2018. szeptember 26., 12:45

Bugárnak magyarázatot kellene adnia milliós vagyonára

Bugár, akiről az aláírásgyűjtő bizottságának elnöke, Rudolf Chmel azt állítja, hogy „nem magyarként indul a szlovákiai államfőválasztáson”, azt mondja, olyan államfő szeretne lenni, aki összeköt, meg hogy megérett az idő arra, hogy a szlovákok akár egy magyart is megválasszanak államfőnek.

Bugár Béla
Fotó: Sme.sk

 A „Miért?” munkacímmel elindított kampányát beharangozó sajtótájékoztatón Bugár kijelentette, a kellemetlen kérdésekre is kész válaszolni. Kezdhetné mindjárt azzal, hogy megválaszolja a kérdést: hogyan jutott a milliós vagyonához, jelentette ki Dag Daniš, az Aktuality.sk honlapon.

Bugár Béla 28 éve a politikából él mint parlamenti képviselő. A vagyonviszonyai azonban nem éppen ennek megfelelően, sokkal inkább Mečiarék vagyoni viszonyaihoz hasonlatosan alakultak, véli a kommentátor. Bugár tulajdonába tartozik a BB&G ingatlanügynökség és a Parcus cég fele, amelynek bruttó vagyona több mint hatmillió euró. A cég tulajdonába elsősorban földek és a nagyszarvai kastély tartozik. Az is elképzelhető, hogy a Parcus vagyona, illetőleg a kastély értéke számvitelileg alulbecsült. A kastélyt ugyanis teljesen felújították, és további apartmanházakkal is kibővítették, és aránylag nyereséges. Luxus nyugdíjas otthonként szolgál, s a tulajdonosainak évente több tízezer eurós hasznot hoz.

A kérdés, hogyan jutott Bugár képviselőként a több millió eurós vagyonhoz. Ő maga azt állítja, még 2010 előtt lépett be az üzletbe, amikor azt tervezte, hogy távozik a politikából. Azt állítja, hogy a megtakarításain kívül, hitelre is szüksége volt ehhez, amit becsületesen fizet azóta is.  Logikusnak hangzik.

Csakhogy Bugár nemcsak hitelvevő, hanem bőkezű hitelező is, aki a Parcus cégnek saját zsebből mintegy 600 ezer eurót kölcsönzött. Ezt a Parcus cég 2017-es éves beszámolója is alátámasztja. Ezen kívül Bugár aránylag magas összeget – 400 ezer eurót – kölcsönzött a Most-Híd nevű pártjának is a 2016-os választási kampányára. Ha mindezt összeszámoljuk, Bugár a saját cégének és a saját pártjának összesen egymillió eurót hitelezett. Miközben teljesen nyilvánvaló, hogy a képviselői – ráadásul (a kastélyért térítendő) hiteltörlesztéssel terhelt – béréből, Bugár nem spórolhatott meg több százezer eurót, amit a pártjának és a cégének kölcsönzött. Ergo: Bugárnak a köztisztviselői bérén kívül más bevételekkel is rendelkeznie kellett, véli Daniš. Ezek egy részére már magyarázatot adott, amikor a média az R7-es gyorsforgalmi út alatti földüzleteiről érdeklődött.

Állami fejlesztő pénzeken…

El kell ismerni, hogy Bugár remek fejlesztő és ingatlankereskedő. Úszor mellett például 25 ezer euróért szántóföldeket vett, amit néhány évvel később (2014-ben) a Nemzeti Autópálya Társaságnak 500 ezer euróért adott el. Eközben, Radičová kormánya idején, amelynek Bugár is a tagja volt, a Most-Híd nagyon intenzíven az R7-es nyomtávjának megváltoztatását követelte. Teljesen véletlenül úgy, hogy azokon a területeken haladjon keresztül, ahol Bugár (és más most-hidas kereskedők) előrelátóan a földjeiket összevásárolták.

De Bugár a kastélyába való beruházások során is ügyes volt. A projekt ugyanis nemcsak magán beruházásokkal számolt, hanem az uniós alapok segítségével is. Ezen kívül a kastély üzemeltetője – a Senior Park non-profit szervezet – 370 ezer eurós támogatást kapott Pozsony megyétől a berendezés vásárlására. További havi 50 ezer eurót üzemelésre kapott Nagyszombat megyétől. A Senior Park mindezek mellett több mint 1,6 millió eurót kapott 5 év alatt a munkaügyi minisztériumtól. Ennek is köszönhető, hogy a Senior Park, a nyugdíjas otthon üzemeltetője, olyan magas bérleti díjakat fizethetett a kastély tulajdonosainak, vagyis Bugár Parcus cégének.

De hogy ne legyünk igazságtalanok Bugárhoz – írja Daniš –, nem egyedül utazik mindebben. Több most-hidas, illetve a párt üzleti holdudvarába tartozó ismert személyiség is hódol a kastélyvásárlás szenvedélyének. Egy Somorja melletti kastélyt például (az annak idején a Bugérák által a Transpettrol élére állított) Czucz István vállalkozó vásárolt meg, egy másikat meg Hideghéty Ferenc (a Földalap szintén Bugárék által jelölt egykori vezetője), írja Daniš.

Nos, a puszta kijelentésekkel egy ideális világban akár egyet is érthetnék, csak semmiképpen sem Bugár esetében. Egy ideális világban ugyanis egyáltalán nem azon múlna, hogy az államfőjelölt magyar, roma vagy ruszin-e. De először is, Szlovákia esetében ideális világról beszélni nem lehet, másodszor meg, amint Bugár a parlamenti választási kampányában mondta, „a jellem a döntő” – írja a týždeň.sk az egyik kommentárjában.

S ez az a jelző, amely Bugárt valószínűleg már politikai karrierje végéig elkíséri, talán ezért is öltözött most teljesen más színekbe, mint a Most-Híd, s a feltűnő narancssárgát, halványzöldre cserélte a BB kezdőbetűkkel, amelyek egy repülő hattyúra emlékeztetnek. Egy szóval vizuálusan is olyasvalamit választott, ami még véletlenül sem idézi a 2016-os kampányát, talán hogy elhatárolódjon a megcsorbult hírnevű anyapártjától, véli a portál.

A týždeň.sk szerint nem tudni, kit szeretne meggyőzni Bugár arról, hogy összekötő államfő lehetne, ha éppen az ő személye osztja meg leginkább a saját pártját is. Kérdezzék csak meg Lucia Žitňanskát, szavazna-e Bugárra. Vagy kérdezzék meg Simon Zsoltot, aki hosszú éveken keresztül volt a harcostársa…

A politikai matador Bugár a viták és a kitérések bajnoka. Ám volt szavazóinak egy része nem tudja megbocsátani neki a Smerrel kötött házasságot, a még korábbi választóinak egy része pedig az MKP megosztását. De árulásként tekinthető a párt döntése a Kuciak-gyilkosság után is, amikor Bugár először aránylag világosan kijelentette, hogy előrehozott választásokat akar, hogy aztán ezt követően megegyezzen Ficóval a kormányátalakításban, véli a týždeň.sk. A portál szerint mára a Mostból Híd lett, mert a szlovák szavazatok olyan utolsó "vonzőerői", mint Žitňanská vagy Šebej is háttérbe vonultak. Šebej a parlamentből is távozott, Žitňanská pedig először a kormányból, nemrégiben meg a pártból is távozott.

Bugár csak abban az esetben lehetne olyan államfő, aki összeköt, ha a „jellem nem lenne döntő”, véli a týždeň.sk.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.