2024. május 3., 16:47

Biden újabb beszólása: Japán, India, Oroszország és Kína idegengyűlölő

Japán, India, Kína és Oroszország "idegengyűlölő" országok, mert "nem akarnak bevándorlókat".

Mit akart mondani?
Joe Biden
Fotó: TASR/AP

Joe Biden amerikai elnök alig néhány héttel azután tette ezt a kijelentést, hogy Fumio Kishida japán miniszterelnök állami látogatása alkalmával megbonthatatlannak" nevezte a Washington és Tokió közötti szövetséget.

A Fehér Ház később megpróbálta magyarázni Biden nyilatkozatát, mondván, hogy az amerikai elnök nem akarta megsérteni a megnevezett országok egyikét sem.

Az amerikai elnök a szóban forgó szavakat egy, a túlnyomórészt ázsiai-amerikai származású adományozókkal tartott találkozón mondta.

Tudják, az egyik oka annak, hogy a gazdaságunk növekszik, önöknek és sokaknak köszönhető. Miért? Mert szívesen látjuk a bevándorlókat. Nézze meg az okot - nézze, gondolja meg -, miért stagnál Kína gazdaságilag annyira? Miért van bajban Japán? Miért Oroszország? Miért India? Mert idegengyűlölőek. Nem akarnak bevándorlókat"

- idézte Biden szavait az amerikai média. Közben a CNN emlékeztetett arra, hogy Biden korábban, már márciusban is egy rádióinterjúban "idegengyűlölőnek" nevezte Japánt, Oroszországot és Kínát.

A Fehér Ház most megpróbálja elmagyarázni, hogy Biden nem a szóban forgó országokra vonatkozó becsmérlő megjegyzésnek szánta szavait, hanem tágabb értelemben az Egyesült Államok bevándorlási politikájáról beszélt.

Szövetségeseink és partnereink nagyon jól tudják, hogy Biden elnök mennyire nagyra értékeli őket, barátságukat és együttműködésüket"

- mondta John Kirby, Biden biztonságplitikai tanácsadója.

Megértik, hogy mennyire is és teljes mértékben értékelik a szövetségek és partnerségek gondolatát"

- tette hozzá.

Karin Jean-Pierre, a Fehér Ház szóvivője hasonló módon próbálta magyarázni az amerikai elnök megjegyzéseit.

Azt mondta, ha arról van szó, hogy mi kik vagyunk mint nemzet, ez a válaszunk: a bevándorlók nemzete vagyunk, hogy ez a DNS-ünkben van"

- jegyezte meg, hozzátéve, hogy az amerikai-japán kapcsolat "tartós" és "fontos".

A BBC tényszerű kontextusba helyezte Biden megjegyzéseit, és emlékeztetett, hogy míg Japánban, Indiában és Kínában viszonylag kevés a külföldön született munkavállaló, addig Oroszország nagymértékben függ a bevándorló munkaerőtől, amelynek nagy része Közép-Ázsiából érkezik.

Felhívta a figyelmet, hogy míg Japánban és Kínában lassú a gazdasági növekedés, addig Oroszország militarizált gazdasága tavaly mérsékelten fellendült az Ukrajnában zajló háború és a nemzetközi szankciók ellenére. Eközben India folyamatos növekedést mutat, és még Nagy-Britanniát is megelőzve 2023-ban a világ ötödik legnagyobb gazdasága lett - jegyezte meg a BBC.

A migráció, amelyről Biden beszélt, az idei elnökválasztás egyik nagy témája az Egyesült Államokban. Miközben soha nem látott számú migráns érkezik az Egyesült Államok déli határára, a demokrata elnök kihívója, a republikánus Donald Trump a bevándorlásellenes intézkedések radikális szigorítását szorgalmazza.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.