2022. június 6., 11:36

Az ukrán diplomácia megint csúnyán beleszállt Németországba: szégyennek nevezték, hogy Berlin nem küld nehézfegyvereket

Megint nem bír magával a kijevi diplomácia. Bár egy háborúban álló ország külügyéreitől talán elfogadható, vagy legalábbis érthető a szokatlan udvariatlanság, de hogy semmiképp sem hasznos, az egészen biztos. 

Újabb egységek érkeztek
Illusztráció
Fotó: TASR

A múltkori sértődött májas hurkás duma után megint nagyot alakított Andrij Melnik, Ukrajna Németországba rendelt nagykövete. Ezúttal történelmi szégyennek nevezte, hogy a német kormány úgy döntött, saját védelmének árán nem küld Kijevnek nehézfegyvereket. Mint ismert, Berlin nem sokkal a háború kitörése után jelentette be, hogy a hidegháború óta nem látott fegyverkezési programot indít, pár nappal ezelőtt pedig a Bundestag is jóváhagyta a több mint 100 milliárd eurós (nem elírás!) fegyverkezési programot.

Hogy perspektívába helyezzük a dolgot, Berlin évi mintegy 50 milliárd eurót költ a Bundeswehr-re, a megszavazott 100 milliárdot a tervek szerint öt év alatt költenék el. Ezzel Németország az elsők között teljesítheti a NATO által elvárt, a GDP legalább 2%-át kitevő hadikiadási mutatót.

Melnik vasárnapi tirádájában cinikusnak és szégyenletesnek nevezte Berlin hozzáállását, amiért Németország még régi, kiszuperált haditechnikát sem hajlandó átadni az ukránoknak. A nagykövet közösségi oldalán egyenesen azt írta, Németország hozzáállása 

szégyen, amely bevonul a történelembe.

A kirohanás minden bizonnyal összefüggésben áll Ruszlan Stefancsuk ukrán házelnök pénteki németországi látogatásával. Stefancsuk a hírek szerint azért utazott Berlinbe, hogy nehézfegyverek szállításáról egyeztessen a német védelmi miniszterrel. A találkozó előtt már arról írt az ukrán sajtó, hogy Stefancsuk akár tengeralattjárókat(!), sőt modern Leopárd harckocsikat és Marder páncélozott gyalogsági harcjárműveket is hozhat magával Berlinből.

Bár a német sajtó egyelőre nem számolt be részletesen a találkozó eredményeiről, Melnik újabb kirohanásából sejteni lehet, az ukrán házelnök nem járt sikerrel Németországban, hiába találkozott, illetve találkozik Olaf Scholz kancellárral és Frank-Walter Steinmeier köztársasági elnökkel is.

Stefancsuk pár napja interjút adott egy német médiumnak, amelyben arról beszélt, Ukrajna nem hajlandó feladni saját területi integritását, így nem csak az oroszok által február 24-e óta elfoglalt területekről nem hajlandóak lemondani, de a Krímet, sőt, a két szakadár köztársaság területét is visszafoglalják Oroszországtól.

Hogy újabb német fegyverekkel vagy azok nélkül, egyelőre nem tudni, mindenesetre az elmúlt napokban nem csak az Amerikai Egyesült Államok, de a hétvégén már Nagy-Britannia is jelezte, nagyobb hatótávolságú rakétarendszereket küldenek az ukrán hadseregnek, amennyiben Kijev garantálja, hogy orosz területre nem lőnek át velük. 

A német hozzáállás

Bár Kijev részéről folyamatos kritika éri a német kormányt, amiért a britekhez és az amerikaiakhoz képest "kevesebb" segítséget nyújt, a kép nem ennyire fekete-fehér. Éppen múlt hét szerdán jelentette be a német kancellár, hogy Berlin újabb légvédelmi fegyvereket küld az ukrán frontra. Hiába tehát Melnik állandó és már-már fárasztó kritikája, Németország valóban segít az ukránokon. 

Scholz, miután a Bundestagban ellenzéki képviselők felelősségre vonták a szerintük elégtelen segítség miatt, elmondta, Németország eddig több mint 15 millió lőszert, mintegy százezer kézigránátot és ötezer tankelhárító aknát szállított le az ukránoknak, a következő hetekben pedig megérkezhet a modern IRIS-T rakétaelhárító rendszer is. 

Más kérdés, hogy az ukránoknak ez sem elég!

A berlini nagykövet az elmúlt hetekben vagy tucatszor kritizálta élesen a német kormányt és különösen Olaf Scholzoz. Ezek némelyike kifejezetten személyeskedő, már-már primitív megszólalás volt.

"Sértődött májas hurka"

Andrij Melnik a berlini ukrán nagykövet neve azt követően vált ismertté, hogy sértődött májas hurkának nevezte a német kancellárt, amiért az "időszerűtlennek" nevezte néhány hete ukrajnai látogatását. Időközben az ukrán diplomácia a német köztársasági elnöknek is beszólt, ugyanis miután Scholz jelezte, hogy ő nem, de az államfő, Frank-Walter Steinmeier elmenne Kijevbe, az ukránok egyszerűen visszamondták a meghívást, mondván, Steinmeier a múltban túl szoros kapcsolatokat ápolt az orosz rezsimmel. 

Melnik, csuda tudja milyen indíttatásból, gyakorlatilag állandó harci helyzetben végzi tevékenységét, bő kétezer kilométerre mindenféle harci cselekménytől. Nevezte már seggfejnek a Bundestag külügyi bizottsági elnökét, utasított kussolásra ellenzéki és kormánypárti képviselőket, sőt egyszer közölte, ő nem csak nagykövetként van jelen Németországban, hanem fegyverkereskedőként is.

Indulata talán annak tudható be, hogy ez irányú feladatait minden jel szerint egyelőre sikertelenül látja el.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.