lapajánló
Sodródó magyar szavazók, a 30 ezüst ára és a lélek csillanása
Magyar7 - 17. száma
2019. december 22., 16:37

Gondban az európai hízottmáj-ágazat

Túltermeléssel küzd az európai hízottmáj-ágazat, ami csökkenti az átvételi árakat. A fogyasztói árak mégsem változnak, vagyis a kereskedelem nem tudja gyorsan értékesíteni a többletet – írt a témáról a magyarmezőgazdaság.hu. A kedvezőtlen tendenciákat sokan még mindig a 2 évvel ezelőtti madárinfluenza-járvány utóhatásának tulajdonítják.

2017-ben a kór alaposan megtépázta az európai baromfiágazatot, és a víziszárnyas-szektort érintette a legsúlyosabban. Az állományritkítás és más járványvédelmi intézkedések költségei és az exportlehetőségek bezárulása egyaránt komoly károkat okoztak.

A helyzet azóta valamelyest rendeződött, 2018-ra a pecsenyekacsa- és a hízottkacsa-termelés, illetve a libatermelés is utolérte magát, a volumene a madárinfluenza előtti állapotokat tükrözte. Idén pedig – a jelek szerint – ezt is felülmúlta az ágazat összeurópai szinten.

A madárinfluenza miatti hirtelen állománycsökkenés az árak jelentős emelkedését eredményezte, a hízott máj is az addiginál drágábban kerülhetett piacra. A rendeződés óta ezért mindenki igyekezett bővíteni a kapacitásait, hiszen senki sem akart lemaradni a jó árak jelentette piaci lehetőségről. Ennek érdekében Franciaország és Magyarország is növelte termelését – előbbi kacsa-, utóbbi libamájban erős szereplő. Csakhogy a magasabb ár visszafogta a keresletet is.

Most tehát az a helyzet, hogy a piacon túlkínálat lett, a kereskedelmi szereplők ugyanakkor vonakodnak a fogyasztói árat érdemben csökkenteni, pedig azzal rendeződhetne a helyzet.

Magyarország komoly szereplőnek számít a hízott máj világpiacán.

A magyar termelés csak libamájból évi 2 ezer tonna körül alakul, ezzel az elit csemege legnagyobb termelőjének számít a világban.

A világ hízottlibamáj-termelésének nem kevesebb, mint 80 százalékát ma is Magyarország állítja elő, és ennek túlnyomó része exportra kerül.

A világon egyedül Magyarország állít elő érdemi mennyiségű libamájat, a hízott máj előállításával korábban foglalkozó országok többsége áttért kacsamájtermelésre. Ennek magyarázata, hogy kacsamájat sokkal egyszerűbb és főleg olcsóbb előállítani, ráadásul iparszerű technológiával lehetséges.

libamáj
A ’80-as évek elején a franciák a házikacsa és a pézsmaréce keresztezésével létrehoztak egy sokkal szaporább és olcsóbb hús- és májtermelő hibridet, a mulardot, és hozzá az iparszerű termelést lehetővé tévő technológiasort. A fejlesztés bevált, ezért mára Franciaország is nagy hízottmáj- előállítónak számít – csakhogy ott már a kacsamáj dominál.

A mostani túltermelés közepette minden piaci szereplő, így a magyarokon kívül a francia ágazat is nagy nehézségekkel küzd. Tekintve azonban, hogy a kacsa esetében alacsonyabbak a hízottmáj-előállítás költségei, Franciaország, illetve az ottani termelők valószínűleg könnyebben átvészelik ezt a nehéz időszakot

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.