2023. május 26., 15:36

Amerikai vezérkari főnök: az F-16 nem csodaszer

Az elmúlt két hétben minden égi hír az F-16 vadászgépek Ukrajnába küldéséről szólt. Az amerikai vezérkari főnök szerint azonban ez nem fog fordulópontot hozni a két ország közti erőviszonyokban.

Egy amerikai F-16, Irak felett
Egy amerikai F-16, Irak felett
Fotó: Wikipedia

Reálisan hónapokba fog telni, mire az ukrán pilótákat átképzik az F-16 vadászgépek kezelésére, illetve a gépek fizikai mivoltukban is leszállhatnak valamelyik ukrajnai katonai repülőtéren. De ha az ukránoknak annyi légi győzelmük lesz majd, ahány nyilatkozat született már az F-16-osokról, nem a határig, de legalább az Urálig fogják visszaszorítani az oroszokat. A nagy nyilatkozatzajban azért olykor elhangzanak józan hangok is.

Legutóbb Mark Milley, az Egyesült Államok Fegyveres Erői Egyesített Vezérkarának főnöke figyelmeztetett: csodát azért ne várjunk attól, hogy néhány (egyébként 45 éves) vadászgépet Ukrajnába küldenek.
Az Ukrán Fegyveres Erők negyedik generációs F-16-os harci repülőgépekkel való ellátása nem jelent majd fordulópontot az Ukrajna és Oroszország közötti erőviszonyokban. Az F-16-osok nem "varázsfegyverek", és hatalmas gazdasági befektetést igényelnek, logisztikai szempontból is"

– magyarázta a tábornok.

Milley az ukrajnai védelmi kapcsolattartási csoporttal tartott telekonferenciát, ezt követően tartott a Pentagonban sajtótájékoztatót, melyen emlékeztetett arra a tényre: Oroszországnak ezer negyedik generációs vadászgépe van.

Egy CNN-en megjelent elemzés szerint Ukrajna 200 F-16 vadászgépet kért. De hogy valójában mennyit fog kapni, arról egyelőre nincs hír.

Milley a mai sajtótájékoztatón emlékeztetett, a légtér feletti ellenőrzés megszerzéséért folytatott küzdelemhez nagy mennyiségű negyedik és ötödik generációs vadászgépre lenne szükség. Ezért költséghatékony lépésnek nevezte, hogy a szövetségesek számos modern légvédelmi rendszerrel erősítették meg Ukrajna légvédelmét. Az F-16 ugyanis drága mulatság.

Tíz F-16-os egymilliárd dollárba kerül, a karbantartási költség pedig további milliárd dollár. Kétmilliárd dollárról beszélünk 10 repülőgépre"

- magyarázta a tábornok, hangsúlyozva, hogy ha az Egyesült Államok vadászrepülőgépeket küldött volna Kijevbe, gyorsan kimerítették volna a rendelkezésükre álló pénzeszközöket anélkül, hogy garantálnák volna Ukrajna harci képességeinek jelentős növelését. "A hadviselésben nincsenek csodafegyverek, az F-16-osok nem, és semmi más" – tette hozzá.

A CNN megszólaltatott egy aktív F-16 vadászpilótát, aki névtelenséget kérve nyilatkozott. Úgy fogalmazott, a gépekkel kapcsolatban talán már túlzó elvárásokat fogalmaznak meg.

Arra a kérdésére válaszolva, hogy az F-16 különbséget teremt-e: nem"

– mondta.

Arról, hogy az ukrán pilóták kiképzésével mi a helyzet, ebben a cikkünkben írtunk.

Úgy gondolom, hogy három hónap alatt meg lehet tanítani egy ukrán pilótát F-16-ossal való repülésre"

– mondta Peter Layton, a Griffith Asia Institute elemzője, az Ausztrál Királyi Légierő korábbi tisztje a CNN-nek. Amivel viszont a laikusok nem számolnak, a gépeknek karbantartásra is szükségük van. A javító-karbantartó személyzet megfelelő kiképzése pedig tovább tart, mint a pilótáké.

A Kongresszusi Kutatási Szolgálat (CRS) lehetséges F-16-os transzfereiről szóló márciusi jelentése szerint  „a karbantartó személyzet képzése hónapokig vagy évekig tarthat, a kívánt jártassági szinttől függően”. Az amerikai légierőnél például, ahhoz, hogy egy karbantartó teljes képesítést szerezzen, 133 napos képzést követően egy év munkatapasztalatra is szüksége van. Háborús körülmények közepette ennyi idő bizonyosan nem áll rendelkezésre.

A cikk elején Mark Milley vezérkari főnököt idéztük. Rajta keresztül hadd villantsuk fel a virtuális térben zajló (dez)információs háború eszközeit is.

Milley sajtó
A féléves nyilatkozat, újramelegítve
Fotó:  Pravgyivosztyi Telegram-csatorna

Az orosz közösségi médiában terjed egy bejegyzés, mely szerint Milley azt mondta: rövid távon nem tűnik megvalósíthatónak, hogy Ukrajna visszafoglalja a megszállt területeket. A videót egy sajtótájékoztatóval illusztrálják, melyen valóban a vezérkari főnök beszél, a védelmi miniszter oldalán. A videónak azonban nincs hangja, ami gyanakvásra adhat okot.

Mark Milley  valóban mondott ilyent, de 2022. november 16-án, azóta eltelt fél év. Azonban – talán a Frunze rakparton? – valakik úgy gondolták, jó lesz az most is. Ezért tehát legyünk kritikusak a háborúval kapcsolatos információk befogadása során.

milleynov16
Fotó:  Szabad Európa

Kapcsolódó cikkeink

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.