A kőolaj illata?
Venezuelában kedden szabadon engedték a Citgo amerikai székhelyű kőolajipari vállalat korábban őrizetbe vett egyik vezetőjét - közölte egy ügyvéd.
Jesus Loreto az AFP francia hírügynökségnek azt mondta, megerősítheti Gustavo Cardenas szabadulását. A vele egy időben, korábban őrizetbe vett öt társa továbbra is őrizetben marad - tette hozzá.
Az Egyesült Államok, amely nem ismerte el Maduro elnök 2018-as újraválasztását, megpróbálta eltávolítani őt a hatalomból azzal, hogy egy sor szankciót vezetett be Venezuelával szemben, beleértve a venezuelai olaj amerikai importjára vonatkozó embargót. A 2019-es szakítás előtt az Egyesült Államok volt a venezuelai nyersolaj fő vásárlója, ami a latin-amerikai ország bevételeinek több mint 90 százalékát jelentette.
Cardenas szabadon bocsátásának feltételei nem ismertek. A venezuelai igazságszolgáltatás februárban megerősítette a Citgo tagjai ellen kiszabott, 13 évig és hét hónapig terjedő börtönbüntetéseket. A legsúlyosabb büntetést José Angel Pereira Ruimwykra, a Citgo volt elnökére mérték, akit sikkasztásért 13 év börtönnel és kétmillió dolláros pénzbüntetéssel sújtottak.
A vállalat embereit tavaly áprilisban házi őrizetbe helyezték, amit Maduro elnök a Washingtonnak tett jószolgálati gesztusnak tekintett. Október 16-án azonban ismét bebörtönözték őket, miután Alex Saab kolumbiai üzletembert, Maduro közeli munkatársát, akit az amerikai igazságszolgáltatás pénzmosással vádol, a Zöld-foki szigeteken kiadták az Egyesült Államoknak.
Nicolás Maduro venezuelai elnök követét 2020 júniusában fogták el a szigetországban, ahol az Iránba tartó repülőgépe leszállt üzemanyagot vételezni. A venezuelai kormány emberrablásnak minősítette Saab kiadatását és válaszul felfüggesztette a belpolitikai válság rendezése érdekében az ellenzékkel folytatott tárgyalásokat.