2022. március 29., 16:13
Frissítve: 2022. júl. 1. 19:23

Jelentős előrelépés történt az orosz-ukrán tűzszüneti tárgyalásokon

Az orosz védelmi minisztérium úgy döntött, hogy alapvetően csökkenti a katonai tevékenységet Kijev és Csernyihiv irányában -  jelentette ki a tárca helyettes vezetője kedden Moszkvában. A török külügyminiszter időközben úgy nyilatkozott, hogy az eddigi legjelentősebb előrelépés történhetett az orosz-ukrán tűzszüneti tárgyalásokon.

Törökország
Fotó: TASR/AP

Az orosz és az ukrán delegáció Isztambulban folytat jelenleg egyeztetéseket egy tűzszüneti megállapodás tető alá hozása érdekében.

Az eddig kiszivárgott információk alapján

az ukrán küldöttség nyitott lehet olyan nemzetközi biztonsági garanciákat biztosító rendszerre, amely nem tartalmazza a szeparatisták által ellenőrzött Krím és Donbasz területét.

A források azt állítják, hogy Ukrajna is hajlandó lemondani a NATO-tagságról, ha cserébe biztonsági garanciákban részesül és csatlakozhat az Európai Unióba.
Az Unian.net közlése szerint az újságíróknak a találkozó után az ukrán delegáció azt mondta, hogy kezesként sok országra, köztük Törökországra van szükség.
Olekszandr Csalij, az ukrán küldöttség tagja azt mondta, hogy nyolc ország, köztük Törökország garantálhatja Ukrajna biztonságát – írja a karpatinfo.net 
Ukrajna biztonságát  Oroszország, Nagy-Britannia, Kína, Egyesült Államok, Törökország, Franciaország, Kanada, Olaszország, Lengyelország, és Izrael garantálná. A megnevezett országok közül ehhez többen hozzájárulásukat adták. (rt.com)
A javaslatban Ukrajna ígéretet tett, hogy nem csatlakozik semmilyen katonai szövetséghez, és területén nem fognak külföldi katonák állomásozni. Hadgyakorlatokat is csak a biztonsági garanciát vállaló országok előzetes jóváhagyásával lehet tartani. Ukrajna nem fog nukleáris fegyvereket beszerezni, az oroszoktól viszont elvárják, hogy ne tiltakozzanak az EU-s csatlakozásuk ellen.
Krím és Donbász térségének kérdésében nem sikerült előbbre lépni. Az ukránok felvetették annak lehetőségét, hogy nem alkalmaznak katonai erőt a szakadár donyecki és luganszki régió feletti ellenőrzés visszaszerzése érdekében. Oroszország viszont területe részeként tekint a Krím-félszigetre, és a Donyecki és a Luganszki Népköztársaságot is elismerte független államként.
Kijev nem közölte, hogy lemond-e Donyeck és Luganszk területi igényéről. Február előtt Ukrajna Donyeck és Luganszk nagy részét ellenőrizte, és a régiókat saját területének tekintette. Az ukránok világossá tették, hogy Kijev akkora területre formál igényt, amekkorával függetlensége 1991-es kikiáltása idején rendelkezett.
A jövőben, a béketárgyalások utolsó szakaszaként sor kerülhet a Putyin-Zelenszkij találkozóra, de csak azt követően, hogy a két ország külügyminisztere véglegesítette a békeszerződés szövegét. (rt.com)
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.