2018. december 18., 13:08

Szlovákia támogatja a menekültekről szóló ENSZ-egyezményt

Szlovákia támogatta a menekültekről szóló egyezményt a hétfői, New York-i ENSZ-közgyűlésen. Erről Boris Gandel külügyi szóvivő tájékoztatta a szlovák sajtóirodát.

antonio-gutteres-ensz.jpeg
Fotó: archívum

Gandel elmondta, hogy az ENSZ-közgyűlésen Szlovákia képviselője is részt vett, aki – csakúgy, mint további 180 ország – támogatta a menekültekről szóló egyezményt. Az EU tagországai közül 26 volt a paktum mellett. A szóvivő azt is hozzátette, hogy az egyezmény jogilag nem kötelező érvényű, az ENSZ országait semmilyen módon és semmire nem kötelezi. Egy évvel ezelőtt az USA ENSZ nagykövete a következő érvekkel támasztotta alá távolmaradását a dokumentum kidolgozásában való részvételtől:

Az Egyesült Államok világelső a menekültek támogatásában, és ezt a szerepét meg is kívánja őrizni. A bevándorlásra vonatkozó döntéseket azonban az amerikaiaknak maguknak kell meghozniuk, azokba más nem szólhat bele."

A menekült-paktum azoknak az országoknak nyújt fokozott segítséget, amelyekben a világ 25 millió menekültjének a legnagyobb része él. A paktumot hétfőn elsöprő többséggel szavazták meg, 181:2 arányban. A paktum ellen csak az Egyesült Államok és Magyarország szavazott, a Dominikai Köztársaság, Eritrea és Líbia tartózkodott, néhány ország pedig nem jelent meg a szavazáson.

A menekültekről szóló egyezmény nem azonos a nagy port kavart, migrációról szóló globális ENSZ-egyezménnyel, amelyről szerdán fognak szavazni New Yorkban.

A december 10-i marrákesi konferencián az ENSZ 193 tagországának 85 százaléka a migrációs paktum mellett szavazott. Az Egyesült Államok határozottan a paktum ellen volt, ahogy Szlovákia, Csehország, Ausztria, Magyarország, Lengyelország és Ausztrália is.
Megosztás
Címkék