lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2020. július 15., 09:44

Bizonytalan a helyzet Hongkongban - részben távozik a New York Times is

Szöulba teszi át hongkongi irodája egy részét a The New York Times - jelentette be szerdán az amerikai napilap szóvivője, hangsúlyozva: továbbra is jelen lesznek Hongkongban, és minden igyekezetükkel azon lesznek, hogy tudósítsanak onnan.

Hongkong, nemzetbiztonsági hivatal
Fotó: TASR / AP

A tervek szerint a szerkesztőség egyharmadát kitevő digitális csapat „a jelenlegi helyzet bizonytalansága miatt” jövőre költözik a dél-koreai fővárosba.

A szóvivő hozzátette, hogy

a lap munkatársainak nehézségbe ütközött a munkaengedélyük megszerzése.

Carrie Lam hongkongi kormányzó - aki korábban azt mondta,

az újságírók továbbra is szabadon végezhetik a munkájukat Hongkongban, ha az nem ütközik az új nemzetbiztonsági törvénybe

- a bejelentést egyelőre nem kommentálta.

A korábban brit koronagyarmat Hongkong 1997-ben került vissza Kínához, ám a rá vonatkozó különleges státusz miatt továbbra is az ázsiai szabad sajtó egyik központja maradt.

A kínai Országos Népi Gyűlés állandó bizottsága június 30-án szavazta meg a Hongkongra vonatkozó, széles körű bírálatokat kiváltó nemzetbiztonsági törvényt.

A törvény ellen számos külföldi kormányzat és nemzetközi szervezet emelt szót, attól tartva, hogy a jogszabály tovább gyengítheti a hongkongi autonómiát. A törvényt ellenzők úgy vélik, hogy a nemzetbiztonsági törvényre hivatkozva akár betilthatók lesznek az ellenzéki megmozdulások is.

Az új törvény kapcsán az Egyesült Államok is aggodalmának adott hangot,

Washington és Peking közt pedig idén már korábban feszültség alakult ki a média ügyében.

Májusban az amerikai belbiztonsági minisztérium határozatot hozott arról, hogy kínai újságírók legfeljebb 90 napra kaphatnak amerikai vízumot, bár ennek érvényességét kérésre meghosszabbíthatják. A szabályozás alól kivételt élveznek a hongkongi és makaói újságírók.

Ezt megelőzően

Kína márciusban visszavonta egyes, a The New York Times, a The Wall Street Journal és a The Washington Post amerikai lapok Kínában tevékenykedő újságíróinak sajtóengedélyét,

ezzel gyakorlatilag kiutasítva őket az országból. Az érintett újságírók nem tevékenykedhetnek továbbá újságíróként Hongkongban és Makaóban sem. Kína később külföldi kormányzati képviseletnek nyilvánította az említett amerikai újságokat, továbbá a Voice of America és a Time című lapokat, amelyeket Washington által irányított ügynökségeknek bélyegzett.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.