2018. június 29., 13:47

Szlovákia 1200 menekültet fogadhat be

Szlovákia 1200 menekültet fogadhat be a szomszédos országoknak nyújtott segítség keretében. Az országba ugyanakkor nem jöhet egyetlen migráns sem a kormány beleegyezése nélkül. Ezt pénteken jelentette ki Peter Pellegrini kormányfő a brüsszeli EU-csúcson elfogadott, migrációról szóló egyezménnyel összefüggésben.

Peter Pellegrini EU-csúcs
Fotó: TASR

A tárgyalás Pellegrini szavai szerint rendkívül nehéz volt, tíz óráig tartott, és csak hajnali fél ötkor ért véget. A kormányfő úgy véli, sikerült elfogadni egy olyan dokumentumot, amellyel a Szlovák Köztársaság és az Európai Unió is elégedett lehet. Értékelte, hogy az áttelepítés kikényszerítése és a kötelező kvóták helyett a tárgyalás a külső határok hatékony védelmének kérdése felé mozdult el, amely a csúcstalálkozó egyik fő témája volt.

A megállapodás szerint megerősítenék a Frontex ügynökség támogatását, pénzügyi és technikai téren is. Pellegrini hozzátette: felszólították az EU szerveit, hogy értékeljék át a harmadik országokban létesített hotspotok rendszerét. Arra az esetre, ha mégis érkezik valamennyi migráns az EU területére, az első vonalbeli országokban ellenőrzött menekültközpontok létesülhetnek önkéntes alapon.

Szlovákiának a kormányfő szavai szerint szüksége volt a megerősítésre, hogy rá nem fognak vonatkozni a kötelező újraelosztás feltételei.

„Egyetlen migráns sem jöhet Szlovákiába az ország beleegyezése nélkül” – jelentette ki a miniszterelnök. Pellegrini ugyanakkor kilátásba helyezte, hogy a szükséghelyzetbe került szomszédos országokból, például Ausztriából ideiglenesen átvehetünk és elszállásolhatunk menedékkérőket. Hozzátette: ilyen módon mintegy 1200 migráns befogadására van kapacitásunk.

FRISSÍTVE: Pellegrini reagált az EU-csúcs eredményeire

„Az Európai Unió (EU) tagállamainak megállapodásra kell jutniuk a közös menekültügyi politika területén. Többé már nem történhet meg, hogy Szlovákiát leszavazzák a minősített többségű döntéshozatali rendszer keretében” - jelentette ki Peter Pellegrini kormányfő a kétnapos brüsszeli EU-csúcs eredményeire reagálva.

A bolgár elnökségű Európai Tanács júniusi ülésének egyik fő napirendi pontja a dublini rendelet (Dublin III) reformja lett volna, a tagállamoknak azonban nem sikerült olyan kompromisszumra jutniuk, amelyet az állam- és kormányfők a csúcstalálkozón jóváhagytak volna. Az ebben a témában folytatódó tárgyalások irányítását július 1-től Ausztria veszi át, amely Bulgária után fog elnökölni az Európai Tanácsban.

Pellegrini ezzel kapcsolatban figyelmeztetett, hogy a közös menekültügyi politika reformjával összefüggésben nem történhet meg, hogy Szlovákiát leszavazzák a minősített többségű döntéshozatali rendszer keretében úgy, ahogy arra egyszer már sor került. Ezzel az Európai Tanács 2015. szeptemberi döntésére utalt, amikor elfogadták az ideiglenes kvótamechanizmust a Görögország és Olaszország területén lévő menekültek újraelosztására.

„Nyíltan megmondtam néhány vezetőnek, hogy a részünkről nem lenne olyan nagy a bizalmatlanság egyes dokumentumokkal szemben, ha egyszer már nem kerültek volna meg, és a kötelező kvóták esetében többségi szavazást alkalmaztak volna. Ez némi bizalmatlanságot eredményezett, és ezért nagy gonddal kell olvasnunk a nyilatkozatok minden egyes mondatát, hogy azokban ne legyenek elrejtve valamilyen kiskapuk” – közölte a miniszterelnök.

Az Európai Tanács zárónyilatkozatában ezzel a ponttal összefüggésben a következő megállapítás szerepel:

Megállapodásra kell jutnunk a dublini rendelettel kapcsolatban, hogy a felelősség és a szolidaritás egyensúlyának szellemében tudjuk azt megreformálni.

A dokumentum nem szab határidőt a menekültügyi politika reformjának befejezésével összefüggésben.

Megosztás
Címkék

Iratkozzon fel napi hírlevelünkre

A Facebook drasztikusan korlátozza híreink elérését. A hírlevelünkbe viszont nincs beleszólása, abból minden munkanapon értesülhet a nap 7 legfontosabb híréről.