Az EP elfogadta az EU 2024-es költségvetését
Az Európai Parlament strasbourgi plenáris ülésén elfogadta az Európai Unió 2024-es költségvetését, melynek teljes összege 189,4 milliárd euró kötelezettségvállalás, a kifizetések összege pedig 142,6 milliárd eurót tesz ki - tájékoztatott az uniós parlament szerdán.
A 519 igen szavazattal, 79 ellenszavazat mellett és 30 tartózkodással elfogadott jövő éves uniós költségvetésben az EP-képviselők 666,5 millió euróval megnövelték az ukrajnai háború következményeinek és a globális kihívások kezeléséhez, valamint a fiatalok, köztük a fiatal gazdálkodók támogatásához elengedhetetlen programok és szakpolitikák finanszírozását. Emelték emellett a koronavírus-járvány utáni helyreállítást segítő programok finanszírozását, az antiszemitizmus elleni küzdelmet és a zöld átmenetre irányuló erőfeszítések megerősítését szolgáló programok költségvetését is.
Az EP-képviselők szerint az Európai Unió Tanácsában várhatóan az év végéig megállapodás születik az EU hosszú távú költségvetésének (MFF) félidős felülvizsgálatáról. Ez várhatóan - mint írták - megnyitja az utat a 2024 elején az Európai Bizottság által javasolt költségvetés-módosítás keretében tervezett jelentős kiegészítő előirányzatokhoz. Célja, hogy középtávú támogatást nyújtson Ukrajnának, növelje a rugalmasságot és a válságkezelési képességeket, megerősítse az EU stratégiai autonómiáját, és fokozza az uniós erőfeszítéseket olyan területeken, mint a migráció és a külpolitika - emlékeztetett az uniós parlament.
A Fidesz európai parlamenti képviselőcsoportja az MTI-hez eljuttatott közleményében kijelentette: a szavazás eredménye igazolta, hogy "Magyarországnak megint igaza lett", azaz megoldható a 2024-es uniós költségvetés finanszírozása a többéves pénzügyi keretterv módosítása nélkül is.
- fogalmaztak.
A közlemény Deli Andort, a Fidesz EP-képviselőjét idézte, aki elmondta: a jelenlegi nehéz gazdasági helyzetben a kiszámíthatóság került veszélybe azzal, hogy az uniós parlament baloldali többségének eredeti tárgyalási pozíciója az éves költségvetés elfogadását a többéves keretköltségvetés felülvizsgálatához kötötte. A képviselő szerint a tárgyalások során Magyarország álláspontja mindvégig az volt, hogy az éves költségvetés nem lehet túsza az MFF felülvizsgálatának. Az, hogy a tárgyaló feleknek végül a szokásos határidőben sikerült megállapodniuk a 2024-es költségvetésről azt bizonyítja, hogy a magyar álláspont volt a helyes. Az EP baloldali nyomásgyakorlási taktikája pedig elbukott - emelte ki.
A képviselőcsoport emlékeztetett: Magyarország miniszterelnöke a tagállamok többségével együtt többször kinyilvánította, hogy az Európai Bizottság többéves pénzügyi keretterv felülvizsgálatára vonatkozó javaslata kidolgozatlan, komoly tárgyalásra alkalmatlan.
- fogalmaztak.
Az Európai Bizottság eközben további 50 milliárd euróval akarja támogatni Ukrajnát. Mivel ez az összeg a jelenlegi uniós költségvetésben nem áll rendelkezésre, a tagállamoktól akarnak plusz forrásokat "kicsikarni" - tették hozzá.