2021. február 5., 20:08

Hogy is van oroszul a grállovag? A Navalnij-jelenségről torzításmentesen

"Oroszország egy rejtvénybe csomagolt találós kérdés egy titok belsejébe rejtve" - hangzik - némileg leegyszerűsítve - Winston Churchill legendássá vált szállóigéje. Az elmúlt hónapokban nyugatos, ellenzéki szupersztárrá avanzsált Alekszej Navalnij is tipikusan ilyen figura. Egy titokba és rejtvénybe csomagolt találós kérdés, melyről épp itt az ideje lehámozni a papirost.

Fotó: TASR/AP

Előrebocsátom, teljes mértékben, az utolsó celluxig és papírdarabkáig szinte biztosan nem fog sikerülni. Egész egyszerűen képtelenség objektíven szemlélni a Navalnij-jelenséget, ugyanis vagy a nyugati Putyin-ellenes mainstream, vagy az orosz kormányközeli sajtó szemüvegén keresztül látjuk őt.

A baj az, mindkettő torzít. Nem kicsit!

Az íráshoz épp egy az RT-n megjelent, hasonló témájú cikk adott ihletet, amely igyekszik a szokásosnál árnyaltabban bemutatni az orosz ellenzék(?) fogadatlan(?) vezérét(?). Ezzel csak az a probléma, hogy az RT, bár időnként egészen kiváló írások jelennek meg ott, tulajdonképpen az orosz kormány nyugat felé fordított szócsöveként szolgál. Nyugati stílusban írnak, nyugati témákról (is), nyugati embereknek, de a narratíva az orosz kormányé. 

Az euroatlanti mainstream viszont legalább ennyire egyoldalú és elfogult, csak a másik irányba. Ha a New York Timesból, a Guardianból vagy a Washington Postból akarunk többet megtudni Navalnijról, akkor egy liberális, européer politikus képe rajzolódik ki előttünk, aki sarkig tárja Oroszország ablakait, hogy nyugatos szelek járják át a tájat Kalinyingrádtól Vlagyivosztokig. 

Néha egészen röhejes kijelentésekre ragadtatják magukat a Navalnijt támogató politikusok. Michael McFaul, az USA korábbi moszkvai nagykövete például néhány napja Gandhihoz, Mandelához és Václav Havelhez hasonlította őt. A témában még ennél is erősebb versenyző Széll Bernadették demonstrációja Budapest orosz nagykövetsége előtt. Muszáj megnézni!

Teljesen mindegy nekik,

miben hisz, mit képvisel, milyen Oroszországot képzel el Navalnij. Pedig néhány órányi kutatómunkát rászánva egészen érdekes válaszokat találunk ezekre kérdésekre, olyan válaszokat, amelyek, ha nem Putyin ellenfele mondaná, minimum közönyt, de inkább megvetést váltanának ki ezekben a sajtótermékekben.

Navalnij az orosz demokráciáért folytatott harcát lehet és kell is becsülni, a vele szemben lezajlott, minden jel szerint koncepciós jellegű eljárásokat, sőt, az ellene irányuló gyilkossági kísérletet el lehet és el is kell ítélni (érdekes apróság, hogy a tavalyi mérgezés előtt egy nappal Navalnij követői előtt arról beszélt, a Kreml nem akarhatja őt holtan látni), ugyanakkor bedőlni annak a narratívának, hogy Navalnij egy liberális figura, nem lehet és nem is szabad! Lássuk, miért!

Soviniszta politikusból nyugatos liberális

A 44 éves jogász, aktivista egy aprócska településen, Butynban született, nem messze Moszkvától. Jogászként végzett egy moszkvai egyetemen, majd 2000-ben csatlakozott a Jabloko (Alma) nevű szociálliberális párthoz. Róluk később azt mondta, nézeteik egyáltalán nem álltak összhangban az övével, de mivel a választási törvények a párt ellen dolgoztak, úgy érezte, segítenie kell a munkájukat. 2006-ban Navalnij volt az egyik moszkvai főszervezője a nagyorosz soviniszta Orosz felvonulás nevű rendezvénynek, amelyen bevándorlásellenes, xenofób csoportok is felvonultak.

Tipikus jelszavak voltak akkoriban, az "Oroszország a miénk" vagy a "Ne etessük a Kaukázust!". Jellemző adalék, hogy a 2008-as orosz-grúz háború idején Navalnij egyértelmű oroszpárti álláspontra helyezkedett, egy klasszikus orosz szójátékot (grizuny - rágcsálók, gruziny - grúzok) alkalmazva nem egyszer "rágcsálónak" nevezte a grúzokat. Számos videóinak egyikében fogorvosnak öltözve beszél a fogszuvasodásról, miközben a háttérben bevándorlók vonulását mutató felvételeket látni. Még azt is elnézik neki Nyugaton, sőt, Ukrajnában is, hogy Krím orosz megszállását következetesen támogatta és támogatja. 

A moszkvai polgármester, Jurij Luzskov be is tiltotta a rendezvényt. Navalnij persze igyekezett elhatárolódni a xenofób figuráktól, ugyanakkor, a szabad gyülekezés jogával érvelve, támogatta a felvonulást. 2007-re, többek között a felvonulás támogatása miatt, annyira elmérgesedett a viszonya a Jablokóval, hogy kizárták őt, arra hivatkozva, nacionalista nézetei nem állnak összhangban a párttal. Engelina Tarejeva, Navalnij közeli munkatársa a pártban, évekkel később a The Atlanticnak adott nyilatkozatában "Oroszország legveszélyesebb emberének" nevezte Navalnijt, 

Navalnij szerint csupán hatalmi harcról volt szó. Ezt a kijelentést némileg árnyalja, ez a 2007-ben megjelent videó, amelyben a fegyverliberalizáció mellett érvelve 

csúszómászókhoz hasonlítja az általa terroristának tartott kaukázusi bevándorlókat, akiket cipőtalppal, légycsapóval, vagy, ha ezek nem működnek, fegyverrel kell elpusztítani.

A New York Times 2011-ben Navalnijról írt portrécikke még foglalkozik ezzel a mára elfeledett videóval, sőt, azt írták:

mély fenntartásokkal kezelik őt az orosz liberálisok, mert orosz nacionalista nézeteket képvisel. Szkinhedekkel és neonácikkal beszélt egy színpadon.

Ugyanerről írt a BBC is egy szintén 2011-ben megjelent cikkében, megemlítve, hogy Navalnij szerint ezek a rasszista kijelentések pusztán a kormánnyal szembeni elégedetlenség megnyilvánulásai. Mára ezek a hangok alig hallhatóak a nyugati sajtóban.

Mit mondanak a fiatalok? A Navalnij-jelenségről beszéltem néhány orosz ismerősömmel, barátommal, jellemzően velem egykorú fiatalokkal. Kíváncsi voltam, mennyire valós az a nálunk hangoztatott narratíva, hogy Navalnij élvezi a fiatalok egyöntetű támogatását. Messzemenő következtetéseket persze nem érdemes levonni az alábbiakból, néhány, Nyugat-Európában vagy orosz nagyvárosban élő értelmiségi fiatal véleménye ez, de a kép sokkal árnyaltabb, mint azt elsőre gondolnánk. Az általam megkérdezettek szinte mind azt mondták, Navalnij rossz politikus, nem elnöknek való. Sikerét annak köszönheti, írtak többen is, hogy az orosz nép évszázados hagyománya a megváltóvárás. Sokan benne látják ezt a megváltót. Tévesen! Többen is kiemelték Navalnij korábbi kijelentéseit, az ázsiai bevándorlókra (akik között sok orosz anyanyelvű is van) vonatkozó megnyilvánulásait szinte mindnyájan kifogásoltak. Voltak, akik a feministákra tett gúnyos megjegyzéseket is emlegettek, bár én ezzel egyetlen nyugati sajtótermékben sem találkoztam. A 24 éves Daria egy igen érdekes jelenségre hívta fel a figyelmem. Szavait idézni is érdemes. A Moszkvában élő egyetemista  szerint az orosz fiatalok igen jelentékeny része tulajdonképpen nem Navalnijt támogatja, csupán a rezsim vasmarkából van elegük. "Navalnijból sosem lesz jó politikus, de a kormányunknak nem kellene ilyen eszközökkel, méreggel és börtönnel, küzdenie ellene. (...) Nem Navalnijt támogatjuk, hanem a szólásszabadságot. Sokan nem is érte küzdenek, hanem a politikai igazságtalanságok ellen." - mondta.

Navalnij kacérkodása a nyílt rasszizmussal nem volt egyszeri eset. 2013-ban Moszkva egyik kerületében bevándorlók barátnője szeme láttára halálra késeltek egy orosz fiatalembert. A gyilkosságot követő tiltakozások tömegverekedéssé fajultak, a tüntetők "fehér erő" felkiáltások mellett vonultak, bevándorlókat támadtak meg a nyílt utcán. Navalnij blogján megvédte a tüntetőket, "legális és illegális bevándorlók hordáiról" beszélt. Oroszország-szakértők szerint éppen Navalnij nacionalista, soviniszta nézeteinek köszönhető, hogy neki sikerült az, ami a liberális pártoknak nem. Valódi tömegtámogatást szerzett Oroszországban. Navalnij apologétái évekkel később tapasztalatlanságával magyarázták ezeket a támadható kijelentéseket, bár, mint látni fogjuk, az orosz politikus azóta sem vonta vissza ezeket. 

Navalnij életében 2013 hozta el a fordulópontot, amikor második lett a moszkvai főpolgármester-választáson. 2013 után nem nagyon találni tőle hasonló, nagyorosz, soviniszta kijelentéseket. Megszólalásai látványosan kulturáltabbak lettek, egyre inkább a fiatalok megszólítására koncentrált, korábbi nézeteit azonban nem adta fel. 

Egy 2017-es Guardian-interjúban például szóba kerül a "csótányos videó" is. Ezzel kapcsolatban csak annyit mond, alkotói szabadságával élt és kijelenti, egyetlen korábbi videóját sem bánta meg. Ennek köszönhető, mondja, hogy liberálisokhoz és nacionalistákhoz egyaránt tud szólni. A balos, korábban kifejezetten kommunista társutas Guardian riportere még megkérdezi, van bármi, amit megbánt akkori kijelentéseivel kapcsolatban? Nincs - hangzik a határozott felelet.

Vagy itt egy másik példa, 2020-ból, már a mérgezés után. A Der Spiegel újságírójának kérdésére, hogy megbánta-e a kétezres években tett nyilatkozatait, Navalnij azt mondja, nem, ugyanazokat a nézeteket képviseli, amiket politikusi pályája kezdetén. Ez a következetesség, valljuk be, legalább szimpatikus lehet. Ha jelen írásnak van bármi tanulsága az az, tulajdonképpen nem is (vagy nem csak) Navalnij nézeteivel van probléma, hanem azzal a kettős mércével, amellyel a nyugati sajtó méri őt, meg mondjuk bármelyik európai jobbos politikus. 

Ez a képmutatás az, ami igazán dühítő.

A szépelgő médiumok újságírói mellett vannak azért pragmatikusabb figurák is. Sokan, akik támogatják Navalnij küzdelmét, azt mondják, teljesen mindegy, hogy mit képvisel, lényeg, hogy harcol Putyin ellen. Ha majd az orosz elnököt sikerült elmozdítani a helyéről, az orosz választók úgy is eldöntik, kérnek-e Navalnij furcsa, egyszerre soviniszta és nyugatos politikájából. Addig pedig minden eszközzel támogatni kell őt.

Érdekes kérdés, vajon tényleg akkora tömegtámogatással bír-e Navalnij, ahogy azt nyugaton láttatni szeretnék. Erre egyértelmű, objektív választ sajnos nem lehet adni. Néhány nappal ezelőtt megjelent felmérések szerint Putyint még mindig támogatja a 18 és 24 év közötti fiatalok többsége, ugyanakkor ez a támogatás folyamatosan csökken, a 2018-as 80%-ról 55%% köré. Hogy ez mennyire  a koronavírusnak és mennyire Navalnij munkájának köszönhető, szintén nehéz megítélni. Érdekes adalék az is, hogy a Navalnij letartóztatását, majd ítéletét követő tüntetéseket egy időre felfüggesztik a szervezők, arra hivatkozva, gyérebb az érdeklődés a vártnál. Nyáron, az állami dumát érintő választások előtt folytatják majd, közölték, addig külpolitikai kapcsolati hálójukat igyekeznek  szorosabbra szőni. 

A kép tehát sokkal árnyaltabb annál, mint ahogy azt az RT, vagy akár a New York Times cikkei mutatják.

Navalnij tehát nem szabadságharcos, de nem is korrupt politikusbűnöző. Nézetek és érdekek változnak úgy a Nyugaton, mint Oroszországban. Csak a képmutatás, az örök!

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.