lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2021. április 26., 14:42

Eltitkolta a nővér, hogy véletlenül összetörte a fiolát, így COVID-vakcina helyett sóoldatot kaptak a rászorulók egy német oltóközpontban

Egy egészen furcsa eset borzolja a németországi kedélyeket, miután a hétvégén kiderült, az egyik észak-németországi oltóközpont munkatársa egy véletlenül összetört vakcinásüvegecske miatt sóoldatot töltött a fecskendőkbe. 

oltás vakcina
Fotó: unsplash.com

Alsó-Szászország egyik oltóközpontjában egy a világ minden táján tucatszámra előforduló apró ballépés történt szerdán. A központ egyik alkalmazottja véletlenül összetört egy Pfizer-BioNTech vakcinát tartalmazó fiolát, összesen hat embernek elég oltóanyaggal. Ebben nincs semmi különös, a hírekbe sem került volna be, valószínűleg kevés olyan oltóközpont van Európában, ahol ilyesmi ne fordult volna elő.

A nővér azonban, ahelyett, hogy vállalta volna tettének - valószínűleg igen enyhe - következményeit, eltitkolta a történteket.

Az oltást végző orvosnak sóoldattal teli fecskendőket adott, így az oltóközpontban aznap beoltott emberek közül hatan vakcina helyett egyszerű fiziológiás sóoldatot kaptak. Ettől bajuk ugyan nem lesz, kiszáradásra például gyakran adnak ilyen sóoldatot, ugyanakkor a COVID-tól biztosan nem véd. 

Az egész valószínűleg sohasem derült volna ki, ha a nő később be nem számol egyik kollégájának a balesetről, aki azonnal jelentette a hatóságoknak az esetet. 

Az az orvos, akinek a nővér segédkezett aznap kétszáz beteget oltott be, ezek listája megvan ugyan, de képtelenség tesztelés nélkül megállapítani, ki kapott valódi vakcinát, s ki egyszerű sóoldatot. A következő napokban mind a kétszáz embert meg kell vizsgálni, hogy kiderüljön, ki az, akinél még nem indult be az antitest-termelés. Az ezzel járó bosszúság mellett veszélybe is kerülnek azok, akik a nővér elfogadható hibája, majd elfogadhatatlan viselkedése miatt nem kaptak rendes vakcinát. Német lapértesülések szerint ugyanis csak május 12-én kaphatják meg a nekik járó adagot.  

Az oltóközpont igazgatója, Sven Ambrosy "mélyen megdöbbentőnek" nevezte az esetet, amelyet a továbbiakban úgy igyekeznek majd elkerülni, hogy az oltás folyamata során a vakcinákat mindig két ember kezeli majd, senki nem hagynak "magára" a fiolákkal.

Arról egyetlen német sajtótermék sem ír, hogy a nővér esetleg szándékosan szabotálta volna el az oltást, a hírek szerint fel sem merült ilyesmi. 

Franciaországban néhány nappal ezelőtt kísértetiesen hasonló jelenetsor játszódott le egy kórház oltóközpontjában, nem messze Párizstól. Ott nem egy fiolányi COVID-vakcina veszett kárba, közel 150 ember kapott valódi oltóanyag helyett sóoldatot. Az eset különlegessége, hogy a mai napig nem tudni, hogyan. A vizsgálat jelenleg is folyik, néhány francia újság szerint szabotázsról lehet szó, vírusszkeptikus egészségügyi alkalmazottak állhat a háttérben, erre egyelőre nincs bizonyíték.
Túltolják a német precizitást?

A német oltási kampány, bár Európa legfejletteb gazdasága az övék, mondjuk úgy, nem zökkenőmentes. A téli hónapokban lassúsága miatt érte kritika, most a módszerek miatt. Néhány hete ugyanis már nem csak hatalmas oltóközpontban, hanem, Magyarországhoz hasonlóan, háziorvosi rendelőkben is oltják a lakosságot. Egyetlen páciensre mindössze tíz perc jut az előre meghatározott irányelvek szerint, ebbe az előkészítés, az oltás és az adminisztráció is benne van. A német háziorvosokat azonban leginkább az bosszantja, hogy a hatóságok képtelenek tartani az ütemtervet, sokszor előfordul, hogy hiába rendelik be előre a pácienst, nem érkezik elég oltóanyag hozzájuk, vagy, ha igen, akkor előfordul, hogy kevert szállítmányok jönnek. Egy német orvosnő például a Deutsche Welle-nek arról számolt be, hogy megkapta ugyan az előre beígért mennyiséget, de fele-fele arányban jött Pfizer és AstraZeneca vakcina (néhány nappal ezelőtt több német tartomány is eltörölte a korábbi, életkorra vonatkozó korlátot, így 18 év felett bárki kaphat AstraZeneca-t), így teljesen át kellett szerveznie az oltási programot. Sokan közülük arra panaszkodnak, a kormány túlságosan szigorúan kezeli az oltási prioritásokat, a háziorvosok kénytelenek akkor is időseket, vagy krónikus betegeket behívni oltásra, ha az adott közösségben sokkal célravezetőbb lenne például a munkaképes felnőttek beoltása.

Hétvégi adatok szerint 100 főre 29 beadott adag jut Németországban, ez csak kicsivel jobb, mint az európai átlag. Az összehasonlítás kedvéért Magyarországon ez a szám 53 körül van, a briteknél 67.
Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.