Watling, a londoni RUSI Intézet munkatársa a Financial Timesnak.

A helyzetet súlyosbítják a nagy hatótávolságú dróntámadások.

A nagy hatótávolságú csapásokra már nem csak a szuperhatalmak képessek"

- idéz a lap egy nyugati katonai tisztviselőt. Miközben a drónokat könnyebb lelőni, gyakran olcsóbbak, mint az ellenük használt eszközök.

A helyzetet bonyolítják az európai országok közötti viták, amelyek jobban aggódnak azért, hogy védelmi iparuk ne veszítsen el szerződéseket, mint maga a védelem.

Franciaország például bírálta a német Sky Shield kezdeményezést, amely 14 európai országot érint, és amelynek célja egy közös rendszer kifejlesztése amerikai és izraeli technológia felhasználásával. Párizs egy rivális kezdeményezéssel állt elő, amely a francia Mistral rendszert használná - jelentette a Reuters.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.