magyar7 25
A férfiasságtól az apaságig, az égszakadástól Gvadányi és Juhász Gyula Szakolcájáig
Magyar7 - 25. száma
2024. június 4., 19:01

Az ukrán-amerikai kapcsolatok mélypontra süllyedtek

Közeleg az amerikai-ukrán biztonsági paktum aláírása, annak ellenére, hogy az amerikai-ukrán kapcsolatok a legalacsonyabb szinten vannak az Ukrajna elleni orosz fegyveres agresszió 2022 februári kezdete óta. 

Te nem figyelsz rám!
Volodimir Zelenszkij és Joe Biden
Fotó: X (Twitter)

A megállapodás aláírására a Financial Times forrásai szerint június közepén, a G7-ek olaszországi találkozójának alkalmából kerülhet sor, közvetlenül az ukrajnai békecsúcs kezdete előtt, amelyet Svájcban tartanának.

Távolabb vagyunk egymástól, mint a háború kezdete óta bármikor. Nagyon-nagyon feszült a helyzet"

- idézett egy Volodimir Zelenszkij elnök által kinevezett magas rangú ukrán tisztviselőt a Financial Times. Ennek számos oka van - de a legutóbbi az, hogy Kijev elkeseredett amiatt, hogy az Egyesült Államok legfelsőbb vezetése nem támogatja az Ukrajnával kapcsolatos békecsúcsot.

Ukrajna emellett még mindig "neheztel" amiatt, hogy a kongresszus hat hónapig késlekedett az amerikai katonai segélyek jóváhagyásával, ami jelentősen meggyengítette Ukrajna harctéri pozícióját. Kijev szintén elégedetlen azzal, hogy a júliusi washingtoni csúcstalálkozón várhatóan langyos lesz a hozzáállás Ukrajna jövőbeli NATO-tagságával kapcsolatban. A szállított fegyverek használatára vonatkozó amerikai korlátozások szintén problémát jelentenek.

Washingtont a maga részéről nagyon felzaklatta a két orosz nukleáris korai előrejelző radarrendszer elleni közelmúltbeli ukrán támadás, attól tartva, hogy ez provokálhatja Moszkvát és tovább eszkalálhatja a háborút.

A Financial Timesnak több ukrán kormánytisztviselő és diplomata elmondta, hogy a kapcsolatoknak nem tett jót Zelenszkij döntése, hogy idén februárban elbocsátotta Valerij Zaluzsnyijt, a hadsereg főparancsnokát, valamint Olekszandr Kubrakov infrastrukturális minisztert a múlt hónapban. Mindkét férfi nagy tiszteletnek örvendett, és szoros munkakapcsolatot ápolt az amerikai és az uniós tisztviselőkkel.

Összesen negyven ország, köztük a Cseh Köztársaság, írt alá kétoldalú biztonsági megállapodásokat Ukrajnával, mintegy ellenszolgáltatásként azért, hogy a harcok sújtotta ország tagja lehessen az Észak-atlanti Szerződés Szervezetének.

Május 30-ig Ukrajna 15 ilyen megállapodást írt alá, amelyekben az országok csak erre az évre legalább 26 milliárd dollár katonai és pénzügyi támogatást ígérnek Kijevnek. A legutóbbi aláírásokra pénteken került sor, Svédországgal és Norvégiával - írja a Reuters.

A megállapodás részeként Svédország két ASC 890 típusú felderítő repülőgépet biztosít Ukrajnának, amelyek kulcsfontosságúak a beérkező rakéták és drónok, valamint a légi és tengeri célpontok azonosításában, továbbá páncélozott lánctalpas személyszállító járműveket is átadna.

Több fontos megállapodás, köztük a nem európai államokkal - például Japánnal - kötött megállapodások még váratnak magukra - jelentette az ukrán Jevropejszka Pravda (JP). Közeleg a megállapodás Lengyelországgal és a Cseh Köztársasággal is.

Az ukrán partnerek a kétoldalú megállapodásokban általában 10 éves támogatásra vállalnak kötelezettséget. Egy elhúzódó háború hátterében ez azért fontos, mert aláássa Oroszország azon várakozását, hogy Ukrajnának gyorsan elfogy a levegője - jegyezte meg a JP.

Gyakorlatilag e megállapodások végrehajtása megerősíti Ukrajna katonai képességeit, és növeli a NATO hadseregeivel való interoperabilitását.

Bár az egyes államokkal kötött megállapodások némileg eltérnek egymástól, a G7-ek által jóváhagyott általános keret magában foglalja a biztonsági segítségnyújtást és a modern katonai felszerelések szárazföldi, légi és/vagy tengeri biztosítását (minden állam külön-külön szabályozza), valamint az ukrán védelmi ipar fejlesztéséhez nyújtott segítséget, az ukrán fegyveres erők képzését, a hírszerzési információk megosztását, a kibervédelem és az ellenálló képesség támogatását, valamint a hibrid fenyegetések elleni védekezést.

Az aláíró országok azonban politikai, nem pedig jogi kötelezettségeket vállalnak. A megkötött megállapodásokat nem kell ratifikálni.

Amint arra a Jevropejszka Pravda is rámutat, Ukrajnának nincs sok választása a kérdésben. A nyugati államokkal kötött kétoldalú biztonsági megállapodások nem jelentenek alternatívát Ukrajna NATO-tagságára (amelyet jelenleg nem ajánlottak fel az országnak). Kijevnek csak azt a lehetőséget kínálják fel, hogy rendelkezik ezekkel a megállapodásokkal vagy nem.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.