2024. május 12., 18:15

Ifj. Lomnici Zoltán: Történelmi esemény volt Hszi Csin-ping látogatása

Ifj. Lomnici Zoltán alkotmányjogász, ügyvéd, egyetemi tanár, a Civil Összefogás Fórum jogi szakértője adott interjút a hirado.hu-nak. A szakember szerint történelmi jelentőséggel bírt a kínai elnök látogatása. Az interjúban szó esett arról is, milyen álláspontot képvisel Kína az orosz–ukrán háborúval kapcsolatban, és a stratégiai megállapodások jelentőségéről, amely Magyarország és Kína között köttetett, illetve a hazánk földrajzi elhelyezkedéséből fakadó geopolitikai kihívásokról is.

Orbán Viktor
Fotó: MTI

"Kínai elnök legutoljára húsz éve járt Magyarországon, így nemcsak jelentős, de történelmi esemény is volt Hszi Csin-ping látogatása. Magyarország 2017 óta átfogó stratégiai partnere volt Kínának, most felkerült egy magasabb szintű stratégiai partnerségi kapcsolatba, ami a kínai partnerségi viszonyok második legmagasabb szintjét jelenti.

Kínával a kapcsolatok általában pozitívak, de ez különösen Orbán Viktor miniszterelnök 2010 óta tartó kormányzási időszakában jut markáns kifejezésre, így például Magyarország 2015-ben csatlakozott a kínai Övezet és út kezdeményezéshez, és még ebben az évben mintegy 570 millió dollár értékben hazánk már kiemelt kedvezményezettje volt Kína kimenő közvetlen befektetéseinek"

- hangsúlyozta Lomnici.

Kína szerepe az orosz–ukrán konfliktusban

"A háborúpárti, transzatlanti Nyugat, így a Biden elnök és a demokraták vezette Egyesült Államok és a jelenleg komoly, fajsúlyos vezetők nélküli Európai Unió kritikus felelőssége, hogy a felek az orosz-ukrán konfliktusban továbbra sem kerülhettek közelebb a békéhez.

Érdemi fordulatra van szükség Brüsszelben, és a novemberi elnökválasztás nyomán Washingtonban is, hogy az elszánt kínai és magyar béketörekvések valóban célt érhessenek"

- szögezte le Lomnici Zoltán.

Magyar-kínai projektek
A megállapodások széles spektrumot fognak át: a közlekedést és szállítmányozást, az infrastruktúra-fejlesztést, a mezőgazdaságot, az ipart és az energiabiztonságunkat.

Fontos előzmény, hogy Orbán Viktor kormányfő 2023. október 17-én Pekingben találkozott a kínai elnökkel. Hszi Csin-ping már akkor a barátjának nevezte Orbán Viktort, és többek között kijelentette: új szintre emelné a két ország közötti stratégiai együttműködést. Ez utóbbi most meg is történt" - húzta alá Lomnici.

Magyar-EU kapcsolatok

A kínai elnök budapesti látogatásának nem lenne szabad elmélyítenie az EU és Budapest közötti ellentéteket, hiszen

Kínával az Orbán-kormány mellett más európai országok vezetői is jó viszonyt ápolnak, és igyekeznek szoros kapcsolatot fenntartani a távol-keleti ország kormányával.

Hszi Csin-ping e heti európai körútja során találkozott Emmanuel Macron francia elnökkel is, de Olaf Scholz, Mark Rutte is tárgyaltak a közelmúltban a kínai államfővel gyakorlatilag komolyabb kritikai megjegyzés nélkül a nyugati politikai és médiaelit részéről" - szögezte le Lomnici.

Megosztás

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.