Zemplénben ismét pusztít az afrikai sertéspestis
Néhány nap híján épp egy éve, július 25-én jelent meg a sertéspestis a bodrogközi Őrösben. Előbb a házi sertések között pusztított, majd augusztus 12-én az első fertőzött vaddisznót is megtalálták. Most a fertőzés szintén egy bodrogközi faluban, Ágcsernyőben ütötte fel a fejét, egy családi háztájiban. Két, saját fogyasztásra nevelt állatról van szó. A sertések lázasak lettek, nem ettek, végül rövid időn belül el is pusztultak. A július 7-én vett minta a tetemekből egyértelművé tette az afrikai sertéspestis visszatérését. Legutóbb 2019 augusztus 19-én találtak Szlovákiában fertőzött házi sertést, azóta csak vaddisznók fertőződtek meg.
Hogy némi információt is adjunk Ágcsernyőről:
Megkérdeztük a település polgármesterét a részletekről. Jámbor László elmondta, hogy
Múlt év decemberében Szlovákiát az Európai Bizottság törölte a veszélyeztetett országok sorából, ám július 10-én mindez megváltozott. A zólyomi székhelyű nemzeti referencia laboratórium a fertőzést megerősítette, Szlovákia pedig mindezt jelentette az Európai Bizottságnak, az EU- tagállamainak, illetve a párizsi székhelyű Nemzetközi Epizootikai Hivatalnak.
A fertőzés az elmúlt egy év alatt 4 járásra terjedt ki: Tőkerebes, Nagymihály, Kassa-vidék és Kassa.
Szlovákiában ezalatt ösztönözték a vaddisznók intenzív kilövését, a vadászok és az állatorvosok aktívan figyelték a helyzet alakulását, Zólyomban pedig folyamatosan elemezték a mintákat.
A minisztérium szerint a legújabb eset valószínűleg emberi mulasztás eredménye, a megelőző intézkedések be nem tartásából fakadhat. /pl. minden tenyésztőnek regisztrálnia kell, csak ellenőrzött, ismert helyről ajánlott a malacok vásárlása/ A tárca azt sem tartja kizártnak, hogy a fertőzött területről zöldségekkel, gyümölcsökkel, sőt akár a takarmánnyal is behurcolható a betegség.
A vírus tünetei a házi sertés esetében: étvágytalanság, bágyadtság, gyengeség, bizonytalan mozgás, magas láz (40,5-42 °C), vérzések a bőrön, a bőr vöröses-lilás elszíneződése, hányás, véres-habos orrfolyás, vércsíkos vagy véres hasmenés.
A tünetek előfordulását, a sertés elhullását az állattartó köteles haladéktalanul bejelenteni az állatorvosnak.
A megelőzéssel kapcsolatosan fontos megjegyezni:
Ne vásároljunk sertéseket ismeretlen személyektől, a megvásárolt példányokat kb. egy hónapig különítsük el a többiektől! A sertések tartási helyét rendszeresen takarítani és fertőtleníteni kell! Tilos élelmiszerhulladékokkal /„konyhamoslék/ etetni a sertéseket!