2023. június 14., 21:35

Illatos, édes…, és nagyon finom

A kora nyár vitathatatlanul legpompásabb csemegéjének számít az illatos, vérpiros, napfény érlelte eper.

Osztényi Gabika háromgenerációs kertész, a nemeskajali eperföld szíve-lelke
Osztényi Gabika háromgenerációs kertész, a nemeskajali eperföld szíve-lelke
Fotó: Horváth Szomolai Andrea

A Szedd magad eperföldek a régi világok hangulatát idézik, rengetegen indulnak epret bengészni, bengézni, böngészni, vagy mezgerelni… Évekkel ezelőtt fedeztem fel a nyári szezon nyitásának egyik legjobb szórakozását a nemeskajali Szedd magad eperföldön.

Fantasztikus érzés belélegezni az eperbokrok és a sorok között elterülő szalma összekeveredett illatát, nézni és kóstolni a pirosan mosolygó epret, amely jó időjárási viszonyok esetén akár öklömnyire is megnő. 
A Szedd magad mozgalom

A Szedd magad eperföldön az a jó, hogy az ember zsákmánygyűjtés közben akármennyit ehet az illatos termésből, és miközben jár a keze, a szomszédos sorokban gyűjtögetőkkel is szóba elegyedhet. Természetesen a téma ilyenkor mindig az eper. Az asszonyok megbeszélik, ki mit készít majd a leszedett gyümölcsből, régi családi eperlekvár- vagy süteményrecepteket lehet megtudni, esetlegesen jól működő praktikákat arról, hogyan lehet a leghatékonyabban lefagyasztani a nyár eleji gyümölcsöt. 

A Szedd magad eperföldek iránti nagy érdeklődés öt évvel ezelőtt kezdődött a Mátyusföldön. Mára úgy „kinőtte magát” a lehetőség, hogy sok eperföldön a reggeli nyitást követően alig egy órával már nincs érett termés, amit le lehetne szedni. Ügyesnek, gyorsnak és korán kelőnek kell tehát lennie annak, aki friss, hazai epret szeretne. 

A nemeskajali eperföldet gyermeknapon, június elsején nyitották meg a nyilvánosság előtt. Két hektáron lehet epret szedni a Galántai járásban fekvő falu kertészetében, ráadásul új a telepítés. Tavaly ültettek be egy hektárt a Clery fajtából, tavalyelőtt pedig egy másik hektárt a Jolly fajtából. Mindkét palántatípus Olaszországból származik, magyarázta Osztényi Gabriella „háromgenerációs” kertész, a kertészet tulajdonosa.

A Jolly kicsit később terem, az íze viszont mindkét fajtának nagyon finom. Sokféle epret kóstoltam, de nekünk ez a kettő jött be úgy igazán. A nagy érdeklődésből arra következtetek, az embereknek is ízlik. Sokan mondták, hogy a környéken ezek a legjobb ízű eprek.

A nemeskajali eperföldet a sorok között szalma borítja, az öntözést alulról, öntözőrendszerrel oldják meg. A jó epertermés egyik feltétele a szép májusi idő, ami ugye idén elmaradt, rendkívül esős, hideg május volt, kevés napsütéssel.

A májusi időjárással nem is volt olyan nagy gond

– mondja meglepetésemre Gabika.

Rosszabb volt a március, amikor 1-2 nap volt plusz húsz fok is, beindultak a növények, majd az egyik hajnalra mínusz hat fok lett. Az eper első virágai elfagytak. Az idén emiatt csaknem harminc százalékkal kevesebb eper termett. 
Nem emeltek árat

Annak ellenére, hogy kisebb terméshozamra számítanak, nem emelték meg az eper árát.  Tartva a tavalyi árat tehát idén is 2,80 eurót kérnek egy kilo-gramm eperért a Gabika Kertészetben. 

Emelhettünk volna árat, de nem tettük. Ez annak is köszönhető, hogy a tápszer beszállítónk szólt, mennek fel az árak, így időben meg tudtuk venni a szükséges tápanyagokat. A csallóközi régióban és Érsekújvár környékén emelkedtek is az árak, de itt, a Mátyusföldön meglepő módon vannak földek, ahol még a tavalyinál is olcsóbban adják az epret. 

Az eper gondozásával nincs nagy gond a kertész szerint, a problémát leg-inkább a gyom okozza, amely a bő esőzés hatására gyorsan nő. 

Négykézláb szoktuk végiggyomlálni a két hektárt, és mégis nő. Túltápozni az epret nem kell, 2-3 fajta tápot használunk azért, hogy nagyobb legyen a hozam, de se gyomirtót, se különböző permetező szereket nem használunk. Igyekszem bio irányba menni a termeléssel

– hangsúlyozta Osztényi Gabriella. 

Egyre népszerűbb a lehetőség, hogy az ember maga szedheti le a termést, annyit és olyat, amennyit és amilyet szeretne. A kertész azt tapasztalta, hogy a két koronavírus-járvánnyal sújtott évben vált igazán népszerűvé a lehetőség, hiszen az emberek örültek, hogy végre kiszabadultak a lakás fogságából. 

A Gabika Kertészetnek az elmúlt években kétszer is sikerült a Baross-pályázaton nyerni, és öntözőberendezésre, illetve kistraktorra költötték a támogatást. Miután az eper leterem, fokhagymát, csemegekukoricát és karfiolt árulnak majd. Ezeket a növényeket is több hektáron termesztik, odafigyelve a jó mátyusföldi termőföld adta lehetőségekre.
 

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.