2024. augusztus 6., 12:03

Az Izrael elleni háborúra való felkészülés a tetőfokára hágott. Irán légvédelmi rendszereket kap Oroszországtól

Irán fejlett légvédelmi rendszereket (ADS) kért Oroszországtól az Izraellel való konfliktusra való felkészülés jegyében. A The New York Times arról számolt be, hogy két magas rangú iráni tisztviselő, köztük a Forradalmi Gárda egyik tagja nemcsak megerősítette a kérést, hanem azt is elmondta, hogy Oroszország már eleget tett a kérésnek.

Mi lesz még ebből?
Szergej Sojgu és Mohammad Bagheri vezérőrnagy
Fotó: TASR/ma7

Az Oroszország és Irán közötti kölcsönös katonai segítségnyújtás volt a fő témája Szergej Sojgu volt orosz védelmi miniszter és az orosz Biztonsági Tanács titkára teheráni találkozójának.

A lap azt írta, hogy

Oroszország már megkezdte a fejlett radarok és légvédelmi berendezések szállítását".

Mindkét forrása névtelenséget kérve mondta ezt, mert nem jogosultak nyilvánosan beszélni a témáról.

Sojgu találkozott az új iráni elnökkel, Massoud Pesekhian-nal is. Az iráni elnök elítélte a Hamász palesztin terrorista mozgalom politikai vezetője, Iszmail Haníje meggyilkolását, és kijelentette, hogy Irán "reagálni fog" a bűncselekményre, de "nem törekszik a térségben kialakult válság kiterjesztésére".

Sojgu jelezte, hogy érdeklődik a politikai és gazdasági kapcsolatok bővítése iránt, és hozzátette, hogy Oroszország kész "teljes körű együttműködésre" Iránnal a regionális kérdésekben

- közölte a Háborút Tanulmányozó Intézet (ISW).

Az iráni televízió is bemutatta Sojgu találkozóját Mohammad Bagheri iráni vezérkari főnökkel, ahol a két fél melegen üdvözölte egymást. Ezt követően négyszemközti megbeszélést folytattak, végül pedig részt vettek egy nagyobb körű beszélgetésen, ahol az orosz delegáció más tagjai és iráni katonai tisztségviselők is jelen voltak.

Készek vagyunk a teljes körű együttműködésre Iránnal a regionális kérdésekben"

- ismételte meg Sojgu, aki teheráni látogatása során támogatását fejezte ki a Hamász terrorista mozgalom politikai vezetőjének meggyilkolása miatt Izrael ellen indított iráni fellépéssel kapcsolatban.

Bagheri közölte Sojgu-val, hogy a nemzeteik közötti kapcsolatok "mélyek, hosszú távúak és stratégiai jellegűek", és az új iráni kormány alatt bővülni fognak.

Az ISW szerint Sojgu nyilvánvalóan kitért az iráni megtorlásnak a szíriai orosz bázisokra gyakorolt lehetséges hatására is.

Az Iráni Forradalmi Erők médiaorgánuma, a Defa Press hétfőn honlapján közzétette a lehetséges izraeli polgári és katonai célpontok listáját.

Nyolc katonai támaszpont, köztük légi bázisok, három polgári repülőtér (Ben Gurion, valamint a haifai és a ramoni nemzetközi repülőtér), továbbá Eilat, Asdod és Haifa kikötői. Ott van még a védelmi minisztérium Tel-Avivban, a miniszterelnöki hivatal és a Knesszet épülete Jeruzsálemben, négy gázmező és öt erőmű.

Az ISW szerint lehetséges, hogy a célpontok valósak, de lehet, hogy ez csak egy lista, amelynek célja, hogy pánikot keltsen az izraeli civilek körében, és arra kényszerítse az izraeli légvédelmet, hogy több célpont védelmére összpontosítson, hogy megossza erejét.

A New York Times megjegyezte, hogy Oroszország nehéz helyzetben van. Miközben gazdasági és kulturális kapcsolatai vannak Izraellel, ahol sok orosz zsidó él, Moszkva nem engedheti meg magának, hogy elutasítsa Irán kérését, mert Teherántól kapja a Shahid 131/136 típusú drónokat.

Ha az irániak légvédelmet kérnek az oroszoktól, akkor a chippjeikkel fizetnek"

- mondta Colin P. Clarke, a Soufan Group biztonsági tanácsadó cég politikai és tanácsadói igazgatója.

A kérdés az, hogyan fogják megbékíteni Teheránt anélkül, hogy tönkretennék az Izraellel való kapcsolatukat"

- tette hozzá.

Irán úgy döntött, hogy megtámadja Izraelt - jelentette be Jiszráel Katz izraeli külügyminiszter, hozzátéve, hogy a hírt Szijjártó Péter magyar külügyminiszteren keresztül kapta. 
Szijjártó közvetlenül hívta fel Kátzot, hogy a készülő támadásról szóló információt Ali Bagheri megbízott iráni külügyminiszter közölte vele.

A Jerusalem Post szerint mind Irán, mind Izrael - amely nem zárta ki a megelőző támadást egy iráni csapás megakadályozására - erős diplomáciai nyomás alatt áll, hogy elkerüljenek minden olyan további katonai akciót, amely közvetlen háborút robbanthat ki az iszlám köztársaság és a zsidó állam között.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.